Hospodársky denník
USD48,846 Sk
EUR42,721 Sk
CHF28,351 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  23.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Optimum prepravy a rozvodu

Pozornosť koncentrácii plynárenských spoločností

Náklady na prepravu zemného plynu na dlhé vzdialenosti sú v porovnaní s nákladmi na prepravu nafty mimoriadne vysoké. Investície do infraštruktúry sú obrovské: náklady na rozvoj podobných nálezísk nafty a plynu, náklady na prepravu plynu po mori sú 10-násobne vyššie ako pri nafte, náklady na pozemnú prepravu plynu sú 4- až 5-násobne vyššie. Preto sa náklady musia amortizovať v dlhších časových obdobiach. Vzhľadom na potrebu udržať konkurencieschopnosť zemného plynu voči iným energetickým zdrojom, ťažko sa dá uvažovať

o preprave plynu

na vzdialenosť dlhšiu ako 5- až 7-tisíc kilometrov.

EÚ nedisponuje dostatočnými zdrojmi plynu, aby pokryla svoje potreby a musí dovážať viac ako 60 % zemného plynu. Počet potenciálnych dodávateľov plynu pre EÚ je malý, a tí najväčší sú buď integrované monopoly (Alžírsko, Rusko), alebo ich záujmy zastupuje na trhu jedna obchodná spoločnosť (Nórsko).

Vzhľadom na malý počet výrobcov na európskom kontinente, ktorí sú veľmi často oligopolmi, zásobovanie riadia plynárenské spoločnosti, dostatočne vplyvné na to, aby patrične dojednali dlhodobé zmluvy, prevzali finančné záväzky a tomu zodpovedajúce technické a obchodné záväzky. Dovozná kapacita plynárenskej spoločnosti je tým väčšia, čím významnejšia je jej veľkosť a čím lepšie je zabezpečené ovládanie plynárenského reťazca na optimalizáciu koncepcie prepravných a rozvodných sústav.

Združené nákupy firiem Ruhrgas, SNAM a Gaz de France predstavujú viac ako 50 miliárd kubíkov ročne (1999 a 2000), čiže 40 % celkového vývozu Gazpromu do západnej Európy (stredná a západná Európa brala 129 miliárd kubíkov v roku 2000). Objem dovozov a ich preprava na dlhé vzdialenosti z malého počtu zdrojov si od odberateľov vyžaduje pevnú štruktúru. Ich organizácia je preto koncentrovanejšia a zodpovedá tak rovnakej koncentrácii výrobcov, ktorí, pokiaľ neexistuje v krajine

len jedna

spoločnosť (prípad Alžírska a Ruska), sú v rámci združenia predajcov (to je prípad Nórska). Odberatelia dosahujú porovnateľný stupeň koncentrácie, a to vďaka existencii jednej štátnej spoločnosti alebo prostredníctvom združenia s jedným alebo viacerými hlavnými operátormi.

V spotrebiteľských krajinách plynu musia veľké plynárenské spoločnosti byť schopné uspokojiť požiadavky svojich klientov: ročné objemy, plynulosť dodávok, stabilnosť fyzikálnych parametrov plynu, kapacitu na zabezpečenie veľkých jednorazových dodávok (aj v špičkových obdobiach). Na to, aby plynárenská spoločnosť garantovala lepšiu bezpečnosť zásobovania a bola schopná čeliť rizikám hospodárskej činnosti (technický problém v niektorej časti reťazca od výrobcu po konečného spotrebiteľa, prípadne politický konflikt štátov), chce byť schopná čo najpresnejšie zhodnotiť pravdepodobnosť možnosti prerušenia dodávok a pripraviť krízové plány na obmedzenie následkov. Možných alternatívnych riešení je viac: uskladňovanie, bezpečnosť sústavy, zvýšenie počtu fyzických bodov dodávok plynu, dohody o vzájomnej pomoci plynárenských spoločností, operácie SWAP na obmedzenie fyzických presunov plynu, finančné

krytie a poistenie

rizík. Okrem toho, keď plynárenské spoločnosti nekontrolujú výrobu či prepravu plynu, ich cieľom je zintenzívniť väzby s dodávateľskými krajinami alebo s krajinami, cez ktoré vedie tranzit plynu. Takáto stratégia spolupráce môže potom viesť k viac či menej silným spojenectvám. Začnúc obyčajnou dohodou o spolupráci (výmena informácií a skúseností, zastúpenie, spoločné pracovné skupiny atď.) až po prevzatie kapitálovej kontroly (kúpa akcií na burze, privatizácia so zastúpením v správnych orgánoch atď.) cez účelovo založené spoločnosti, ktorých cieľom je spoločne realizovať daný projekt (Pozagas, Blue Stream).

(Hd, vs)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach prehánky alebo dážď, popoludní miestami aj búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 24 stupňov, na miestach so zmenšenou oblačnosťou okolo 26 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe okolo 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 14 stupňov. V utorok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Na severe a východe naďalej veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď. Miestami aj búrky. Nočná teplota 16 až 11 stupňov, denná teplota 23 až 28, na severe a miestami na východe okolo 20 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Na severe a východe v noci a predpoludním ešte veľká oblačnosť a dážď. Nočná teplota 16 až 11 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe a miestami na východe okolo 21 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.19 a zapadne o 20.37 hod.

Amsterdamprehánky20
Atényjasno33
Belehradbúrky25
Berlínoblačno 22
Bratislavaobčasný dážď23
Bruseloblačno20
Budapešťobčasný dážď24
Bukurešťbúrky27
Frankfurtoblačno26
Helsinkypolooblačno26
Istanbuljasno32
Kodaňprehánky19
Kyjevdážď24
Lisabonpolojasno30
Londýnoblačno22
Madridjasno32
Milánopolojasno31
Moskvapolojasno30
Oslooblačno 20
Parížoblačno26
Prahaprehánky21
Rímpolojasno27
Sofiaoblačno25
Štokholmoblačno20
Varšavadážď19
Viedeňoblačno25
Záhrebbúrky27
Ženevaoblačno25

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 19. 7. 2001: Bratislava 99,10, Sliač 97,30, Košice 98,42, Poprad 93,06, za 20. 7. 2001: Bratislava 98,86, Sliač 96,90, Košice 98,03, Poprad 92,77, za 21. 7. 2001: Bratislava 99,76, Sliač 97,36, Košice 98,42, Poprad 93,08.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.