Hospodársky denník
USD48,863 Sk
EUR42,99 Sk
CHF28,457 Sk
CZK1,269 Sk
  Pondelok  30.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Európska mena drží pozície

Doláru sa počas pondelkového obchodovania podarilo dosiahnuť zisky oproti euru, keď z úrovní nad figúrou 0,87 počas dňa sa posilnil až pod 0,8660. Okrem skončenia mítingu G8, na ktorom sa o menových kurzoch nehovorilo, a potvrdenia politiky silného dolára US ministrom financií O´Neillom euro oslabilo aj uverejnenie nemeckého Ifo indexu. Aj keď sa čakali zlé čísla o podnikateľských náladách, uverejnený ukazovateľ bol ešte horší, keď sa dostal na 5-ročné minimum. Popoludní sa kurz vrátil nad 0,8690, neistota týkajúca sa budúceho vývoja US ekonomiky po prejave Greenspana pred snemovňou predchádzajúci týždeň stále pretrvávala na trhu a podporovala dolár. V utorok sa euro počas dňa mierne posilňovalo z úrovní pod figúrou 0,87 nad 0,8720 pred ďalším prejavom prezidenta FED-u Greenspana tentoraz pred US Senátom, keď sa predpokladalo, že zopakuje svoje pesimistické predpoklady vývoja US ekonomiky z predchádzajúceho týždňa zo správy pre snemovňu. Po jeho prejave dolár pokračoval v oslabovaní až nad 0,8760, večer korigoval k 0,8730 po výrokoch US ministra financií O´Neilla o pokračovaní politiky silného dolára. V stredu ráno pokračovanie vplyvu O´Neillových výrokov oslabilo euro až pod 0,8720, neskôr sa však kurz pohyboval opačným smerom. Okrem ranných nákupov eura z jenov euro podporili aj slabé výkony US akciových trhov a obavy z vývoja situácie v Argentíne.

Vplyvné obavy

Trh bol takisto stále ovplyvňovaný Greenspanovými obavami z možného zhoršenia ekonomickej situácie v USA. Potom sa euru podarilo posilniť na 2-mesačné maximum 0,8812. Vo štvrtok ráno nákupy eura pokračovali na nové maximum 0,8823, no pred piatkovým uverejnením dôležitých čísel o US HDP však neskôr investori začali rozpúšťať dlhé europozície, a to počas dňa vrátilo kurz až k dôležitému suportu 0,8750. Predajom dolárov výrazne pomohlo aj uverejnenie čísel o zásobe peňazí v krajinách eurozóny, ich vyšší stav nenahráva skorším šanciam zníženia eurosadzieb. Popoludní sa kurz vrátil nad 0,8780 po horších US číslach a výrokoch námestníka ministra financií Japonska Kurodu o podhodnotenom eure. V piatok pred US číslami sa kurz pohyboval v pásme 0,8755 - 0,8790, po uverejnení HDP vďaka jeho slabšej hodnote dolár zaznamenal straty až nad figúru 0,88. Dané čísla poukazujú na dávnejšie obdobie, a tak sa predpokladalo, že by mohli byť horšie, keďže v prechádzajúcich mesiacoch to s US ekonomikou nebolo slávne. Pozornosť sa viac upriamuje na tohtotýždňové uverejnenie US indexu nákupných nálad manažérov, ktoré viac ozrejmujú budúci vývoj ekonomiky. Aj vďaka tomu euro do neskoršieho popoludnia nedokázalo prekonať figúru 0,88.

Vyberanie ziskov

Libra oproti doláru pondelkové obchodovanie začínala na úrovniach 1,4250, keď mierne korigovala oproti piatkovým záverečným úrovniam po dosiahnutí 2-mesačného maxima nad 1,4350. Od rána však kurz aj napriek neuverejneniu žiadnych makroekonomických ukazovateľov a nezmienení sa o menových kurzoch počas víkendu na G8 klesal. Okrem vyberania ziskov po minulotýždňových pohyboch libru oslabovali aj vyslovené názory ekonomických expertov o potrebe oslabenia libry na efektívnejšie oživenie britskej ekonomiky. Okrem významnej poradenskej firmy sa pre nižší kurz vyslovil aj člen rady Bank of England. Popoludní sa kurz pohyboval pod figúrou 1,42. Oproti euru sa síce libra ráno najskôr posilnila z úrovní nad 0,6110 až k 0,6090 vďaka predajom eura do dolárov, neskôr však prevládli predchádzajúce faktory a libra sa oslabila nad 0,6120. V utorok ráno nákupy eura z libier stiahli kurz GBP/USD z úrovní 1,42 až pod 1,4160. V nasledujúce hodiny sa však kurz pohyboval opačným smerom. Okrem oslabovania dolára oproti euru libre pomáhali aj očakávania prejavu prezidenta FED-u pred Senátom a tiež stretnutie ministrov financií USA a Veľkej Británie, na ktorom sa malo rokovať aj o zmene zdaňovania US pobočiek britských firiem, čo by porilo prílev kapitálu do Británie. Po Greenspanovom prejave sa kurz dostal až nad 1,4250, večer ho korekcia vrátila k 1,4210.

