Hospodársky denník
USD50,296 Sk
EUR42,226 Sk
CHF27,72 Sk
CZK1,245 Sk
  Pondelok  9.Júla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Skôr ako pôjdeme do neba...

Peter Kasalovský

Je fakt, že pokiaľ sa nestane nič výnimočné, čo nikdy nie je vylúčené, tak o rok budú vrcholiť buď snahy o koaličné zväzky, alebo sa naberať sily na predvolebnú kampaň.

Prakticky už dnes sa začínajú hodnotiť vládne výsledky. Sebahodnotenia politických strán nie sú však dôležité tak ako vnímanie kvality života priamo občanom.

Väčšinu voličov neovplyvní rečnenie o tom, kto čo chcel vykonať, ale konkrétne výsledky. Pokiaľ by sa parlamentné voľby konali dnes, tak by koalícia prepadla.

Vnútrokoaličné problémy, blízkosť roztržky medzi SDK, SDĽ a SOP na jednej strane a na druhej SMK, KDH plus bezprizorní poslanci sa podpisujú pod ich nelichotivú pozíciu.

SDK jestvuje iba v parlamente, a tiež je už chudobnejšia o niekoľko poslancov. O voľačo štíhlejšie sú aj ostatné koaličné strany a niektoré sa dopracovali k nezvoliteľnosti.

Výnimkou je SMK, ktorá má trvalo svojich 9,5 až 11,5 percenta volebných preferencií. Patrične zhodnocuje svoju pozíciu. Aj preto, že vládna koalícia je bez nej nemožná.

Vo vláde majú kľúčovú pozíciu činovníci SDKÚ: premiér M. Dzurinda, vicepremiér I. Mikloš, kľúčoví ministri E. Kukan, Ľ. Harach a I. Šimko, ako aj ďalší dvaja ministri.

Aj keď je medzinárodné postavenie SR lepšie ako za minulej vlády V. Mečiara, tak je to príliš málo na to, aby bolo tromfovou desiatkou v zápase o voličov a ich „budíčkom“. Výsledky terajšej vládnej koalície sú ďaleko za tým, čo sa od nej čakalo. Otázkou je, či mohli byť lepšie. Aj keď vláda napríklad deklaruje spásu domácej meny.

Inou otázkou bude, s čím príde tá nová vláda. Čo by tak mohla zachrániť pred krachom po súčasnej vláde?! Ak sa dovtedy nepoloží napríklad zdravotníctvo, bude ho zachraňovať.

Je tu celý rad ťažkých zápalových procesov. V celej spoločnosti sú prítomné, ba možno ide o metastázy. Iba ich radikálnou liečbou si môžeme podarovať budúcnosť. Je tu taká miera nezamestnanosti, ktorá by položila oveľa vyspelejších ako sme my, a nemožnosť jej citeľného zníženia v našom čase bez drastických opatrení.

Za politickú podporu akejkoľvek postkomunistickej krajiny zo zahraničia sa tvrdo zaplatí. Takýto výmenný obchod je zabalený do známeho rozprávkového „svitu luny“. Rozprávkový vývoj, ktorý nie je jasný väčšine obyvateľstva. Tá vzdoruje „osudu“ a chce veriť, že je to zlý sen, ktorý sa plynutím času vyčistí ako kalná voda.

V máji 1999. roku sa J. Sachs vyjadril prostredníctvom nášho telemostu, že je iba v našich rukách, či to doťahovanie sa na západ bude kratšie ako tridsať rokov. Vytrvalo sa oficiálne vyhlasuje, že sme na tom lepšie a lepšie. Napriek tomu, že sa už nedá neodpredať tých 49 percent SPP, pretože možné výnosy už boli minuté.

Vládna garnitúra sa nazdáva, že je to jasné iba niekoľkým jednotlivcom. Či už ide o SPaP, o NCHZ (píšeme o nich dnes na inom mieste) alebo o chýrečný SPP.

Verejnosti pomaly, ale isto dochádza, že je choré to čakanie na spasenie bez vlastného pričinenia sa, t. j. na takmer okamžité vyriešenie doteraz neriešiteľného.

Sme nevšímaví voči rotám judášov, ktorí sa pohybujú v našom priestore, a vyciciavajú z neho život. Neprekvapuje, že biednych je priveľa a bohatých ešte viac.

