Hospodársky denník
USD48,847 Sk
EUR42,79 Sk
CHF28,408 Sk
CZK1,263 Sk
  Štvrtok  26.Júla 2001

Nie importu energie

Vlastné zdroje ČR nepostačia

České energetické závody (ČEZ) oznámili, že i napriek neuvedeniu Jadrovej elektrárne Temelín (JETE) do prevádzky, by v najbližších rokoch stačili Česku domáce zdroje. Ak by ich museli doplniť dovozom, potom by táto energia bola drahšia, pretože výrobné náklady JETE sú nižšie. Spotreba v porovnaní so susednými vyspelými krajinami Rakúskom a Nemeckom je zatiaľ až o tridsať percent nižšia, pričom krajiny EÚ počítajú s ročným prírastkom spotreby o ďalšie 1,5 %. Členské krajiny únie sú však čoraz viac závislé od dovozu energie, ktorý v budúcich troch desaťročiach môže vzrásť z doterajších 50 na 70 %. Pokiaľ by skutočne došlo k útlmu jadrovej energetiky, potom by v tomto období bola predovšetkým závislá od fosílnych palív a iba okolo päť percent od jadra. Podľa niektorých odborníkov by táto situácia mohla byť výhodná pre Česko, pretože by do EÚ vstupovalo s dostatkom elektrickej energie, keďže bilancia zahraničného obchodu končí v tejto komodite pravidelne kladným saldom.

Do tohtoročného mája oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástol prebytok o viac než štyri percentá, čo prinieslo ČEZ-u ďalších 2,23 mld. Kč. Podľa ekonómov majú na tomto zisku silný vplyv nízke vývozné ceny, ktoré prekážajú zahraničnej konkurencii. Česko by sa mohlo bez JETE obísť ešte v budúcich štyroch až piatich rokoch. Avšak do konca tohto desaťročia by muselo postaviť ďalšie zdroje pre dožívajúce uhoľné elektrárne pri celkovom výkone 6000 MW a raste spotreby, ktorá dnes predstavuje tri percentá ročne. V súčasnosti ČEZ výstavbu inej elektrárne namiesto Temelína nepripravuje. Riaditeľ JETE František Hezoučký, ktorý budoval Jaslovské Bohunice a Dukovany, sa napriek tomu domnieva, že po roku 2010 bude nevyhnutné vybudovať ďalšiu jadrovú elektráreň, pokiaľ bude chcieť ČR postupovať so svetovým trendom.

V USA po kalifornských skúsenostiach majú byť v budúcich dvadsiatich rokoch postavené nové jadrové elektrárne s výkonom 50-tisíc MW, čo je v prepočte päťdesiat JETE. Hezoučký je presvedčený, že budúca nemecká vláda svoje rozhodnutie o odstúpení z jadrovej energetiky zmení a rakúsky postoj považuje za neracionálny. Predstaviteľ Odborového zväzu baníkov vyjadril presvedčenie, že platná energetická politika Česka rieši väčšinu problémov, na ktoré EÚ iba hľadá recept. Je pre zachovanie jadrovej energetiky, ale nezavrhuje ani využívanie predovšetkým domáceho uhlia, ktoré je a bude podľa jeho názoru zdrojom konkurenčnej prednosti pri predaji elektriny. Výhodou pritom je, že bola už dokončená nákladná ekologizácia uhoľných elektrární a teplární a spolu s baníctvom sú prosperujúcimi súčasťami národnej ekonomiky. To podľa odborov vytvorilo situáciu, že dnes Česko dodržuje limity z Kjóta lepším spôsobom než ostatné krajiny únie.

Sami ekonómi považujú dramatický prepad akcií ČEZ po oznámení nemeckej výzvy o odstavení JETE za prehnaný a špekulatívny. Ako sa ukázalo, zahraniční nákupcovia sú natoľko silní, že kurz začal zase stúpať, panika opadla a obchodovanie je opäť normálne. Vzniknutú situáciu vidí nielen ako výsledok politických tlakov, ale na to nadväzujúcich finančných záujmov zahraničnej energetickej loby.

Richard Seemann

Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.