Hospodársky denník
USD48,863 Sk
EUR42,99 Sk
CHF28,457 Sk
CZK1,269 Sk
  Pondelok  30.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Špekulácie stiahli cenu ropy

Rúškom tajomstva zahalené stretnutie troch najväčších svetových producentov ropy vzbudilo na americkej komoditnej burze NYMEX záujem obchodníkov a, samozrejme, vyvolalo aj množstvo špekulácií. Predstavitelia Saudskej Arábie, Venezuely a Mexika oznámili, že v nedeľu sa stretnú, aby diskutovali o poslednom rozhodnutí Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) znížiť ťažbu tejto strategickej suroviny o 1 mil. barelov denne (s účinnosťou od 1. septembra). Ministri pre energetiku spomínaných krajín však neuviedli, či pri svojich rokovaniach dajú uvedenému priškrteniu ťažby zelenú.

Radšej predávali

Obchodníci však na toto stretnutie reagovali predajom kontraktov ropy. Kľúčové septembrové kontrakty ropy tak nakoniec piatkovú seansu uzavreli so stratou 29 centov na 27,02 USD za barel. Krátko pred zverejnením rozhodnutia kartelu OPEC o znížení ťažby informovalo Mexiko, siedmy najväčší exportér ropy, ktorý však nepatrí medzi členské štáty tejto organizácie, že nevyhnutné údržbárske práce na mexických ropných vežiach utlmia výrobu minimálne na najbližšie štyri mesiace. V priebehu týždňa tak kontrakty ropy zaznamenávali vzostup svojich cien, a to predovšetkým preto, lebo sa mnohí obchodníci obávali, že Mexiko okrem ohlásenej nižšej ťažby bude nasledovať členské krajiny OPEC a ešte viac priškrtí svoju produkciu. Mexiko totiž doteraz, hoci je nečlenom OPEC, vždy nasledovalo rozhodnutia tejto významnej organizácie, čo sa týka zníženia denných ťažobných kvót. Smerom dole na ceny ropy a jej derivátov tlačili v piatok aj posledné americké makroekonomické čísla. Septembrový benzín si napokon odpočítal 0,66 USc na konečných 75,29 USc za galón. Rovnako datované dodávky vykurovacieho oleja skončili so stratou 0,55 USc na 71,61 USc za galón.

Rast amerického hrubého domáceho produktu v druhom štvrťroku o neopatrných 0,7 %, čo je najslabšie tempo za posledných osem rokov, vyvolalo na trhu s meďou na americkom COMEX-e vlnu špekulatívnych predajov. Obchodníci nepríjemne prekvapení správou o slabej výkonnosti ekonomiky USA stlačili cenu aktívnej septembrovej medi nižšie o 0,65 USc na záverečných 67,90 USc za libru.

Napriek tomu, že zlatý kov strávil piatkové obchodovanie hlboko v červených číslach, aktuálne informácie, ktoré prišli pred koncom seansy, spôsobili, že sa mu nakoniec predsa len podarilo prehupnúť do ziskovej zóny. Správy, že baníci v niektorých juhoafrických zlatých baniach vstúpia v najbližších dňoch do štrajku, ako aj zlepšenie pozície eura na devízových trhoch v závere dňa pomohli augustovým dodávkam zlata finišovať so ziskom 1,10 USD na 267,40 USD za troyskú uncu.

Bezcenná káva?

Ďalším citeľným poklesom svojej ceny uzatvárali piatkové obchodovanie futuritné kontrakty kávy. Cena septembrovej kávy sa dočasne ocitla na najnižšej úrovni od augusta 1992, keď sa znížila až na 50,95 centa za jednu libru. Nakoniec uzatvárala so stratou 0,10 na 51,30 USc. Kávy je na svetových trhoch dostatok, pričom dopyt po nej je veľmi slabý, a tak sa obchodníci s napätím prizerajú, kam až cena tejto aromatickej komodity môže klesnúť. Jej súčasná nízka cena totiž podľa mnohých ešte nenarazila na svoje dno, a tak možno historické minimum 48,70 USc/libru, ktoré káva dosiahla v septembri 1992, nie je až také nedosiahnuteľné.

(I. Sedliaková /REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.