Hospodársky denník
USD48,863 Sk
EUR42,99 Sk
CHF28,457 Sk
CZK1,269 Sk
  Piatok  27.Júla 2001

Moskva slzy neuznáva

V metropole Ruska sa nežije ľahko, ale ľudia sú radi

„Kto pracuje, ten sa má dobre,“ s úsmevom odpovedal na otázku, ako sa žije v Moskve, taxikár, ktorý za svoju službu zinkasoval bez mihnutia oka 50 USD (1500 rubľov). A to pasažiera odviezol asi iba na desaťkilometrovú vzdialenosť z letiska do hotela. Pritom on za liter benzínu zaplatí 9 rubľov. V jeho nákladoch na živnosť najvyššiu položku tvoria „pozornosti“. Tie musí prejavovať cechu, ale aj zriadencom na letisku či policajtom. Napriek tomu si na život v Moskve nesťažuje. „Nepatrím medzi elitu najbohatších a nemusím sa obávať o svoj život. Som Moskovčan, ktorý tvorí strednú sociálnu vrstvu mesta a žije sa mi dobre. Horšie je to však s tými, ktorí nepracujú,“ dodal taxikár. Lenže v Moskve nie je veľa ľudí, ktorí by nepracovali. Slabá sociálna podpora ich núti k práci.

Moskovčania nemajú výhodu z podpory v nezamestnanosti. Tých 300 rubľov, ktoré dostanú, ich nezasýtia, neodejú ani nezahrejú. Ani materský príspevok nie je terno - 150 rubľov. Nájomné v štátnych bytoch v Moskve je nízke - 500 rubľov za 3-izbový byt. Cena elektriny či vody nie je tak horibilná, ako to poznáme u nás. „Minulý mesiac som za elektrinu zaplatil 66 rubľov a spálil som 150 kilowattov. Spotreba vody sa počíta podľa počtu ľudí v domácnosti. Spolu s manželkou platíme mesačne za nás oboch 9 rubľov,“ hovorí Jurij, ktorý v Moskve žije už dva roky. S manželkou vymenili byt, ktorý mali asi 30 kilometrov od Moskvy za jedno z nových sídlisk mesta. „Za celú transakciu som zaplatil 4000 USD. Nie je to veľa. Byty v centre mesta sa predávajú za niekoľko stovák miliónov dolárov. Prenájom je asi 3000 USD za 3-izbový byt. Cena bytu na sídlisku sa počíta od štvorcových metrov. Jeden vyjde na 400 - 500 USD,“ prezrádza mladý, ani nie 26-ročný Jurij. Jeho manželka pracuje v medzinárodnej banke a jej plat je okolo 750 dolárov. On si prácu iba hľadá. Zatiaľ študuje a vie si privyrobiť mesačne 150 dolárov. „Z tohto príjmu pekne vyžijeme. Je pravda, že nikam nechodíme, lebo na bary a nočné zábavy nám to nevydá. No občas sa ideme najesť do reštaurácie, kde za jedlo viac ako 20 dolárov nezaplatíte.“ No tých v Moskve až tak veľa nie je. Skôr prevažuje ponuka zariadení, kde ceny za jedlo a pitie vyťahujú z peňaženky niekoľko stovák dolárov. Moskva si to môže dovoliť. Až 40 % z celkového príjmu krajiny je sústredených v rukách Moskovčanov.

Tí si aj patrične život vychutnávajú. Kto nepatrí k horným 10 percentám majetných ľudí, žije skromnejšie, ale o to bezpečnejšie. Lekár s 15- až 20-ročnou praxou získa 1500 rubľov mesačne. A je rád, že pracuje, lebo z podpory by nevyžil. Plukovník na generálnom štábe má príjem okolo 100 USD. Dôchodcovská penzia sa pohybuje od 1200 do 2000 rubľov. Veteráni z II. svetovej vojny dostávajú 3000 rubľov. Za polkilový chlieb sa v Moskve platí od 5 do 10 rubľov. Mlieko na trhu kúpite aj za 15 rubľov, no v obchode je priemerná cena 20 rubľov. Moskovčania si pochvaľujú, že alkohol je u nich lacný. Liter kvalitnej stoličnej vodky sa predáva za 40 rubľov. Cigarety domácej výroby od 3 ruble vyššie, americké za 23 rubľov. Za auto značky Lada zaplatíte od 4- do 10-tisíc USD. Najlacnejšie dovozové auto, keďže v krajine je asi o 20 % vyššie clo na autá ako u nás (podpora domácich výrobcov) stojí 8000 USD. Ceny spotrebného tovaru sú vyššie ako u nás aj v rubľovej mene (1 rubeľ = 1,7 Sk).

A tak sa tvrdenia, že život v Moskve nie je ťažký, niekedy zdajú byť až prehnané. „Veľa Moskovčanov majú svoju záhradku mimo mesta. Tam si dopestujú zeleninu a ovocie, čím ušetria. Prebehlo predávanie štátnych bytov do rúk jednotlivcov. Mnohí tak veľmi lacno získali byty a dnes ich prenajímajú. Veľa ľudí pracuje aj vo dvoch - troch zamestnaniach. Navyše v Moskve pôsobí veľké množstvo zahraničných firiem, ktoré platia v dolároch a veľmi slušne,“ vysvetľuje Jurij.

Ak sa vyberiete spoznávať Moskvu mimo ponúk turistických kancelárií, zistíte, že v podchodoch metra a staníc sa okrem obchodov, ktoré už majú luxusný dizajn a nájomcov zo svetových obchodných sietí, predáva „na stojáka“. To znamená, že niekto držiac tovar v ruke vám naznačuje, čo všetko si môžete uňho kúpiť. A predáva sa všetko možné. Je to jeden zo spôsobov, ako si prilepšiť k dôchodku (väčšinou sú to starší ľudia) či k platu. Moskovčania sú aj solidárni. Bežne si kupujú, a stalo sa to už aj tradíciou, pivo a pijú ho po ceste. Lenže fľašu neodhodia. Položia ju na okraj chodníka, aby umožnili bezdomovcom či dôchodcom ich pozbierať a následne za 1 rubeľ predať. Takto sa navzájom udržujú v pracovnom tempe a bojujú proti hladu a biede. Hoci niektoré fakty hovoria o tvrdom živote v metropole Ruska, v porovnaní s ostatnými oblasťami krajiny a najmä vidiekom, ide o luxus a dobrú šancu získať zaujímavé a dobre platené miesto (v meste sa etabluje veľa zahraničných firiem, bánk).

V Moskve dnes vidíte viac toho dobrého a príjemného ako pohľad na biedu. Moskva sa mení na metropolu konkurujúcu ktorémukoľvek vyspelému svetovému mestu. Budujú sa nové centrá, historické jadro sa mení na nádherné a obrovským množstvom ľudí navštevované miesto. Obchodné centrá obsadili azda už všetky svetové firmy. Rekonštrukcia budov má neskutočné tempo. Pulzujúci rozvoj Moskovčania vítajú s veľkým pochopením a očakávaním. Neprekáža im niekoľkonásobný nárast nákladov ako ani hodnotenie, že sú jedným z najdrahších miest na svete. Často človek nadobudne pocit, akoby ich tento fakt viac tešil, než zarmútil.

Stela Geregayová

Moskva

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.