Hospodársky denník
USD47,147 Sk
EUR43,818 Sk
CHF29,406 Sk
CZK1,279 Sk
  Utorok  18.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hrozba globálnej recesie

Budovanie spotrebiteľskej a investorskej dôvery v USA prvoradé

V posledných dňoch sa dostávajú do popredia vyhlásenia o možnosti prechodu globálnej ekonomiky do recesie. Názory analytických oddelení svetových bankových gigantov, ratingových agentúr alebo vládnych predstaviteľov sa do veľkej miery rôznia. Kým niektorí predikujú len ohraničený dosah teroristických útokov, iní poukazujú na stále dosť zložitú makroekonomickú situáciu v Spojených štátoch. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ďalšie oslabenie svetovej ekonomiky je takmer isté, no problematickým zostáva jeho razancia a časové obdobie. Riziko kolapsu globálneho finančného systému bolo v súvislosti s rýchlou reakciou centrálnych bánk priemyselne vyspelých štátov minimalizované. Tieto fakty však neodstraňujú riziko kontinuálneho oslabovania akciových trhov na čele s Wall Street. Doteraz idealizovaná pozícia amerického dolára bude ohrozená, keď už koncom minulého týždňa boli viditeľné straty tejto meny oproti jenu a euru.

Americký minister financií Paul O'Neill vyhlásil, „oživenie hospodárstva nastane už v posledných troch mesiacoch 2001 a budúci rok sa bude niesť v znamení rastu hrubého domáceho produktu na úrovni 3,2 %“. Tieto určite odvážne slová však stoja na vratkých nohách zosobnených v dôvere spotrebiteľov a investorov. Občania Spojených štátov boli bezprostredne zasiahnutí teroristickým útokom, čo môže významne ovplyvniť ich spotrebiteľské výdavky. Podobná situácia vládne aj v prípade investorov, ktorí v súvislosti s minimalizáciou rizika strát budú oveľa pragmatickejšie umiestňovať svoje finančné prostriedky. Masovému odlevu kapitálu z Wall Street sa O'Neill pokúsil zabrániť spojením „kupujte americké“. Optimistický impulz pre trhy včera vyslal Federálny rezervný systém, ktorý na mimoriadnom zasadnutí pristúpil k zníženiu kľúčovej úrokovej sadzby o 50 bázických bodov na hladinu 3,00 %. Za hlavný cieľ v poradí už ôsmej tohtoročnej redukcie sadzieb označili predstavitelia FED-u obnovenie investorskej a spotrebiteľskej dôvery. Verziu krátkodobej a najmä dočasnej recesie v USA potvrdila aj medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's, ktorá odhaduje, že v treťom a vo štvrtom kvartáli tohto roka sa bude pokles hrubého domáceho produktu pohybovať v intervale 0,5 až 1 %. Následné oživenie očakávajú v prvých šiestich mesiacoch budúceho roka. Avizované mimoriadne výdavky do armády, ako aj štátne objednávky pre korporátny sektor budú v najbližších mesiacoch jednou z charakteristík US hospodárskej politiky. Aj ich prostredníctvom bude tvorený hrubý domáci produkt, no výrazná fiskálna expanzia môže pri kontinuálne klesajúcom rozpočtovom prebytku priniesť len ďalšie problémy.

V prípade ak hospodárska recesia postihne Spojené štáty americké naplno, zvyšok sveta nebude uchránený. Vývoj ekonomiky USA, eurozóny a Japonska je do veľkej miery závislý, no nájdeme tu aj určité odlišnosti. Japonská ekonomika už dlhší čas zápasí s hospodárskym ochladením, ktoré nepomohla zmierniť ani „supervoľnᓠmonetárna politika Bank of Japan. Bankový sektor krajiny je zaťažený množstvom nedobytných pohľadávok z úverov a sektor podnikov ovládajú bankroty. Vzhľadom na fakt, že Japonsko je klasickým príkladom exportne orientovaného hospodárstva a hlavným odbytiskom sú USA, prípadné zníženie spotreby by viedlo k zhoršeniu aktuálneho stavu na ostrovoch. Odlišný príklad poskytuje eurozóna, ktorá je viac ochránená pred dosahom nepriaznivého hospodárskeho vývoja USA. V tejto súvislosti je však potrebné dodať, že potreba revízie rastu hrubého domáceho produktu bude nevyhnutná aj v prípade tohto regiónu. Aktuálnym problémom európskej dvanástky sú nerealizované štrukturálne reformy, ako aj dominujúci skepticizmus nad spoločnou menou.

Rozporuplnou otázkou posledných dní je aj atraktivita tzv. emerging markets, čo sú trhy s veľkým rozvojovým potenciálom. Aj v tomto prípade bude dosah recesie v jednotlivých častiach sveta odlišný. Štáty strednej a východnej Európy budú viac-menej ochránené pred týmto negatívnym vplyvom, kým štáty juhovýchodnej Ázie, pomaly sa zotavujúce z predchádzajúcej finančnej krízy, sú naplno ohrozené.

Marcel Tirpák

Počasie

Dnes bude prevažne veľká, vo východnej polovici územia časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky alebo občasný dážď. Najvyššia denná teplota 11 až 15, pri zmenšenej oblačnosti 17 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 5 stupňov.V stredu bude oblačno, na juhu časom až polooblačno. Miestami prehánky, najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 3, denná teplota 14 až 18, na severe miestami aj chladnejšie. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky. Nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách okolo 2, denná teplota 16 až 20, na severe okolo 13 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.36 a zapadne o 18.54 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamdážď13
Atényjasno29
Belehraddážď16
Berlíndážď11
Bratislavadážď10
Brusel dážď14
Budapešťdážď14
Bukurešť jasno24
Frankfurtoblačno13
Helsinkidážď15
Istanbuljasno25
Kodaňdážď14
Kyjevjasno20
Lisabonjasno28
Londýndážď14
Madridjasno29
Moskvajasno19
Oslodážď12
Paríždážď14
Prahadážď10
Rímoblačno21
Sofiaprehánky21
Štokholmdážď15
Varšavadážď15
Viedeňdážď11
Záhreboblačno15
Ženevadážď11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.