Hospodársky denník
USD48,344 Sk
EUR43,251 Sk
CHF28,63 Sk
CZK1,267 Sk
  Pondelok  10.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vplyv vymožiteľnosti práva

V čase „klubových prázdnin“ od júla do začiatku jesene odpovedajú členovia Hospodárskeho klubu (NEF) na sedem otázok svojho výkonného podpredsedu a šéfredaktora Hd. Oslovil stoštyridsaťdva prominentných členov ocenených Zlatým biatecom alebo Prominentom ekonomiky, ktorí obhospodarujú viac ako 65 % priemyslu v SR. Tieto otázky dostali aj politici, resp. verejní činitelia a ďalší hospodárski lídri. Z odpovedí vznikne podkladový materiál pre klubové zhromaždenie, ktoré sa koncom roka pokúsi inovovať vládne know-how pre Slovensko.

Dnes sa vyjadruje Rudolf Schuster, prezident Slovenskej republiky.

1. Čo v slovenskej ekonomike hodnotíte pozitívne a čo nezvládnuté, resp. problematické v prvom polroku 2001?

- Pozitívne možno hodnotiť celkovú stabilizáciu makroekonomického prostredia. Hospodársky rast zaznamenaný za prvý polrok signalizuje mierne oživenie našej ekonomiky. V bankovom sektore došlo k zníženiu úrokových sadzieb pre podnikateľov, čo je jedným z predpokladov dynamickejšieho rozvoja podnikateľských aktivít. Naopak, za veľmi zaťažujúcu pre slovenskú ekonomiku pokladám stále mimoriadne vysokú mieru nezamestnanosti, jej riešeniu je potrebné venovať ešte viac pozornosti ako dosiaľ. Povážlivý je i vývoj deficitu zahraničnoobchodnej bilancie za obdobie prvého polroka. Poukazuje na skutočnosť, že vláda v oblasti exportu pre podnikateľov nevytvára dostatočné stimuly a vhodné podmienky na intenzívnejší rozvoj.

2. Ktoré brandže, prípadne firmy považujete za rozhodujúce pre vývoj hospodárstva SR?

- Významný vplyv na naše hospodárstvo majú podniky podieľajúce sa výraznou mierou na tvorbe HDP a na exporte. Sú prevažne orientované na surovinovo a energeticky náročnú výrobu s nižšou pridanou hodnotou. Aby naše hospodárstvo lepšie prosperovalo, mali by sme viac brať zreteľ na naše danosti a podmienky, ktoré máme k dispozícii. A v záujme trvalo udržateľného rozvoja je žiaduce zamerať sa na rozvoj moderných odvetví s vyššou pridanou hodnotou, založených na vyššej vzdelanostnej a inovačnej úrovni. Je našou veľkou chybou, že nedokážeme lepšie rozvíjať oblasť cestovného ruchu, ktorý by sa mohol stať jedným z ťahúňov našej ekonomiky.

3. Ako vnímate bankový sektor, osobitne výsledky ozdravného procesu v Slovenskej sporiteľni, vo VÚB a v IRB?

- Aj keď reštrukturalizácia našich najväčších bánk stála štát nemalé finančné prostriedky, v konečnom dôsledku bola nástrojom skvalitnenia slovenského bankového sektora. Tento proces bude prebiehať postupne a nepochybne pomôže zvýšiť konkurenciu v tejto oblasti. Myslím si, že je reálne predpokladať, že úvery pre podnikateľov sa postupne stanú dostupné za prijateľnejších podmienok, ako to bolo v minulosti. Dôvodom nízkej úverovej aktivity bánk v súčasnosti nie je nedostatok prostriedkov na financovanie hospodárstva, ale určitá zdržanlivosť, obozretnosť a nedôverčivosť pri posudzovaní projektov.

4. Aký je váš názor na menovú situáciu SR, možný vývoj kurzu koruny oproti EUR a USD v druhom polroku 2001?

- Slovenský menový vývoj možno považovať za relatívne vyrovnaný. Väzbou našej koruny na euro je určená jej závislosť od kurzu európskej meny oproti USD, ktorý sa bude vyvíjať podľa situácie na svetových finančných trhoch. Zníženie stability na slovenskej politickej scéne má tiež zákonite vplyv na kurz meny, čo by mali mať na zreteli naši politici. Ako sa bude kurz SKK vyvíjať v druhej polovici roka, závisí nielen od výkonnosti našej ekonomiky, ale aj od stability politickej situácie na Slovensku.

5. Ako by ste formulovali hlavné úlohy pre hospodárstvo, podnikanie a tie celospoločensky najvýznamnejšie?

- Hoci slovenská ekonomika zaznamenáva určitú stabilizáciu a oživenie, stav v akom sa v súčasnosti nachádza, nedáva dôvod na spokojnosť. Veľkým nebezpečenstvom je vývoj deficitu verejných financií. Sústavné vytváranie nových dlhov sa nám v budúcnosti môže vypomstiť, preto by bolo žiaduce zamerať sa na uskutočnenie takých opatrení, ktoré by tento nepriaznivý trend zmiernili. Za jednu z hlavných úloh v najbližšom období považujem skvalitnenie legislatívneho rámca so zreteľom na zabezpečenie vymožiteľnosti práva, zrýchlenie rozhodovania súdnych sporov a dôsledné uplatňovanie zákona o konkurze a vyrovnaní. Rovnako dôležité je ukončenie reformy podnikovej sféry a s tým súvisiace riešenie štrukturálnych problémov slovenského hospodárstva. Na Slovensku prevažujú podniky s nízkou finalizáciou priemyselnej výroby. Preto je potrebné uskutočniť zmeny výrobných programov, ktoré by zvýšili finalizáciu výroby a podporili export. Riešenie štrukturálnych problémov podnikového sektora je dôležité aj preto, že jeho stav významne ovplyvňuje narastajúci deficit zahraničnej obchodnej bilancie.

6. Čo by ste vykonali v záujme zníženia miery nezamestnanosti na 15-percentnú a nižšiu hodnotu?

- Očakávať pokles nezamestnanosti na hodnotu 15 % pokladám v súčasnosti za nereálne. Zníženie jej úrovne si vyžaduje viacero opatrení, ktoré by mali smerovať k skvalitneniu podnikateľského prostredia a odstráneniu zaťažujúcej administratívy. Nepochybne účinné by bolo zníženie odvodového zaťaženia podnikateľov a zavedenie viacerých motivačných stimulov podnikania. Všetci očakávame, že projekty priemyselných parkov v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou vytvoria nové zaujímavé pracovné príležitosti. Rovnako potrebné je viac pozornosti venovať intenzívnemu uplatňovaniu opatrení na potláčanie tzv. čiernej práce. Vysoké percento absolventov vysokých a najmä stredných škôl, ktorí rozširujú rady nezamestnaných, poukazuje na skutočnosť, že by malo dôjsť k reforme nášho školstva. Bolo by vhodné zaviesť do našich stredných škôl nové študijné odbory takých profesií, o ktoré je na trhu práce záujem.

7. Kde sa chcete ako firma, resp. inštitúcia dostať v tomto roku?

- Bez odpovede.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.