Hospodársky denník
USD47,883 Sk
EUR43,241 Sk
CHF28,531 Sk
CZK1,266 Sk
  Utorok  11.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













V rukách niekoľkých firiem

V čase „klubových prázdnin“ od júla do začiatku jesene odpovedajú členovia Hospodárskeho klubu (NEF) na sedem otázok svojho výkonného podpredsedu a šéfredaktora Hd. Oslovil stoštyridsaťdva prominentných členov ocenených Zlatým biatecom alebo Prominentom ekonomiky, ktorí obhospodarujú viac ako 65 % priemyslu v SR. Tieto otázky dostali aj politici, resp. verejní činitelia a ďalší hospodárski lídri. Z odpovedí vznikne podkladový materiál pre klubové zhromaždenie, ktoré sa koncom roka pokúsi inovovať vládne know-how pre Slovensko.

Dnes sa vyjadruje Ivan Saktor, prezident Konfederácie odborových zväzov SR.

1. Čo v slovenskej ekonomike hodnotíte pozitívne a čo nezvládnuté, resp. problematické v prvom polroku 2001?

- Pozitívne treba hodnotiť určitú stabilizáciu ekonomiky SR na mierne rastovej trajektórii po dvoch predchádzajúcich rokoch depresie. Treba však podčiarknuť cenu a obete, ktoré táto stabilizácia vyžadovala od obyvateľstva v predchádzajúcich rokoch: rast spotrebiteľských cien, pokles reálnych miezd, zníženie príjmov v domácnostiach zamestnancov a dôchodcov a vysokú nezamestnanosť. Za pozitívne považujem tiež prijatie Slovenska do OECD (a následne aj KOZ SR do TUAC), od čoho očakávame postupné pozitívne účinky na našu ekonomiku a v dôsledku toho aj priaznivé sociálne následky v budúcnosti. Ako negatíva súčasného vývoja ekonomiky SR treba uviesť zhoršujúcu sa bilanciu zahraničnoobchodnej bilancie, čo naznačuje, že potenciál stabilizačných opatrení zavedených vládou v predošlých rokoch sa už vyčerpáva a keďže adaptácia mikrosféry neprebieha dostatočne masívne a intenzívne, vývoj je znova v ohrození. Na zamedzenie takýchto výkyvov je potrebné prijať z úrovne vlády určité rozvojové podporné programy strategického charakteru. To sa doteraz nestalo, čo je trvalým negatívom.

2. Ktoré brandže, prípadne firmy považujete za rozhodujúce pre vývoj hospodárstva SR?

- Všetky stabilizované a perspektívne, konkurencieschopné podniky a odvetvia zabezpečujúce zamestnanosť. Samozrejme, preferovať treba tie, ktoré sú založené na sofistikovaných technológiách, na prevahe domácich použitých surovín a polotovarov a na vysokej pridanej hodnote. Žiaľ, nemáme veľa takýchto príkladov. Za rizikové faktory treba považovať závislosť slovenskej ekonomiky od niekoľko málo veľkých podnikov a produkcie založené na lacnej pracovnej sile.

3. Ako vnímate bankový sektor, osobitne výsledky ozdravného procesu v Slovenskej sporiteľni, vo VÚB a v IRB?

- Výsledky tzv. ozdravného procesu v najväčších slovenských bankách nás stoja prinajmenej 105 mld. Sk. Po ozdravovaní sa tieto banky predávajú (väčšinou lacno zahraničným kupcom) a výnosy z predaja sa použijú najmä do spotreby obyvateľstva a na riešenie akútnych problémov okruhu verejných financií. Nič z toho alebo len veľmi málo sa použije na rozvojové účely, či už do ekonomiky alebo na sociálne systémy. Z tohto hľadiska ide o stratový proces, ktorý by mal byť vyvážený prínosmi. Prvá fáza tejto prínosovosti, zníženie úrokových sadzieb na podnikateľské úvery, už nastala. Teraz pôjde o dovŕšenie zmyslu tohto ozdravného procesu: aby ozdravené banky mali pre koho vykonávať finančnú obsluhu, treba sa zamerať na podnikovú sféru. Oba procesy musia ísť súbežne.

