Hospodársky denník
USD47,833 Sk
EUR43,351 Sk
CHF28,817 Sk
CZK1,269 Sk
  Štvrtok  13.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zdá sa, že banky sa umúdrili

V čase „klubových prázdnin“ od júla do začiatku jesene odpovedajú členovia Hospodárskeho klubu (NEF) na sedem otázok svojho výkonného podpredsedu a šéfredaktora Hd. Oslovil stoštyridsaťdva prominentných členov ocenených Zlatým biatecom alebo Prominentom ekonomiky, ktorí obhospodarujú viac ako 65 % priemyslu v SR. Tieto otázky dostali aj politici, resp. verejní činitelia a ďaľší hospodárski lídri. Z odpovedí vznikne podkladový materiál pre klubové zhromaždenie, ktoré sa koncom roka pokúsi inovovať vládne know-how pre Slovensko.

Dnes sa vyjadruje Ing. Ján Šimunek, predseda Slovenského mliekarenského zväzu a generálny riaditeľ Mliekospolu, a.s., Nové Zámky.

1. Čo v slovenskej ekonomike hodnotíte pozitívne a čo nezvládnuté, resp. problematické v prvom polroku 2001?

- Za rozhodujúce považujem zníženie daní podnikateľom. Zdá sa, že sa banky umúdrili, podnikateľom podávajú pomocnú ruku pri plnení podnikateľských zámerov a čo je dôležité, úvery sú prijateľnejšie ako v minulosti. Medzi pozitíva patrí aj stabilný kurz koruny voči EUR. Som rád, že v mliekarenskom priemysle sa presadzuje kvalita pred kvantitou, čo je zásluhou aj vstupu zahraničného kapitálu. V mliekarňach pribúdajú nové technologické zariadenia, čím sa dostávame na európsky štandard. To len naznačuje, že sme závislí od zahraničného kapitálu. Za nedostatok považujem neznižovanie nezamestnanosti, zvyšovanie cien za vodu, plyn i elektrickú energiu. Tieto vstupy do výroby negatívne pôsobia na rast cien mliečnych produktov, čo je voda na mlyn firmám dovážajúcim mliečne výrobky. Ešte stále zaostáva legislatíva za potrebou podnikateľov, rieši len nadstavbu, ale nedoceňuje prechodné obdobie vstupu do EÚ. Prečo sa zvyšuje nezamestnanosť? Je to dôsledok nekoncepčného postupu ekonomických ministrov.

2. Ktoré brandže, prípadne firmy považujete za rozhodujúce pre vývoj hospodárstva SR?

- Ak sa hovorí o prosperite národného hospodárstva, kladne sa hodnotí VSŽ, Slovnaft a Volkswagen. Poľnohospodárstvo a potravinársky priemysel sa kritizujú za neprosperitu. Naozaj je agrokomplex na tom tak zle? Ak pôda dostane, čo potrebuje, zarodí. Ak nie, vydáva nízke úrody. Žiaľ, poľnohospodári zápasia s finančnými ťažkosťami, nemajú peniaze na kúpu priemyselných hnojív a chemických ochranných prostriedkov, chýbajú im výkonné stroje. Nuž a v živočíšnej výrobe hovädzí dobytok i ošípané chovajú v pustnúcich objektoch. Aj napriek tomu v mnohých poľnohospodárskych podnikoch dosahujú vysokú úžitkovosť. Preto je aj z čoho v mliekarenskom priemysle vyrábať. Platí to aj o mäsokombinátoch. Či už mliekari, alebo mäsiari sa nemusia za kvalitu výrobkov hanbiť. Potvrdzujú to aj ocenenia, či už Nadáciou Slovak Gold, alebo na Agrokomplexe, ale aj na súťažiach v zahraničí, odkiaľ sa naši výrobcovia nikdy nevracajú s prázdnymi rukami.

3. Ako vnímate bankový sektor, osobitne výsledky ozdravného procesu v Slovenskej sporiteľni, vo VÚB a v IRB?

- Je len potešiteľné, že banky uvoľnili dosť finančných prostriedkov na ozdravenie ekonomiky. Predsa však by bankovníctvo malo vysielať ďalšie impulzy na podporu podnikateľskej činnosti a viac sprístupniť služby. Banky sú na pretrase dňa. Kritizovaná platobná disciplína, nie najlepšia pozícia veriteľa pri vymáhaní svojich práv sa odrazili v portfóliu všetkých bánk. Posledným negatívnym príkladom je Devín banka. O Slovenskej sporiteľni a IRB sa nevyjadrujem. Prebytok zdrojov v komerčných bankách umožňuje úverovanie reálneho - podnikového sektora, domácností a štátov za prijateľných úrokových podmienok. Lenže úverovanie podnikov, aj mliekarenských, je sporadické. Tu sa prejavuje nedotiahnutá reštrukturalizácia bankovníctva a podnikového sektora. Je potrebné posilniť úlohu veriteľa v procese vymáhania dlhu.

