Hospodársky denník
USD48,863 Sk
EUR42,99 Sk
CHF28,457 Sk
CZK1,269 Sk
  Pondelok  30.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mesiac v znamení strát

Začiatkom júla začínali indexy s relatívne malými obchodnými objemami vzhľadom na americký sviatok Dňa nezávislosti. Povzbudené posledným znížením úrokových sadzieb o 0,25 percenta 27. júna, sa technologické akcie a index NASDAQ Composite dostali na úroveň 2148. Dow Jones začínal mesiac tesne pod hranicou 10 600.

Všeobecne očakávané výsledky od amerických, ako aj európskych spoločnosti za posledný kvartál sa začali hrnúť hneď v pondelok, keď varoval komponent Dow Jones indexu Minnesota Mining and Manufacturing. Prekvapenie pre investorov po sviatku 4. júla pripravila európska telekomunikačná spoločnosť Marconi spolu s americkým výrobcom čipov American Micro Devices a softvérová spoločnosť EMC. K výrazne depresívnej nálade na trhu prispelo aj rozhodnutie Európskej komisie o zamietnutí 42-miliardovej akvizícii Honeywellu spoločnosťou General Electric. Dow Jones následne uzatváral na najnižšej úrovni za posledné tri mesiace a NASDAQ Composite testoval psychologickú hranicu 2000.

Ďalší týždeň ovplyvňovala obchodovanie vo svetových finančných centrách finančná kríza v Argentíne a možnosť defaultu na viac ako 120-miliardový (USD) dlh krajiny. Argentínsky blue chip index MerVal klesol o viac ako 13 percent v priebehu niekoľkých dní. Napriek tomu pozitívne výsledky od spoločností Yahoo! a Motorola, ktoré splnili očakávania analytikov, povzbudili americké indexy vyššie. Naozaj adrenalínová injekcia prišla vo štvrtok od spoločnosti Microsoft a konglomerátu General Electric. Obe spoločnosti poskytli pozitívny výhľad a zdalo sa, že zisky korporačnej Ameriky začnú konečné stúpať. Bez ohľadu na poznámky popredného ekonomického poradcu Bieleho domu Lawrenca Lindseyho o predpokladanej nezamestnanosti na úrovni 5 percent toto leto, oproti súčasnej úrovni 4,5 percenta, zaznamenali indexy najväčšie zisky za posledné 2 mesiace. Pre Dow Jones to konkrétne znamenalo prvé pozitívne týždenné uzatvorenie za posledných 8 týždňov.

Výsledky firiem

Týždeň začínajúci 16. júlom naplno odštartoval tzv. americkú „earnings season“, keď sa očakávali výsledky viac ako 1500 firiem vrátane 15 komponentov indexu Dow Jones a 181 súčastí širšieho S&P 500. Caterpillar začal pozitívne, keď napriek 14-percentnému poklesu príjmov firma splnila očakávania analytikov. To bolo však dosť málo oproti pesimistickému výhľadu popredných spoločností Intel, IBM, Veritas Software a finančnej korporácií American Express, ktorá zaznamenala drastický pokles ziskov o 76 percent za druhý kvartál a ohlásila prepustenie 5000 zamestnancov.

Najobávanejší a najvplyvnejší muž z Wall Street Alan Greenspan pridal svoje polienko do ohňa vo svojej pravidelnej správe pred Kongresom Spojených štátov, keď naznačil, že súčasné ekonomické spomalenie môže pokračovať a piatkové varovanie Microsoftu, napriek predchádzajúcemu optimistickému výhľadu, len potvrdilo, že vzostupy boli dočasné. Technologický index NASDAQ opätovne testoval hranicu 2000 a Dow Jones klesol na úroveň 10 576.

Záver mesiaca už bol len dohrou predchádzajúcich negatívnych správ. Indexy v utorok klesli na 14-týždňové minimá po ďalších nepriaznivých správach od Lucent Corp. Trojdňové výpredaje sa zastavili v stredu, keď Dow Jones prudko vzrástol o 164 bodov a vymazal tak utorkové poklesy na hranicu 10 241. NASDAQ Composite pridal 25 bodov na 1984 a obchodovanie tak zostáva vo veľmi úzkom obchodnom rozpätí. Piatkový predbežný HDP za 2. kvartál v USA bol na úrovni 0,7 percenta, čo je nižšie ako predpokladaný vzrast o 0,9 percenta. Najsilnejšia ekonomika sveta tak zostáva pod tlakom, čo bude v nemalej miere ovplyvňovať aj obchodovanie na akciových trhoch.

Neúspešná Európa

Obchodovanie na hlavných európskych burzách počas uplynulého mesiaca možno označiť za „neúspešné“. Pod tento stav sa podpísali hlavne zverejnenia priebežných hospodárskych výsledkov európskych a amerických spoločností. Ak k tomu prirátame aj ekonomické ukazovatele z eurozóny a zvyčajný „chaos” pri zasadnutí centrálnych bánk jednotlivých krajín, resp. Európskej centrálnej banky, dostaneme dnešný obraz o situácii na európskych burzových parketoch.

Obchodovanie na začiatku mesiaca ovplyvnilo zverejnenie PMI indexu za jún (Reuters Eurozone Purchasing Managers Index), ktorý preukázal pokles výkonnosti hospodárstva eurozóny už tretí mesiac za sebou. Najnižšia úroveň (47,9) od decembra 1998 naznačila, akým smerom sa bude obchodovanie v najbližšej čase uberať.

Hlavný britský index FTSE 100 krátko po tom, ako atakoval psychologickú úroveň 6000 bodov, zaznamenal v prvom júlovom týždni výrazné straty v súvislosti so zlými informáciami s technologického sektora. Pokles zisku spoločnosti Dimension Data (Didata) v druhom štvrťroku ovplyvnil celý sektor, ktorý potiahol indexy dole. Sama Didata stratila počas dňa 28,7 %. V druhej polovici týždňa situáciu ešte viac zhoršil výsledok spoločnosti Marconi Plc. Významný výrobca telekomunikačných zariadení oznámil, že v dôsledku slabého dopytu v USA a v Európe a poklesu objemu predaja sa jeho zisk ku konca roka zníži oproti predpokladom o polovicu. Táto správa ovplyvnila technologický sektor v celej Európe a firmy ako Alcatel, Infineon, Epcos, Siemens a pod. výrazne stratili na cene.

Lacnejšia ropa

Pokles cien ropy v strede mesiaca, ktorý spôsobilo vyhlásenie Iraku o opätovnom začatí jej exportu a prekvapujúco vysoké zásoby USA negatívne ovplyvnili akcie ropných spoločností, ktoré majú v každom hlavnom indexe najväčšiu váhu. Pokles akcií BP Amoco, Shell alebo Total Fina Elf tak znegoval oživenie v technologickom sektore. Dlhoočakávaný pozitívny impulz dodalo trhom zlepšenie výhľadov spoločností Motorola a Yahoo!. Ako sa však nakoniec ukázalo, ani táto podpora z druhej strany Atlantiku nemala dlhú trvácnosť.

Záver mesiaca bol ešte horší, ako mnohí predpokladali. Po mierne rastovej korekcii v strede mesiaca nasledoval ďalší prepad a testovanie historických miním (FTSE 100 zaznamenal 33-týždňové minimum). Avšak v súvislosti s udalosťami v priebehu posledného mesiaca sa tomu ani nemožno čudovať. Problémy podnikovej sféry, zlé makroekonomické ukazovatele eurozóny a nepružnosť ECB pri riešení týchto problémov zrejme nie je to, čo postaví trhy opäť na nohy.

(do)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.