Hospodársky denník
USD48,863 Sk
EUR42,99 Sk
CHF28,457 Sk
CZK1,269 Sk
  Piatok  27.Júla 2001

Slovo lídrov

Ďalším z päťdesiatich oslovených hospodárskych lídrov, ktorý odpovedá na otázky šéfredaktora Hd, je predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Jozef Stahl.

Ako vnímate podmienky pre vašu činnosť? Čo a prečo je v tomto smere zrelé na zmenu, resp. zlepšenie?

- Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky (NKÚ SR) ustanovili v roku 1993 prijatím Ústavy SR ako nezávislý štátny orgán na kontrolu štátneho rozpočtu a majetku štátu. Vplyvom času, legislatívnych zmien a spoločenských potrieb vznikla nutnosť prehodnotenia práv, kompetencií, postavenia a povinností úradu. Na základe toho bol v druhom polroku 2000 novelizovaný zákon o NKÚ SR s rozšírením jeho kompetencií, napríklad na kontrolu finančných prostriedkov poskytovaných EÚ. V prvom polroku 2001 novelizovaná Ústava SR rozšírila kompetencie NKÚ na kontrolu napríklad zdravotných poisťovní, FNM, akciových spoločností s účasťou štátu. Uvedenými legislatívnymi zmenami sa umožnilo kontrolovať aj také subjekty, ktoré doteraz nepodliehali vonkajšej nezávislej kontrole. Novelami citovaných právnych noriem došlo k priblíženiu normatívom EÚ a štandardom medzinárodného združenia najvyšších kontrolných úradov INTOSAI, avšak nebola úplne upravená možnosť kontroly všetkých verejných prostriedkov. V tejto oblasti bude potrebné a žiaduce ďalej konať.

AZZZ SR, SOPK a ZPZ SR dospeli k názoru, že by bolo prospešné každoročne aktualizovať rozvojovú stratégiu hospodárstva. Čo považujete vo svojej sfére pôsobenia - brandže za najaktuálnejšie?

- Aktualizácia rozvojovej stratégie hospodárstva v súlade s názorom AZZZ SR, SOPK a ZPZ SR je opodstatnená a žiaduca. Vývoj spoločnosti prináša zmeny, ktoré v reálnom čase ovplyvňujú všetky faktory hospodárenia, a preto ich koncepčná analýza a následné aktualizovanie je logické. Nestačí len prijať stratégiu rozvoja, či už dlhodobú, strednodobú alebo krátkodobú, ale na jej objektivizovanie treba zabezpečiť priebežné vyhodnocovanie. Hodnotiť stratégie vo všeobecnosti len následne je nedostatočné a neefektívne. Bez zabezpečenia spätnej väzby, ktorá má priebežný charakter, sa prakticky nedá dosiahnuť efekt rastu a prosperity. V oblasti kontroly sú tak ako v iných činnostiach veci menné a nemenné (aj keď v podstate je možné všetko zlepšovať). Nemenné sú napríklad metódy a formy kontrolnej práce, ktoré majú charakter axiómy. Menné sú pôsobnosti a vývojové faktory. Spoločenské a ekonomické zmeny vyvolávajú potrebu reakcií na tieto faktory tak, aby nielen následne (ex post) a priebežne, ale už preventívne (ex ante) kontrola vplývala na jednotlivé prvky hospodárstva. V tomto zmysle sa musia najmä orgány vnútornej kontroly orientovať tak, aby sledovali vývojové a realizačné tendencie v mieste a v oblasti svojho pôsobenia.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.