Hospodársky denník
USD48,863 Sk
EUR42,99 Sk
CHF28,457 Sk
CZK1,269 Sk
  Pondelok  30.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Daň: konanie, svedectvo, platby

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky:

nazory@hd-dennik.sk

Daňový úrad ma vyzval ako občana-nepodnikateľa, aby som svedčil vo veci daňového konania môjho suseda, ktorý má prevádzkareň vo vedľajšom rodinnom dome. Nechcem mať žiadne nepríjemnosti so susedom, ktorý mi nič neurobil, takže som predbežne odmietol ísť svedčiť. Môžem to urobiť? Zaväzuje ma nejaký zákon, aby som išiel na daňový úrad vypovedať ako svedok?

- Ak nechcete mať nepríjemnosti a nechcete sa vystavovať okrem iného napríklad aj riziku policajného predvedenia (§ 27 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov - ďalej len zákon č. 511/1992 Zb.) alebo možnosti finančnej sankcie až do výšky 1 milióna Sk (§ 35 ods. 1 zákona č. 511/1992 Zb.), tak by ste si mali povinnosť svedectva v daňovom konaní neodkladne splniť.

Podľa ustanovenia § 7 cit. zákona je každý povinný vypovedať v daňovom konaní ako svedok o dôležitých okolnostiach, týkajúcich sa iných osôb, ak sú mu známe. Musí vypovedať pravdivo a nič nesmie zamlčať. Výpoveď môže byť podaná písomne alebo ústne. Správca dane môže svedkovi uložiť povinnosť, aby sa dostavil osobne a vypovedal ako svedok. Odoprieť výpoveď by ste mohli jedine v prípade, ak ide o skutočnostiach tvoriacich štátne tajomstvo alebo v prípade, keby ste svojou výpoveďou spôsobili nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo sebe blízkym osobám. Blízkou osobou na tento účel je manžel, druh, príbuzný v priamom rade a jeho manžel, súrodenec a jeho manžel, osvojiteľ a osvojenec a ich potomkovia a ich manželia - čo zjavne nie je váš prípad, lebo sused vám podľa formulácie otázky nie je „blízkou osobou“ podľa zákona.

Predpokladám, že som nesprávne vypočítal daňovú povinnosť na dani z príjmov fyzických osôb, pričom kontrolu z daňového úradu k tomuto zdaňovaciemu obdobiu som ešte nemal. Kópiu podaného daňového priznania som si neurobil. Môžem si ísť overiť údaje na daňový úrad a vypýtať si možnosť pozrieť sa do môjho daňového priznania?

- Áno, je to možné cez vyhradené tzv. stránkové dni vášho miestne príslušného daňového úradu. Uvedený problém legislatívne upravuje dikcia § 22 zákona č. 511/1992 Zb. Podľa uvedeného platí, že daňový subjekt je oprávnený nazerať do spisov týkajúcich sa jeho daňových povinností, s výnimkou určitých úradných spisov (napr. úradná korešpondencia daňového úradu určená pre nadriadené orgány). Správca dane je povinný o každom nazretí do spisu vyhotoviť úradný záznam.

Pretože som bol dlhšie v cudzine (kde som neudal adresu na doručovanie pošty zo Slovenska), daňovému úradu som nepreberal jeho poštovú korešpondenciu určenú mojej osobe. Ten vykonal náhradné doručenie tzv. verejnou vyhláškou. Má na to právo? Platí táto účinnosť? Podľa akej právnej normy?

- Kompetencia daňového úradu (správcu dane) je v danom prípade určená dikciou ustanovenia § 19 zákona č. 511/1992 Zb. Platí, že ak nie je správcovi dane známy pobyt alebo sídlo adresáta, doručí písomnosť verejnou vyhláškou. Rovnako sa postupuje aj v prípade, ak sa adresát písomnosti, určenej do vlastných rúk, na mieste doručenia nezdržuje, hoci ho pri plnení registračnej povinnosti (§ 31 zákona č. 511/1992 Zb.) oznámil správcovi dane ako svoj trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo alebo ak nie je osoba oprávnená prijímať za právnickú osobu písomnosti a osoby oprávnené za právnickú osobu konať sa v sídle spoločnosti nezdržujú.

Doručenie verejnou vyhláškou sa vykoná tak, že sa vyvesí po obdobie 15 dní spôsobom v mieste zvyčajným oznámenie o mieste uloženia písomnosti s jej presným označením. Posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia. Oznámenie o uložení písomnosti sa vyvesí v sídle správcu dane (zvyčajne na oznamovacej tabuli daňového úradu v jeho priestoroch), ktorého písomnosť má byť adresátovi doručená, v mieste jeho posledného pobytu alebo sídla. Vyvesenie verejnej vyhlášky zabezpečí na dožiadanie príslušného správcu dane obec, ktorá tiež potvrdí obdobie vyvesenia.

Nestihol som v termíne zaplatiť na pošte daň. Keď som ju chcel platiť na daňovom úrade vo výške 34 000 Sk, odmietli takú sumu v hotovosti odo mňa prevziať, že na to nemajú kompetencie a nie sú na to zariadení. Bol ich postup správny, resp. aké existujú všetky možné spôsoby platenia daní na Slovensku?

- Spôsoby platenia daní sú riešené v ustanovení § 58 zákona č. 511/1992 Zb. V princípe daň možno platiť piatimi spôsobmi, pričom najčastejšie bezhotovostným prevodom z účtu vedeného v banke na príslušný účet správcu dane alebo v hotovosti.

Spôsobov platenia v hotovosti je niekoľko:

poštovou poukážkou na príslušný účet správcu dane,

osobám povereným správcom dane prijímať platby na daň do 10 000 Sk (t. j. v hotovosti len do výšky tejto sumy priamo na daňovom úrade), pričom za prijatú úhradu je správca dane povinný vystaviť potvrdenie,

výkonnému úradníkovi pri výkone exekúcie, ak ide o platby, ktoré majú byť exekúciou vymožené, a ak nie je v exekučnom príkaze určené inak,

zamestnancovi správcu dane v blokovom konaní (napr. pri blokovej pokute),

ďalej je možné platiť daň kolkovými známkami, platobnými známkami alebo preplatkom na inej dani. Kolkovými známkami vtedy, ak tak ustanoví osobitný predpis. Správca dane, u ktorého sa predpokladá platenie kolkovými známkami, je povinný mať primeranú zásobu kolkových známok na predaj. Platobné známky vydávajú obce a nimi je možné zaplatiť daň, ak ide o úhradu do rozpočtu obcí a ustanovuje tak osobitný predpis.

V kontexte uvedených skutočností bol postup daňového úradu vo vašom prípade opodstatnený a správny podľa zákona.

Ing. Emil Burák, PhD.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.