Väčšina našich bohatých (inak úspešných) nedovidí medzi najširšie masy. Je to tak preto, že sa bohatými nestali vďaka svojmu rozumu a podloženým ambíciám.

Ešteže jestvuje takých sto podnikateľov, ktorí sú nielen odborne fundovaní, ale môžu konkurovať aj zahraničiu a navyše dokážu vyťahovať hore aj stredný manažment. Lenže tí nemajú vážne slovo, ale vo väčšine prípadov iba poradný hlas. Väčšina z nich nechce o tom oficiálne hovoriť, pretože sa jej to vždy vypomstilo v nových problémoch.

To je len náčrt „vstupov“ do slovenskej politiky. Za tých desať-dvanásť rokov je pomaly takou, že začínam ľutovať návraty domov spoza hraníc v 1968. a 1969. roku.

Ilúzie domácich politikov o svojej obľúbenosti a dokonca popularite majú punc absurdity. Sú zvrátení aj preto, že sa presvedčujú o svojej úspešnosti na nejestvujúcich úspechoch. Možno ich chytiť aspoň za slovo. Sú úspešní, pretože na tej revolúcii vyrástli až do takého zbohatnutia, o ktorého tempe a objeme môže snívať aj taký Rothschild.

Je v našej krajine strach väčšiny prehovoriť. Nemá na to zázemie, čo sa však nepripúšťa. Že sa naši ľudia už prejedli demokracie, tak to má vyzerať navonok(!).

Zvonka by malo byť všetko o. k. Doma však nie je. Ani tak skoro nebude poriadok, disciplína a právo je príliš často odpaľované na vedľajšiu či skôr slepú koľaj.

Spod týchto reálií sa musíme vyhrabať skôr, ako sa nimi budeme drhnúť. Je dôležité vynucovať si od politikov, aby žili ako inde a zabudli na Zeusov kopec v Olympii.

Bohov a polobohov v ľudskej koži máme azda najviac na svete. Vyvolených nebude menej ako v autoritatívnych režimoch. Ibaže u nás sa za nich pasujú sami.

Dopracovali sme sa k tomu, že niekoľko málopočetných straníckych skupiniek vládne miliónom občanov. Je im jasné, že naposledy, a preto sa správajú tak hlúpo-nečestne.

Hd nerobí „politiku pre politiku“, ale iba prezentuje sporadicky názory politikov, ktorí sú a budú v menšine oproti hospodárskym lídrom, na ktorých stojí a padá budúcnosť.

Máme snahu byť nadstranícki. Chceme pomáhať netriešteniu sa síl rozumu aj v politike, čo je základným predpokladom budúcej dynamiky hospodárstva.

Dnešným štyridsiatnikom-päťdesiatnikom by sa totiž žiadalo, aby sa budúca dynamika dostavila skôr, ako sa im budú otvárať brány nebeské či pekelné.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude polooblačno, časom až oblačno. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov, na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý západný, na východe južný vietor. V utorok bude prevažne polooblačno, len na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti miestami prehánky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, cez deň miestami oblačno. Nočná teplota 15 až 11 stupňov, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.04 a zapadne o 20.50 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 5. 7. 2001: Bratislava 99,98, Sliač 97,99, Košice 98,98, Poprad 93,64, za 6. 7. 2001: Bratislava 99,90, Sliač 97,97, Košice 99,04, Poprad 93,68, za 7. 7. 2001: Bratislava 99,21, Sliač 97,51, Košice 98,66, Poprad 93,28.

Amsterdamoblačno21
Atényjasno35
Belehradpolooblačno28
Berlíndážď 18
Bratislavapolojasno25
Bruseloblačno24
Budapešťoblačno26
Bukurešťjasno31
Frankfurtoblačno20
Helsinkipolojasno26
Istanbuljasno30
Kodaňprehánky24
Kyjevdážď24
Lisabonoblačno19
Londýnpolooblačno19
Madridjasno25
Milánoprehánky25
Moskvabúrky27
Oslooblačno 22
Parížoblačno20
Prahaprehánky20
Rímjasno29
Sofiajasno29
Štokholmjasno28
Varšavadážď19
Viedeňpolooblačno25
Záhreboblačno27
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.