4. Aký je váš názor na menovú situáciu SR a možný vývoj kurzu koruny oproti EUR a USD v druhom polroku 2001?

- Súčasná menová situácia v SR je ovplyvňovaná hlavne menovou politikou NBS, čo je stabilizujúci prvok v tejto oblasti na jednej strane a vývojom zahraničnoobchodnej platobnej bilancie, ako aj vývojom kurzov EUR a USD na druhej strane, čo sú v súčasnosti do určitej miery destabilizujúce prvky. Vzhľadom na otvorenosť slovenskej ekonomiky a potreby, ktoré tu máme v sociálnej oblasti, je potrebné posilniť aj koordináciou menovej a fiskálnej politiky štátu a, prirodzene, cielenými aktivitami štátu do oblasti rozvoja

5. Ako by ste formulovali hlavné úlohy pre hospodárstvo, podnikanie a tie celospoločensky najvýznamnejšie?

- Ak sa chceme v reálnom čase, čo aj proklamujeme, integrovať do EÚ, vyvstáva pre SR a jej hospodársku a sociálnu sféru komplexná úloha - pozdvihnúť kvalitatívnu úroveň všetkých procesov v týchto sférach na taký stupeň, ktorý by bol obojstranne akceptovateľný. Žiaľ, pri súčasných tempách rozvoja ekonomiky sa SR k EÚ nepribližuje, ale naopak, vzďaľuje. Nevyhnutná je akcelerácia ekonomického rastu až na hranicu trvalo udržateľného rozvoja. Z hľadiska záujmov odborov sú to oblasti: zamestnanosť a rast reálnych miezd.

6. Čo by ste vykonali v záujme zníženia miery nezamestnanosti na 15-percentnú a nižšiu hodnotu?

- Pri korelácii medzi rastom HDP a rastom zamestnanosti 0,13, ktorý u nás v súčasnosti približne platí, by dosiahnutie 15-percentnej hodnoty nezamestnanosti vyžadovalo oproti súčasnosti reálny nárast HDP o 30 - 35 %. Je zrejmé, že okamžité riešenie tu neexistuje. Na Slovensku je to otázka stredno- a dlhodobého (a to priaznivého) vývoja, a treba povedať, že 15-percentná hranica nezamestnanosti ešte vôbec nie je naším ideálom. Na druhej strane sú tu aj riziká zhoršenia vývoja. Okrem rozvojových procesov by sa mal štát v záujme celej spoločnosti v maximálnej možnej miere sústrediť na podporu reštrukturalizácie podnikového sektora a zvýšenie mobility pracovnej sily.

7. Kde sa chcete ako firma, resp. inštitúcia dostať v tomto roku?

- Po IV. zjazde KOZ SR v októbri 2000 sa naše aktivity zameriavajú na modernizáciu roztrieštenej odborárskej štruktúry, z ktorej vyplývali mnohokrát v minulosti málo razantné kroky na obhajobu práv zamestnancov, odborárov, ale aj ostatných sociálne ohrozených skupín občanov. Východiskovým cieľom je postupná integrácia jestvujúcich 38 odborových zväzov, tak ako to prebieha v ostatných krajinách. Rovnako ako v rokoch 1997 - 1998 nastavíme zrkadlo súčasnej vládnej garnitúre formou zverejnenia plnenia vládnych sľubov, hlasovania poslancov v NR SR v celej škále sociálnej problematiky, aby naši členovia dostali pravdivý obraz o realite predvolebných a vládnych sľubov. Svoje pôsobenie v RHSD v rámci sociálneho dialógu chceme už dnes ako jediní orientovať do tlaku na zachovanie sociálnych funkcií hospodárstva tak, ako to deklaruje Ústava SR, že „hospodárstvo sa zakladá na princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky“. Žiaľ, súčasná vládna, ale aj parlamentná garnitúra zabúda na to „sociálne“.

Počasie

Dnes bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky najmä na severe, od stredných polôh snehové. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na severe okolo 12 stupňov. Severozápadný vietor 5 až 9, na juhozápade v nárazoch okolo 15 m/s, na východe prevažne len slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m 4 stupne. V stredu bude polooblačno až oblačno a miestami najmä v horských oblastiach prehánky, asi od 1400 m snehové. Nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách okolo 2, denná teplota 13 až 17, na severe okolo 10 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, miestami najmä v horských oblastiach časom až oblačno a ojedinele prehánky, asi od 1700 m snehové. Nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách okolo 2, denná teplota 15 až 19, na severe okolo 12 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.26 a zapadne o 19.09 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamdážď14
Atényjasno30
Belehraddážď19
Berlíndážď13
Bratislavaoblačno17
Brusel dážď13
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno26
Frankfurtdážď15
Helsinkidážď14
Istanbuljasno30
Kodaňdážď13
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno28
Londýndážď16
Madridjasno29
Moskvadážď16
Oslozamračené13
Parížoblačno16
Prahadážď14
Rímjasno24
Sofiapolooblačno26
Štokholmjasno15
Varšavadážď13
Viedeňpolooblačno16
Záhreboblačno14
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.