CZK1,245 Sk
  Pondelok  9.Júla 2001

Kráľovnou tenisovej trávy Venus

Finále mužov vo Wimbledone pre víkendový dážď posunuté nadnes

Majstrovstvá Anglicka a tretí grandslamový turnaj roka poznajú svoju víťazku v dvojhre žien a v štvorhrách. Turnaj, ktorý v tomto roku mal pomerne hladný priebeh, svoj koniec poriadne zdramatizoval,najmä zásluhou dažďu, ktorý pomohol niektorým aktérom ku koncentrácii a k návratu do hry. Ženské finále sa pôvodne malo hrať v sobotu, ale pre nepriazeň počasia sa hralo až v nedeľu po dohrávke semifinálového duelu mužov.

Boj o prvenstvo v ženskej dvojhre medzi obhajkyňou prvenstva Američankou Venus Williamsovou a prekvapením turnaja - Belgičankou Heninovou sa nieslo predovšetkým v réžii staršej - skúsenejšej Williamsovej. „Nájsť recept na Venusine podanie bolo veľmi ťažké. Súperka bola lepšia, ale sľubujem, že sa pokúsim o rok vrátiť a vyhrať turnaj,“ sľúbila divákom i sama sebe Justine Heninová, ktorá si postupom do finále získala srdcia azda celého Belgicka, vo Wimbledone mala dobrú divácku kulisu. Vystihla duel, v ktorom suverénne dominovala staršia sestra z rodu Williamsových. Jej hre od základnej čiary a tvrdým podaniam, ale i dobrému prehľadu na kurte len ťažko odolávala. Prvý set vyhrala Venus Williamsová 6:1. V druhom, ktorý pre dážď prerušili, sa chytila Heninová, no v treťom sete Venus suverénne dominovala na kurte a vyhrala ho 6:0. Williamsová si zaslúžene odviezla prvenstvo z Londýna a stala sa druhou ženou, ktorej sa podarilo obhájiť prvenstvo za sebou (predtým Graffová v rokoch 1995 a 1996). V zápase jasne ukázala, že patrí medzi najlepšie tenistky sveta. Kontrolovala hru, dobre hrala aj na sieti. Je pozitívne, že mladá Heninová dokázala aspoň druhý set vyhrať. Jej hra je prísľubom dobrého vývoja v ženskom tenise. „Obhajoba bola ťažšia ako vlaňajšie víťazstvo a postup do finále,“ priznala dojatá Venus, ktorá si svojimi vtipnými odpoveďami a úprimnosťou z víťazstva získala na záver inak voči nej chladné anglické publikum a sľúbila, že i ona o rok príde znova.

Finále mužskej dvojhry sa po prvý raz od roku 1988 hrá až dnes. Rozhodol o tom predovšetkým dážď, ktorý kurty na dvorcoch The All England Lawn kropil od piatka. No ešte predtým, než sa výdatne rozpršalo, sa rozhodlo, že finalistom bude Rafter a jeho finálový partner mal vzísť z duelu Ivaniševič - Hanman. No za stavu 1:2 musel byť prerušený rovnako, ako aj v sobotu a dohrávalo sa až v nedeľu. „Je to jednoducho osud. Boh chcel, aby som vyhral semifinálové stretnutie. V piatok zoslal dážď vo chvíľach, keď som bol na dne. Verím, že v pondelok sa mi splní veľký sen triumfovať vo finále wimbledonskej dvojhry," úprimne sa vyznal po trojdňovom semifinálovom boji jeden z najlepších hráčov na tráve Chorvát Ivaniševič. Už po štvrtý raz sa prebojoval do finále najprestížnejšieho turnaja na svete. Tentoraz vo Wimbledone, keďže jeho hra v sezóne nebola úspešná, štartoval na divokú kartu. Tú premenil na finálovú vstupenku, keď v semifinále porazil 3:2 na sety mladého Brita Hanmana po tom, čo vyhral štvrtý set po urputnom boji a v piatom - rozhodujúcom už suverénne dominoval najmä svojím podaním. Ako sa jeho púť skončí, sa rozhodne dnes od 14.00 (SELČ).

Slovensko malo svoje zastúpenie v semifinále zmiešaných dvojíc a v podstate aj vo finále, lebo jeden semifinálový pár tvorili dve Slovenky - Hantuchová s Fridlom a Habšudová s Riklom. Vzhľadom na skutočnosť, že Rick hral finále štvorhru mužov s Novákom, ich súboj sa posunul a skončil sa až po našej uzávierke.

Finále: ženy - dvojhra: V. Williamsová (2-USA) - Heninová (8-Bel.) 6:1, 3:6, 6:0, muži - štvorhra: Johnson, Palmer (4-USA) - Novák, Rikl (3-ČR) 6:4, 4:6, 6:3, 7:6 (8:6), Raymondová, Stubbsová (1-USA/Austr.) - Clijstersová, Sugijamaová (9-Belg./Jap.) 6:4, 6:3. Juniori: Valent (10-Švaj.) - Müller (2-Lux.) 3:6, 7:5, 6:3, Widjajaová (8-Indon.) - Safinová (15-Rus.) 6:4, 0:6, 7:5. Semifinále mix: Bryan, Huberová (USA/JAR) - Bhupathi, Lichovcevová (4-India/Rus.) 6:2, 6:2.

Počasie

Dnes bude polooblačno, časom až oblačno. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov, na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý západný, na východe južný vietor. V utorok bude prevažne polooblačno, len na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti miestami prehánky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, cez deň miestami oblačno. Nočná teplota 15 až 11 stupňov, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.04 a zapadne o 20.50 hod.