Hospodársky denník
USD49,205 Sk
EUR42,73 Sk
CHF28,391 Sk
CZK1,264 Sk
  Utorok  24.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Klíma varuje ľudstvo

Väčšina vedcov nepochybuje o tom, že otepľovanie zemskej atmosféry bude viesť v budúcnosti k rozsiahlym prírodným katastrofám. V poslednom období sa ale čoraz častejšie objavujú názory, že vplyv človeka na globálne zmeny v zemskej atmosfére nemá taký význam, ako sa tvrdilo dosiaľ. Čo vlastne vedia vedci o bezprostrednom vplyve činnosti ľudí na atmosféru Zeme?!

Intenzitu slnečného žiarenia dokážu ľudia merať priamo len posledných 23 rokov, v prvej polovici 20. storočia sa vychádzalo len z výsledkov nepriameho merania. Výsledky meraní za uplynulé dve desaťročia dokazujú, že Slnko sa k Zemi chová zodpovedne a na jeho vrub možno prirátať len nepatrné zvýšenie teploty zemského ovzdušia.

K výkyvom slnečnej intenzity prichádza aj počas 11-ročných cyklov, keď sa na Slnku objavujú tmavé škvrny. Tento prirodzený fyzikálny jav však vplýva na celkovú teplotu zemskej atmosféry takisto len nepatrne.

Objektívne povedané, na Zemi sa prejavujú aj trendy, ktoré nesvedčia o bezprostrednom otepľovaní planéty. Ako jeden z príkladov uvádzajú vedci pribúdanie hrúbky ľadovej pokrývky v Antarktíde. Naproti tomu ľadová pokrývka na opačnom zemskom póle - v Arktíde - sa v 70. rokoch 20. storočia extrémne stenčila. Podľa odborníkov je aj tento zdanlivo rozporuplný jav výsledkom globálnych klimatických zmien.

Klimatológovia skonštatovali už dávnejšie, že Zem sa dokáže bez vážnych problémov vyrovnať s nárastom teploty o dva stupne Celzia za určité časové obdobie. Ani v prípade prirodzeného striedania dôb ľadových a následných oteplení neprekročili však výkyvy teploty na našej planéte viac ako päť stupňov Celzia smerom dolu alebo nahor. Prirodzené geologické zmeny trvajú pritom niekoľko desiatok tisíc rokov, zatiaľ čo obávaný skleníkový efekt s globálnym oteplením o 1,4 až 5,8 stupňa registrujú odborné pracoviská od začiatku 20. storočia, od skutočného rozmachu priemyselnej výroby.

Práve tieto fakty spôsobujú obavy a strach. Len zmena morských prúdov, vyvolaná postupným otepľovaním vôd svetového oceánu, prinesie zmenu monzúnových dráh a táto skutočnosť sa dotkne miliónov ľudí. Aj preto je v poslednom období taký sústredený tlak na predstaviteľov štátov, aby spoločne riešili následky narastajúcej priemyselnej výroby, zvyšovania emisií v ovzduší. A hoci existujú v tejto sfére diametrálne odlišné stanoviská, vedci sú presvedčení, že skôr či neskôr bude musieť dôjsť k dohode. V opačnom prípade na to doplatíme všetci.

(mb)

Počasie

Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a na viacerých miestach prehánky alebo dážď, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na miestach s prechodne zmenšenou oblačnosťou okolo 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 14 stupňov. Slabý, na západe severný vietor 3 až 6 m/s. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť s početnými zrážkami, miestami intenzívnymi. Nočná teplota 17 až 13 stupňov. Denná teplota 20 až 24, pri zmenšenej oblačnosti aj teplejšie. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach zrážky. Nočná teplota 17 až 13 stupňov. Denná teplota 20 až 24, pri zmenšenej oblačnosti okolo 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.21 a zapadne o 20.35 hod.

Amsterdampolooblačno23
Atényjasno32
Belehraddážď18
Berlínzamračené26
Bratislavadážď21
Bruselpolojasno23
Budapešťdážď21
Bukurešťoblačno26
Frankfurtpolooblačno26
Helsinkijasno21
Istanbuljasno30
Kodaňoblačno24
Kyjevpolooblačno28
Lisabondážď28
Londýnoblačno22
Madridjasno34
Moskvajasno29
Oslojasno17
Parížpolooblačno26
Prahapolooblačno24
Rímjasno28
Sofiaoblačno19
Štokholmoblačno 23 
Varšavadážď23
Viedeňprehánky22
Záhreboblačno22
Ženevapolooblačno25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.