Hospodársky denník
USD50,296 Sk
EUR42,226 Sk
CHF27,72 Sk
CZK1,245 Sk
  Pondelok  9.Júla 2001

Odstránilo Slnko napätie?

Ministri financií G7 veria v posilnenie rastu svetovej ekonomiky

Kto je zodpovedný za pokles globálnej ekonomiky? Táto otázka dominovala sobotňajším stretnutím ministrov financií krajín G7 v Ríme, kde pripravovali agendu pre summit v talianskom Janove v polovici júla. Už v predvečer stretnutia predstavitelia najvyspelejších svetových ekonomika začali jeden na druhého poukazovať prstom, kto by mal niesť na pleciach bremeno obnovy rastu svetového hospodárstva. Americký minister financií Paul O´Neal tak úlohu lokomotívy prisúdil ekonomikám EÚ a Japonska. Odpoveď z Európy nenechala na seba dlho čakať. Francúzsky minister financií Laurent Fabius označil za príčiny spomalenia globálneho rastu presvedčivý výkon americkej ekonomiky spolu s vysokými cenami ropy. Nemecký rezortný kolega Hans Eichel ho následne podporil.

V sobotu to však vyzeralo už omnoho zmierlivejšie. Ako uvádza New York Times, Slnko a atmosféra „dolce vita“ vo Villa Madama neďaleko Ríma zrejme ovplyvnili dokonca aj Laurenta Fabiusa, ktorý uviedol: „Najčastejšie vyslovovaným slovom mojich kolegov bolo dnes slovo spolupráca a nie vzájomné obviňovanie.“ Podľa neho sa ministri zhodli, že každá krajina musí prispieť ku koordinovaným snahám o posilnenie globálneho rastu.

Pokiaľ ide o perspektívy svetového hospodárstva, ministri financií G7 pripustili, že vlaňajšie spomalenie prekonalo očakávania, no stále je tu solídna základňa silnejšieho rastu. O´Niel tvrdí, že v roku 2002 by americká ekonomika mala rásť o vyše tri percentá, čo je pozoruhodný vývoj v porovnaní s predpokladaným tohtoročným jednopercentným rastom. Európski predstavitelia zasa konštatovali ochladenie rastu na kontinente v posledných mesiacoch, zdôraznili však, že výkon ekonomiky je tu stále výraznejší v porovnaní s USA a s Japonskom. Tokio skromne uviedlo, že krajina sa tohto roku vyhne recesii. Slová výstrahy tak vyzneli len od britského ministra financií Gordona Browna: „Spomalenie sa začalo v Spojených štátoch a v Japonsku a rozšírilo sa na Nemecko a Francúzsko. Miera svetového rastu sa scvrkla na polovicu, ale to nemusí znamenať, že sme už dosiahli dno.“

Ďalšími témami prípravného stretnutia summitu G7 bolo posilnenie medzinárodných finančných systémov a nadnárodných rozvojových bánk. Prezidenti týchto inštitúcií, okrem iných aj šéf Svetovej banky James Wolfensohn, hovorili o extrémne konštruktívnom dialógu. Ministri rozoberali aj ekonomickú situáciu v Rusku, ako aj odpustenie dlhov najchudobnejším krajinám. Podľa H. Eichela by sa priemyselné krajiny mali viac zaoberať formovaním globalizácie. „Najlepšie, čo môžeme urobiť, je dôveryhodná politika voči najchudobnejším a reformným krajinám.“

(by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.