Hospodársky denník
USD48,67 Sk
EUR42,725 Sk
CHF28,353 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  20.Júla 2001

EÚ zvažuje podieľanie sa na testoch BSE

Česká republika chce príspevok, hoci nie je ešte členom, a my nič?

Vláda ČR požiada Európsku úniu o príspevok na vyšetrovanie tzv. choroby šialených kráv (BSE) u všetkých usmrtených kusov hovädzieho dobytka starších ako tridsať mesiacov. EÚ sa rozhodla prispieť svojim členským krajinám na jedno vyšetrenie sumou maximálne 30 EUR, čo síce nepokrýva náklady, ale rozhodnutie je jasné a spravodlivé. Hoci Česko nie je členom EÚ, Štátna veterinárna správa ČR zastáva názor, že na tento príspevok má republika i morálny nárok, lebo BSE zavliekli z krajín EÚ. Náklady na opatrenia podľa českého ministerstva poľnohospodárstva v tomto roku nepresiahnu 155 mil. CZK. V budúcom roku by sa mali pohybovať okolo 300 mil. CZK, ak EÚ nerozhodne vekovú hranicu pre testy znížiť. Doteraz Brusel dôsledne odmietal podieľať sa na financovaní testov v kandidátskych krajinách.

Podľa najnovších informácií túto možnosť pripúšťa ako reálnu. Tieto prostriedky by sa mohli čerpať v rámci programu PHARE. Jeho rozpočet je však značne napätý a sprevádza ho aj pomerne ťažkopádna administratíva.

Ministerstvo pôdohospodárstva SR pripravilo pre rezort financií svoj návrh rozdelenia 150 mil. Sk, ktoré vláda schválila na ochranu územia Slovenska pred zavlečením nákazy BSE. Na Slovensku sa našťastie zatiaľ BSE nevyskytla, ale celkové náklady na preventívnu ochranu SR pred BSE sú na tento rok vyčíslené až na 570 mil. Sk. Ide o financie zo štátneho rozpočtu. Minister pôdohospodárstva P. Koncoš už dávnejšie uviedol, že vládou uvoľnených 150 mil. Sk vystačí len na niekoľko mesiacov. Tieto peniaze sú našimi spoločnými, ktorými občania dotujú niečo, čo nespôsobili, ale čo im stále hrozí spoza hraníc. Preto je namieste otázka, či aj Slovensko nepožiada o príspevok z EÚ. V septembri by sa vláda k otázke financovania preventívnych opatrení mala vrátiť. Podľa niektorých našich odborníkov vraj na takúto žiadosť nie je dôvod (!?). Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vyčíslila predpokladané škody, ktoré utrpia chovatelia hovädzieho dobytka v súvislosti s výskytom BSE v tomto roku na zhruba 420 mil. Sk. Na týchto škodách by sa mal 202 mil. Sk podieľať pokles odbytových cien, straty v dôsledku predĺženia času medzi jatočnou zrelosťou a skutočným predajom dosiahnu 185 mil. Sk, ďalších 33 mil. Sk strát spôsobí predpokladaný pokles predaja v jednotlivých kategóriách zvierat. Ministerstvo pôdohospodárstva však podľa P. Koncoša s kompenzáciou pre poľnohospodárov neuvažuje.

V Poľsku na základe nového plánu vyšetria a preskúmajú v špecializovaných laboratóriách všetky utratené kravy staršie ako 24 mesiacov. V tomto roku namiesto pôvodných 20-tisíc podrobia prísnym kontrolám 170-tisíc kusov dobytka. V budúcom roku sa kvóta zvýši na vyše pol milióna kusov. Na tieto účely vydá Poľsko 58 mil. PLN, čo predstavuje ekvivalent vyše 700 mil. Sk. Maďarsko bude stáť komplexné testovanie ročne asi 3,5 mld. HUF, čo je asi 12,25 mil. USD. Česko doteraz vyšetrilo na BSE približne 20-tisíc kusov dobytka. Na Slovensku k 18. júlu preverili 2341 kusov, čo nie je veľa. Ak žiadame, aby nás EÚ preradila do menej rizikovej skupiny štátov z hľadiska možného výskytu tejto choroby, budeme musieť počet testov výraznejšie zvýšiť, pričom, samozrejme, ich výsledok musí byť negatívny. Ale to by malo byť aj v záujme EÚ a my by sme jej to mohli pripomenúť.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.