Zlepšenie situácie

Oproti euru sa libra oslabila z ranných úrovní 0,6125 až nad 0,6160. V stredu sa oproti euru pohybovala v pásme 0,6140 - 0,6170, oproti doláru však zaznamenala výrazné zisky. Okrem celkového oslabenia dolára libre pomohla aj správa Britskej konfederácie priemyslu, v ktorej sa v nasledujúcich mesiacoch predpokladá zlepšenie ekonomickej situácie vo Veľkej Británii. Kurz sa počas dňa dostal až na maximum 1,43. Vo štvrtok ranné straty dolára oproti euru pomohli libre sa posilniť na 1,4315, neskôr kurz korigoval k 1,4260, na záver dňa sa vrátil k 1,4280. Oproti euru sa ráno libra oslabila až nad 0,6170, po predajoch eura do dolárov sa však kurz dostal k úrovniam 0,6140, tesne nad ktorými sa pohyboval do záveru obchodovania. V piatok boli uverejnené čísla o britskom HDP za 2. štvrťrok, ktoré boli v rámci očakávaní. Predtým však boli špekulácie, že daný ukazovateľ bude horší, čo oslabilo libru z 1,4270 až pod 1,4230. Po uverejnení údajov sa kurz vrátil na ranné hodnoty. Popoludní po uverejnení horšieho US HDP sa libra posilnila až nad 1,43. Oproti euru sa kurz pohyboval v úzkom pásme 0,6140 - 0,6150.

Obavy z recesie

Podobne ako oproti ostatným svetovým menám, aj oproti jenu dolár v pondelok zaznamenal zisky. Okrem špekulácií o podpore či nepodpore silnej dolárovej politiky US predstaviteľmi, ktoré po skončení víkendovej G8 smerovali viac v prospech silného dolára, v pondelok doláru výrazne pomohli aj iné faktory. Skoro ráno boli uverejnené májové indexy priemyslu a služieb, ich slabší rast obnovil obavy z pokračovania recesie v japonskej ekonomike. Jenu takisto nepomohol pokles akciového indexu Nikkei na 16-ročné minimum a upravovanie pozícií pred víkendovými voľbami do Hornej snemovne japonského parlamentu, keď jedine výrazné víťazstvo Koizumiho strany sa bude chápať ako podpora šancí reformovania ekonomiky. Oproti euru jen sa v pondelok oslabil zo 107 až nad 108 vďaka spomenutým faktorom. V utorok bolo obchodovanie pokojné, jen sa počas dňa mierne posilnil z úrovní 124,4 až pod 123,90, v noci po výrokoch US ministra financií o politike silného dolára jen sa oslabil na ranné úrovne. Oproti euru jen sa počas dňa oslaboval hlavne vďaka výkonom eura oproti doláru, kurz sa dostal až k 108,80. V stredu oproti doláru sa jen ráno pohyboval v pásme 124,20 - 124,40. Neskôr celkové oslabenie dolára stiahlo kurz k 123,90. Oproti euru jen sa oslabil až nad figúru 109. Vo štvrtok sa jenu podarilo oproti doláru posilniť až pod 123,20, silné bidy na týchto úrovniach však pomohli zvrátiť trend a neskôr sa kurz dostal až k figúre 124. V piatok až do uverejnenia US HDP sa kurz pohyboval na týchto úrovniach, neskôr sa dostal až k 123,60, oproti euru sa pohyboval v pásme 108,50-90.

Obchodovanie českej koruny oproti euru bolo počas týždňa relatívne pokojné, kurz sa pohyboval v pásme 33,780 až 33,950. Jedine prekvapujúce zvýšenie korunových sadzieb prinieslo trocha vzrušenia pri obchodovaní.

Ladislav Benedek

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.