4. Aký je váš názor na menovú situáciu SR a možný vývoj kurzu koruny oproti EUR a USD v druhom polroku 2001?

- Keďže sa nám nedarí presadiť sa na zahraničných trhoch, naše saldo je pasívne. Ekonomika sa nerozbieha, stagnuje, preto predpokladám, že ostane na doterajšej úrovni. Na stabilnú menu vplýva znižovanie inflácie, aj napriek cenovej deregulácii cien, ale aj tempa rastu HDP a postupné ozdravovanie verejných financií. Veľa záleží na schopnosti vlády SR, ako zvládne štrukturálne reformy a prijatie opatrení na rast výkonnosti podnikovej sféry.

5. Ako by ste formulovali hlavné úlohy pre hospodárstvo, podnikanie a tie celospoločensky najvýznamnejšie?

- Pre rozvoj ľahkého priemyslu, stavebníctva a poľnohospodárstva by sa malo uvoľniť viac finančných prostriedkov, najmä pre malé a stredné podnikanie, čím sa vytvoria nové pracovné príležitosti, ktoré znížia výdavky na podpory pre nezamestnaných. Vláda by mala vyčleniť peniaze aj na podporu zahraničného obchodu. Čo tým myslím? Vytvoriť základňu na dlhodobé uplatňovanie našich výrobkov na zahraničných trhoch, čiže vytvárať stabilné podmienky pre vývoz. Treba uzatvárať také hospodárske zmluvy, ktoré by ušetrili investície vlády. Zdôrazňuje sa, že pre podnikanie sú najdôležitejšie jasné a stabilné pravidlá spolu so stabilnou menovou politikou. Ja sa s týmto nepísaným zákonom stotožňujem, lebo pre podnikateľov je dôležité dodržiavanie pravidiel v rámci národného hospodárstva.

6. Čo by ste vykonali v záujme zníženia miery nezamestnanosti na 15-percentnú a nižšiu hodnotu?

- Aj v súčasnosti, keď je pre nás vysoká miera nezamestnanosti strašiakom, vytvárame nové pracovné príležitosti. Zamestnali sme 35 žien. Riadime sa fortieľom slovenských syrárov, že kvalita otvára cestu na západné trhy. Objem vývozu do dolárovej oblasti sme vlani zvýšili na 400 mil. Sk, čo je takmer 40-percentná produkcia mliekarne. Mliekospol Nové Zámky dodáva do obchodov výrobky s vyššou pridanou hodnotou, ktoré vytvárajú zdroje na modernizáciu technologického zariadenia, a tým približovanie sa k štandardu EÚ.

7. Kde sa chcete ako firma, resp. inštitúcia dostať v tomto roku?

- Našou úlohou je upevniť si pozíciu na slovenskom mliekarenskom trhu, byť prvým alebo druhým podnikom v spracovaní mlieka. V tomto roku chceme vyviezť na západné trhy výrobky za 460 mil. Sk, stať sa lídrom vo výrobe čerstvých výrobkov a dostať sa do povedomia konzumentov sloganom: Čerstvé a zdravé mliečne výrobky z Mliekospolu, a.s., Nové Zámky s logom ZDRAVO, každý deň.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamprehánky16
Aténypolooblačno31
Belehrad oblačno20 
Berlínprehánky16
Bratislavaoblačno16
Brusel prehánky16
Budapešťoblačno18
Bukurešť polooblačno23
Frankfurtprehánky16
Helsinkidážď14
Istanbulpolooblačno30
Kodaňdážď13
Kyjevoblačno18
Lisabonpolooblačno26
Londýnprehánky16
Madridpolooblačno30
Moskvadážď20
Oslodážď14
Parížprehánky19
Prahaoblačno13
Rímpolooblačno25
Sofiapolooblačno24
Štokholmdážď15
Varšavaoblačno15
Viedeňoblačno15
Záhrebpolooblačno21
Ženevaoblačno17

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a miestami, najmä na severe prehánky. Neskôr od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na Orave a Kysuciach okolo 12 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m 6 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď. Vo východnej polovici krajiny spočiatku zmenšená oblačnosť a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4, denná teplota 12 až 16, na východe ešte okolo 18 stupňov. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď alebo prehánky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 12 až 16 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.29 a zapadne o 19.05 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.