Hospodársky denník
USD49,894 Sk
EUR42,19 Sk
CHF27,747 Sk
CZK1,248 Sk
  Utorok  3.Júla 2001

Európska komisia priaznivo hodnotí V-1

Detaily komerčného charakteru bránia celú správu zverejniť

Európska komisia dala vypracovať svojej ad hoc ustanovenej pracovnej skupine správu o jadrovej bezpečnosti v súvislosti s rozširovaním EÚ. Na jej príprave sa zúčastnili všetky jej štáty, aj nejadrové, vrátane Rakúska, Dánska, Írska. Európska komisia správu celkom otvorene nepublikovala, ale Hospodársky denník mal možnosť oboznámiť sa s rozhodujúcimi faktami dôležitými pre Slovensko a elektráreň V-1 v Jaslovských Bohuniciach. V správe sa uvádza, že bezpečnostná úroveň elektrárne sa od roku 1991 významne zlepšila v obidvoch oblastiach. V prevencii havárií, ako aj v zdolávaní následkov prípadných havárií. Správa konštatuje, že slovenský program zvyšovania bezpečnosti je najrozsiahlejší, aký sa doteraz realizoval na blokoch VVER 440/230. Všetky odporúčania MAAE boli úspešne vyriešené okrem niekoľkých prípadov, kde sa splnili čiastočne. Tých je však málo a týkajú sa skôr prevádzky, napríklad predpisov. Najdôležitejšia veta v správe je však tá, ktorá hovorí, že berúc do úvahy veľkosť ostávajúcich odchýlok elektrárne a jej limitovaný čas prevádzky do roku 2008, je činnosť V-1 z pohľadu tejto pracovnej skupiny akceptovateľná. Pre elektráreň pracovná skupina EK stanovuje dve podmienky. Po prvé treba pripraviť program, aby bezpečnosť činnosti bola počas ostávajúceho času zaručená, teda aby v Jaslovských Bohuniciach ostal kvalifikovaný personál do posledného dňa a v súvislosti s kontajmentom by sa mali vypracovať prevádzkové predpisy pre prípadné nadprojektové havárie.

Pretože niektoré mimovládne organizácie sa domáhajú verejnej diskusie o bezpečnostnej správe elektrárne V-1 a hovoria o jej reaktoroch ako vysoko rizikových, spýtali sme sa predsedu Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD SR) Ing. Miroslava Lipára, ako on, predstaviteľ tejto nezávislej a aj v zahraničných odborných kruhoch uznávanej inštitúcie vníma takéto vyjadrenia. „Pojem vysoko rizikové reaktory sa začal používať na začiatku 90. rokov, keď sa východné krajiny otvorili západným a ich experti bez toho, aby mali znalosti o reaktoroch, vydávali takéto vyhlásenia. Potom MAAE odštartovala tzv. mimorozpočtový program na hodnotenie bezpečnosti takýchto energetických zariadení. Odvtedy veľmi pokročilo poznanie a vôbec ich nemožno nazvať rizikovými. Názor, ktorí vyslovili účastníci rokovania krajín G-7 v Mníchove v roku 1992, že nie je možné zvýšiť ich bezpečnosť, už neplatí a vedia to aj experti na Západe,“ uviedol M. Lipár. K tomu dodávame, že

protiargumentom oponentov jadrovej energetiky býva, či sa tak stalo za rozumnú alebo za priveľmi veľkú cenu. Táto otázka je však diskutabilná a jednoznačný verdikt nemožno vyniesť. Ďalej sme sa predsedu ÚJD SR spýtali, či sú reaktory elektrárne V-1 medzinárodne akceptovateľné. M. Lipár hovorí, že „MAAE stanovila podmienky a požiadavky, ako sa má vylepšiť bezpečnosť reaktorov: Elektráreň tieto požiadavky splnila. Pre V-1 bol pripravený a realizovaný program zvyšovania bezpečnosti, ktorý spĺňa požiadavky ÚJD SR odvodené od odporúčania MAAE“. V závere správy MAAE z previerky výsledkov postupnej rekonštrukcie V-1 sa hovorí, že boli primerane vyriešené všetky bezpečnostné otázky, ktoré v minulosti MAAE identifikovala. Ďalšie práce na zvyšovaní bezpečnosti sú kontinuálnym procesom a sú nevyhnutné na udržanie vysokej úrovne bezpečnosti. Predseda ÚJD SR konštatoval, že sa o.i. vykonali výpočty pevnosti ochranného obalu V-1 s použitím kritérií pre havárie na potrubiach 200 aj 500 milimetrov. Tesnosť obalu sa zvýšila o dva rády. Pri haváriách so stratou chladiva sú funkcie chladenia aktívnej zóny a zachovania celistvosti ochranného obalu v súčasnosti splnené pre celé spektrum prípadných havárií v súlade s odporúčaniami expertov MAAE a prijatými ÚJD SR. M. Lipár odpovedal aj na otázku, čo bráni poskytnúť bezpečnostnú správu o V-1 na verejnú diskusiu. „Naša bezpečnostná správa je trochu odlišná od bezpečnostných správ, aké sa robia na Západe. Obsahuje všetky detaily, aj komerčného charakteru. Bezpečnostné správy západných elektrární obsahujú len všeobecné výsledky a požiadavky a odvolávajú sa na technické správy, ktoré nie sú súčasťou samotnej bezpečnostnej správy,“ vysvetlil.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.