CZK1,261 Sk
  Pondelok  23.Júla 2001

O postupe rozhodne štvorhra

Slovensko - Rusko 2:2 po štyroch dvojhrách vo Fed Cupe

Slovenské tenistky o postupe do finále Fed Cupu môžu rozhodnúť až dnes a to vo štvorhre. Pre dážď museli byť sobotňajšie zápasy prerušené a to spôsobilo i zmenu programu. Včera sa hrali iba dvojhry a dnes je na programe záverečná štvorhra (o 11.00 h), ktorá rozhodne, či do Madridu pôjdu naše tenistky, alebo Rusky.

Mokrá sobota

V prvom sobotňajšom stretnutí slovenská fedcupová jednotka Henrieta Nagyová podľa očakávania získala prvý bod v súboji s tímom Ruska, keď zdolala o päť rokov mladšiu súperku Krasnoruckú hladko v dvoch setoch 6:4, 6:3. Prvý súboj zdramatizovalo počasie, ktoré nebolo zápasu o postup do finále v súťaži družstiev veľmi naklonené, a tak nakoniec museli organizátori pre vytrvalý dážď zápas Nagyovej s Krasnoruckou po prvom sete presunúť na nedeľu predpoludním. Už v prvý deň Nagyová ukázala, že má veľkú chuť do hry, a keďže ju táto vlastnosť neopustila ani v nedeľu, poslala súperku veľmi rýchlo z dvorca do šatní. Krasnorucká po prehre priznala, že bola veľmi nervózna. „Ešte som v takých podmienkach tenis nehrala, no víťazstvo mojej súperky je plne zaslúžené,“ komentovala svoj výkon debutantka súťaže Fed Cupu.

Studená nedeľa

V druhom zápase sa odohrával na centrálnom dvorci Bratislavského tenisového štadióna podstatne vyrovnanejší súboj. Proti čerstvej víťazke zmiešanej štvorhry vo Wimbledone Slovenke Daniele Hantuchovej sa postavila najvyššie nasadená hráčka WTA z oboch táborov Jelena Dementievová. Slovenka „dominovala“ v prvom sete nezvyčajne vysokým počtom nevynútených chýb, čo precízne hrajúcej Ruske iba vyhovovalo a prvý set zvládla hravo 6:2 za 35 minút. V druhom sete sa naša tenistka výrazne zlepšila a mala obrovskú šancu na víťazstvo v ňom. Viedla totiž 4:0, a potom 5:2. Ibaže prišlo veľké sólo finalistky olympijského turnaja v Sydney. Štyrmi víťaznými hrami za sebou zvrátila skóre setu na 6:5. Ani za tohto stavu nebola Hantuchová bez šancí, odvrátila súperkin mečbol a vynútila si tajbrejk. V ňom však skúsenejšia Ruska lepšie zvládla záverečnú hru a so skóre 8:6 získala aj druhý set, čím vyrovnala stav zápasu na 1:1.

Súboj jednotiek

Po tomto stretnutí organizátori nariadili dvojhodinovú prestávku. Až potom vybehli na dvorec jednotky oboch tímov Nagyová s Dementievovou. V súboji už videl slušne zaplnený centrálny dvorec predsa len hodnotný tenis, na radosť hostí aj víťazstvo jedenástej hráčky v rebríčku WTA. Dementievová zvíťazila opäť v dvoch setoch 6:3, 6:7 (9:7). Ruská tenistka zvládla prvý set v pohode a bez veľkých problémov ukázala všetky prednosti moderného tenisu. V druhom opäť „zabrnkala“ na city obecenstvu i svojmu realizačnému tímu, keď rozhodla zápas až po piatom mečbole a v tajbrejku 9:7. Naša Nagyová predviedla húževnatý výkon, usilovala sa objaviť nedostatky v presnej až strojovej hre súperky, no darilo sa jej to iba zriedka. Osud nášho postupu musela teda prevziať do rúk Hantuchová, ktorej súperkou v štvrtom zápase bola prekvapujúco Lichovcevová. Naša Daniela však súperku zdolala veľmi suverénne a to po 55 minútach, keď prvý set vyhrala 6:1 a v druhom 6:3. Tým vyrovnala stav zápasu na 2:2 na zápasy a uchovala nám nádej na postup do finále, kam sa už prebojovalo Francúzsko a Argentína.

Martin Sládek

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach prehánky alebo dážď, popoludní miestami aj búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 24 stupňov, na miestach so zmenšenou oblačnosťou okolo 26 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe okolo 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 14 stupňov. V utorok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Na severe a východe naďalej veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď. Miestami aj búrky. Nočná teplota 16 až 11 stupňov, denná teplota 23 až 28, na severe a miestami na východe okolo 20 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Na severe a východe v noci a predpoludním ešte veľká oblačnosť a dážď. Nočná teplota 16 až 11 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe a miestami na východe okolo 21 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.19 a zapadne o 20.37 hod.