Hospodársky denník
USD47,8 Sk
EUR43,367 Sk
CHF28,828 Sk
CZK1,27 Sk
  Piatok  14.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nedá sa hovoriť a nedotovať

Úvahy o skončení subvencií pre európsky agrosektor

Roľníci v západnej Európe majú obavy o svoju budúcnosť. Štátne subvencie pre tento sektor sú ohrozené. Okrem toho je EÚ pred rozšírením na východ, a tak sa všeobecne očakáva, že od roku 2005 sa prostriedky budú rozdeľovať medzi viac poľnohospodárov. Prípadné znižovanie dotácií by sa prejavilo v raste cien, a tak poľnohospodári majú obavu z novej konkurencie. Aj v kandidátskych krajinách sú už teraz veľmi dobrí výrobcovia ekologických potravín, ktorí čakajú, aby sa mohli uchytiť na lukratívnom trhu. U našich susedov v Rakúsku by sa následky rozširovania EÚ prejavili rozdielne. Zatiaľ čo pestovatelia viniča a ovocia by profitovali z väčšieho trhu, pestovanie obilnín, chovatelia dobytka i mliekarenský priemysel budú musieť počítať s vyšším tlakom ponuky a cien. K tomuto záveru dospela štúdia rakúskeho Inštitútu pre hospodársky výskum. Reforma jednotného poľnohospodárskeho trhu by sa mala začať v roku 2006, keď sa skončí platnosť súčasného programu Agenda 2000. Definitívnym cieľom tejto reformy môže byť úplné alebo čiastkové zrušenie priamej pomoci pre poľnohospodársku produkciu. Kým SR zo štátneho rozpočtu dotuje poľnohospodársku produkciu asi na 25 %, v EÚ to dosahuje 47 %, pričom západní producenti potravín budú ťažko znášať, ak by sa mali deliť o dotácie so svojimi východnými konkurentmi.

„Jedinej veci, ktorej sa bránime, je, aby s nami nezaobchádzali ako s nerovnocennými partnermi. Nemyslím si, že z našej strany budú nejaké problémy. Problémom však môže byť, ako sa skončí reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky.“ V rozhovore o terajšej situácii počas vstupných rokovaniach o poľnohospodárstve pre Hospodársky denník to povedala podpredsedníčka vlády SR pre integráciu Mária Kadlečíková. „Ak sa skončí tak, že dôjde k celkovému zníženiu dotácií, ale bude zároveň dovolené udržať si národné dotácie, tak našim pôdohospodárom by mala pribudnúť rovnaká výška podpory, akú dnes dostávajú.“ M. Kadlečíková zdôraznila, že poľnohospodárstvo vždy doteraz spôsobovalo každej krajine pri vstupných rokovaniach do EÚ problémy. „Aj na ministerstve pôdohospodárstva sú naši dobre pripravení a vedia, kde môžu pri prechodných obdobiach poľaviť alebo pridať. Prechodné obdobia nebudú uspokojovať a utlmovať našu aktivitu, ale reagovať na naše finančné možnosti. Pôjde však o minimum prechodných období tak, aby sme si nenarušili vstup do EÚ,“ konštatovala podpredsedníčka vlády.

„Politikov by som chcel upozorniť, aby sa išli pozrieť, čo sa deje v poľnohospodárstve EÚ. Predsa nemôžu poľnohospodárom podsúvať, že si máme brať vzor od Austrálie alebo od inej krajiny, ktorá má menej dotované poľnohospodárstvo, a zároveň nám hovoriť, že sa máme pripraviť na vstup do únie.“ Tento názor vyslovil pre Hd predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec a pokračoval: „Je tu aj otázka dobudovania vzťahov medzi potravinármi a prvovýrobcami, ktoré musia byť vyvážené. Jeden by mal v stanovenom čase dodržiavať kvalitu vstupných surovín a druhý, okrem nej, aby včas zaplatil dohodnutú cenu za ich dodávky. Ak sa zmluva stane priateľským prejavom spolupráce a nie spôsobom vymýšľania sankcií, potom budeme mať na to, aby sme ako pripravení vstúpili do Európy.“ Ivan Oravec hovorí, že Slovensko chce ísť do EÚ, a ak tam chceme vstúpiť so všetkými povinnosťami, tak musíme mať aj rovnaké práva. V tejto súvislosti sa zmienil aj o dotáciách pre poľnohospodárov, ktoré sa stávajú dôvodom na licitácie niektorých politických strán. „Nemôžeme sa zaoberať myšlienkami, že by sme mali znižovať dotácie. Pozrite sa na príklad Slovinska. Rozvinulo cestovný ruch a získané peniaze investuje do pôdohospodárstva a prírodného prostredia cez poľnohospodárov. Z roka na rok zvyšuje dotácie do tohto rezortu o 40 %. Nie preto, že chce rozmaznať svojich poľnohospodárov, ale preto, že ich chcú mať pripravených.“

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude oblačno, na juhu na niektorých miestach prechodne polojasno. Na severe a večer postupne aj na západe miestami dážď. Najvyššia denná teplota 18 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 8 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s.

V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď alebo prehánky. Na východe spočiatku polojasno až oblačno a zrážky len ojedinele. Nočná teplota 14 až 10 stupňov. Denná teplota 12 až 17, vo východnej polovici územia miestami okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky. Vo východnej polovici územia spočiatku zamračené a dážď. Nočná teplota 11 až 7, na východe okolo 13 stupňov. Denná teplota 12 až 17 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 6.30 a zapadne o 19.02 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdam

dážď15

Atény

jasno27

Belehrad

polooblačno22

Berlín

dážď14

Bratislava

oblačno19

Brusel

oblačno14

Budapešť

oblačno21

Bukurešť

jasno21

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď16

Istanbul

jasno23

Kodaň

oblačno 14

Kyjev

oblačno18

Lisabon

jasno20

Londýn

polooblačno17

Madrid

zamračené26

Moskva

oblačno22

Oslo

zamračené13

Paríž

dážď14

Praha

dážď15

Rím

polooblačno25

Sofia

oblačno19

Štokholm

dážď16

Varšava

dážď16

Viedeň

oblačno20

Záhreb

dážď22

Ženeva

dážď12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.