Hospodársky denník
USD48,863 Sk
EUR42,99 Sk
CHF28,457 Sk
CZK1,269 Sk
  Pondelok  30.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vzťahy USA a Číny sa opäť otepľujú

Hlbšia kríza v americko-čínskych vzťahoch, ktorá otvorene prepukla bombardovaním čínskej ambasády v Belehrade a vyostrila sa aj po známej afére s americkým špionážnym lietadlom, sa zrejme začína urovnávať. A hoci sa o eventuálnom návrate do štandardných koľají bude dať hovoriť až po plánovanej októbrovej návšteve prezidenta Busha v Pekingu, menej dusnú atmosféru bolo badať aj počas sobotňajšieho jednodňového pobytu amerického šéfa diplomacie Colina Powella v hlavnom meste Číny.

„Som rád, že obe krajiny v najbližších mesiacoch obnovia dialóg o ľudských právach,“ povedal Powell na tlačovej konferencii po sobotňajších rozhovoroch s čínskym prezidentom Ťiang Ce-minom a ďalšími predstaviteľmi. „Dialóg sa začne okamžite po tom, čo ho nadviaže tajomník ministerstva zahraničných vecí Lorne Craner, ktorý je zodpovedný za túto oblasť a zúčastnil sa aj dnešných rokovaní. Na každom stretnutí som ho predstavil lídrom. Začne viesť pravidelné dialógy, ktoré neskôr v priebehu roka povedú k formálnejším rozhovorom,“ vysvetlil minister. Powell dodal, že jeho tajomník pre demokraciu, ľudské práva a prácu zostane v Pekingu. Minister z hlavného mesta Číny odcestuje v nedeľu.

Obe krajiny sa zhodli, že by malo dôjsť k bližšej spolupráci a koordinácii na expertnej úrovni aj pokiaľ ide o ďalšie sporné body, akým je napríklad predaj čínskych raketových zbraní a technológií do zahraničia. Collin Powell pripomenul, že USA pozastavili predaj komunikačných satelitov Pekingu, pokiaľ Čína nezaznamená pokrok v otázke vývozu zbraní. Počas stretnutia na verejnosť neprenikli informácie, ktoré „transfery zbraní“ Washington znepokojujú najviac. Denník The New York Times, odvolávajúc sa na vlastné zdroje, však uvádza, že by to mohol byť predaj raketových komponentov Pakistanu.

Vzájomný dialóg by mal pokračovať aj v otázke sporného amerického budovania systému protiraketovej obrany (NMD), hoci žiadny názorový posun nenastal. C. Powell predostrel komplexnú stratégiu Bushovej administratívy v otázke NMD a snažil sa čínskych kolegov presvedčiť, že ide len o obmedzenú protiraketovú obranu, ktorá nie je namierená proti Pekingu. Niektorí politici v Bielom dome, ako uvádza NY Times, pritom upozorňujú, že v prípade ignorovania čínskeho názoru na NMD by Peking mohol odštartovať novú vlnu zbrojenia.

Tesne pred návštevou Powella v Pekingu obe strany urobili gestá, ktoré mali prispieť k zlepšeniu atmosféry. Čína prepustila a vyhostila niekoľkých zadržiavaných amerických akademikov čínskeho pôvodu. Spomenuté osoby patria k skupine akademikov a spisovateľov čínskeho pôvodu s trvalým pobytom v USA, zadržiavaných počas tvrdého antišpionážneho kurzu, ktorý Peking začal v uplynulých rokoch. Powell naopak v posledných týždňoch jasne naznačil, že Čínu nepovažuje za strategického protivníka.

(TASR/by)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.