Hospodársky denník
USD49,205 Sk
EUR42,73 Sk
CHF28,391 Sk
CZK1,264 Sk
  Utorok  24.Júla 2001

Úspešní myslia pozitívne

V čase „klubových prázdnin“ odpovedajú členovia Hospodárskeho klubu (NEF) na sedem otázok svojho výkonného podpredsedu a šéfredaktora Hd. Oslovil stotridsaťštyri prominentných členov ocenených Zlatým biatecom alebo Prominentom ekonomiky, ktorí obhospodarujú viac ako 65 % priemyslu v SR. Tieto otázky dostali aj politici, resp. verejní činitelia.

Dnes sa vyjadruje Peter Mihók, predseda SOPK.

Čo v slovenskej ekonomike hodnotíte pozitívne a čo nezvládnuté, resp. problematické v prvom polroku 2001?

- Pozitívnou je skutočnosť, že napriek nie jednoduchej vnútornej a vonkajšej situácii slovenské firmy a výrobcovia dokážu úspešne pôsobiť na vnútornom i vonkajších trhoch, že vyrábajú výrobky zodpovedajúce medzinárodným normám kvality a že Slovensko je nielen prijímateľom zahraničného kapitálu, ale aj vývozcom investičného kapitálu do zahraničia. Za absolútne nezvládnutú považujem oblasť vymožiteľnosti práva, zlá je situácia v obchodnom registri a negatívne hodnotím kvalitu a rýchlosť práce štátneho aparátu na všetkých úrovniach.

Ktoré brandže, prípadne firmy považujete za rozhodujúce pre vývoj hospodárstva SR?

- Okrem pre Slovensko klasických odvetví časti strojárskeho priemyslu, chémie, metalurgie by v budúcnosti väčšiu úlohu jednoznačne mal hrať terciárny sektor, teda služby a z nich najmä cestovný ruch. Z priemyslu ďalej sklársky, najmä technické sklo, optoelektronika, softvérové inžinierstvo a biotechnológie.

Ako vnímate bankový sektor, osobitne výsledky ozdravného procesu v Slovenskej sporiteľni, vo VÚB a v IRB?

- V bankovo-finančnom sektore sa jednoznačne pozitívne prejavuje program ozdravenia bánk a ich následná doprivatizácia prostredníctvom vstupu zahraničného kapitálu. Situácia v bankovo-finančnej sfére sa postupne dostáva do štandardnej polohy. Definitívne bude v solídnej polohe, keď bude na Slovensku plnohodnotne pôsobiť kapitálový trh. Je však na škodu veci, že reštrukturalizácia bankového sektora sa nevyužila v určitých strategických oblastiach na reštrukturalizáciu podnikového sektora. Bola a ešte stále je to jedinečná príležitosť, avšak práve tu cítiť absenciu stratégie, čiže hospodárskej politiky štátu.

Aký je váš názor na menovú situáciu SR a možný vývoj kurzu koruny oproti EUR a USD v druhom polroku 2001?

- Menová politika patrí medzi pomerne stabilizované oblasti nášho života. V druhom polroku sa budú prejavovať viaceré rizikové faktory, ktoré môžu ovplyvniť kurz koruny či už oproti EUR alebo USD (v tomto prípade buď priamo, alebo nepriamo cez EUR), ide hlavne z vonkajšieho hľadiska o vplyv spomalenia dynamiky svetovej ekonomiky, v niektorých prípadoch s výrazným nádychom recesie, čo môže ešte výraznejšie ovplyvniť negatívnu zahranično-obchodnú bilanciu. Ďalšími rizikovými faktormi je nestabilita vo vnútri vládnej koalície a tiež faktor blížiacich sa volieb.

Ako by ste formulovali hlavné úlohy pre hospodárstvo, podnikanie a tie celospoločensky najvýznamnejšie?

- Viacej pracovať, menej politizovať a mať zodpovedných a schopných ľudí všade tam, kde ich potrebujeme. Stavať na pozitívnom myslení a úspešných ľuďoch. Úspešným nezávidieť, ale snažiť sa ich nielen dobehnúť, ale aj predbehnúť. V tom je podstata vývoja a pokroku.

Čo by ste vykonali v záujme zníženia miery nezamestnanosti na 15-percentnú a nižšiu hodnotu?

- Musí platiť systém, že doma sa neoplatí byť, aj keď pracujem, v nižšej príjmovej kategórii. Riešiť problém tieňovej ekonomiky. Znížiť daňové a odvodové zaťaženie zamestnávateľov a zamestnancov. Cez infraštrukturálne projekty nielen primárne riešiť zamestnanosť, ale hlavne sekundárne cez vyššiu kvalitu potenciálu regiónov a v dôsledku vybudovanej infraštruktúry, čo automaticky priťahuje nové podnikateľské aktivity.

Kde sa chcete ako firma, resp. inštitúcia dostať v tomto roku?

- Tri oriešky pre SOPK v druhom polroku 2001,

- úspešný priebeh kongresu Eurochambres 18. - 19. 10. v Bratislave,

- splnenie sľubu vlády SR o riešení umiestnenia SOPK,

- splnenie už druhý rok platného legislatívneho programu vlády SR - novela zákona o Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.