Hospodársky denník
USD47,147 Sk
EUR43,818 Sk
CHF29,406 Sk
CZK1,279 Sk
  Utorok  18.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zotieranie rozdielu vnímania terorizmu

Zmarený únos lietadla, v ktorom cestovalo 162 cestujúcich a 12 členov posádky, a ktoré mierilo na Moskvu, zostal v marci takmer bez povšimnutia. Rovnako nálože, ktoré za posledné mesiace paralelne zohyzďovali mestá a dediny v Čečensku, nezaujali. Nedosahovali totiž také parametre, ako teroristický útok v Moskve, v Pervomajskej a v Mineraľnych vodach, ktoré koncom leta 1999 v noci krvavo budili a zároveň navždy uspali spolu 300 civilistov. Možno preto, že vtedy si západné médiá a celý svet bral k srdcu kritiku USA, podľa ktorých sa ruský boj s islamským terorizmom podobal snahe „osedlať tigra. Nevidíme vojenskú možnosť urovnaniu problému“ (M. Albrightová). Tú nevidel začiatkom roka ani francúzsky prezident J. Chirac: „Pokusy o vojenské riešenie vždy majú poľutovaniahodné následky. Preto musíme stále hľadať politické riešenie.“ A ani generálny tajomník NATO G. Robertson, ktorý vyzval Rusko, aby vyriešilo čečenský problém radšej politickou cestou ako výlučne vojenským spôsobom. Akceptoval sa bezprecedentný fakt, že afganské vládne hnutie Taliban ešte v januári oficiálne uznalo odštiepeneckú ruskú republiku Čečensko za suverénny štát, ba ako múdry krok sa hodnotila aj návšteva separatistického predáka I. Achmadova v oficiálnych kruhoch vo Washingtone. Po teroristických útokov v USA však aj médiá akoby trochu prebrala posledná akcia asi 400 čečenských separatistov, ktorí v tieto dni zaútočili na federálne sily, zostrelili vojenskú helikoptéru Mi-8 a následne obsadili čečenský Gudermes a dedinu Nožaj-jurt s bilanciou 17 mŕtvych. Začínajú sa skutočne vo svete zotierať rozdiely medzi vnímaním terorizmu v jednotlivých krajinách?

Prečo je až teraz namieste „tvrdá a rozhodnᓠodpoveď, „odpoveď vojnou“, pretože „naše vojsko je silné a pripravené“ (G. W. Bush), a to nielen na teroristov, ale aj krajiny, ktoré ho podporujú? Niet pochýb, že Osama bín Ladín je nebezpečný, lenže rovnako nebezpečný bol a je aj dva roky hľadaný čečenský terorista Chattáb, ktorý je jeho najbližším spojencom. Len málo odvážlivcov poukazuje na to, že by sa malo odpovedať s rozvahou, nie na základe čierno-bieleho videnia, a namiesto silovej odvety sa pokúsiť pochopiť motív útočníkov. To sa, zrejme, nestane. Lenže presne to chcela ešte v januári po Putinovi administratíva prezidenta G. Busha. „Stále veríme, že jedinou cestou ako priniesť trvajúci mier a stabilitu do oblasti, je začatie dialógu, ktorý by viedol k politickému urovnaniu konfliktu. Paralelne by malo prebiehať vážne riešenie sociálno-ekonomických koreňov vojny“ (hovorca ministerstva zahraničných vecí R. Boucher).

Pre Rusko je dnes zadosťučinením fakt, že ak sa USA rozhodnú pre pozemnú akciu v Afganistane, nezostane im nič iné, ako sa spojiť s Moskvou a využiť výzvedné služby, no najmä 25-tisíc mužov, ktorých má Rusko na hranici s Tadžikistanom. „Na jednej strane to bude potvrdením, že ruská vojna v Čečensku bola spravodlivá, na druhej strane Rusko je dosť skeptické k silovým krokom USA a NATO,“ tvrdí nezávislý expert na vojenskú problematiku A. Golc. A až teraz sa možno začnú brať vážne štúdie spred niekoľkých rokov, ktoré upozorňovali, že budúcnosť vojen je nie na odľahlých miestach, ale v uliciach, vo výškových budovách a v obytných domoch. „Ruský boj v uliciach by ani Pentagón nezvládol inak. Čečenskí ostreľovači zámerne mieria ruským vojakom na nohy, a potom trpezlivo čakajú, kým príde záchranná čata - tú si potom na mušku zoberú tiež,“ napísal ešte v roku 1996 časopis Army War College.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude prevažne veľká, vo východnej polovici územia časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky alebo občasný dážď. Najvyššia denná teplota 11 až 15, pri zmenšenej oblačnosti 17 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 5 stupňov.V stredu bude oblačno, na juhu časom až polooblačno. Miestami prehánky, najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 3, denná teplota 14 až 18, na severe miestami aj chladnejšie. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky. Nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách okolo 2, denná teplota 16 až 20, na severe okolo 13 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.36 a zapadne o 18.54 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamdážď13
Atényjasno29
Belehraddážď16
Berlíndážď11
Bratislavadážď10
Brusel dážď14
Budapešťdážď14
Bukurešť jasno24
Frankfurtoblačno13
Helsinkidážď15
Istanbuljasno25
Kodaňdážď14
Kyjevjasno20
Lisabonjasno28
Londýndážď14
Madridjasno29
Moskvajasno19
Oslodážď12
Paríždážď14
Prahadážď10
Rímoblačno21
Sofiaprehánky21
Štokholmdážď15
Varšavadážď15
Viedeňdážď11
Záhreboblačno15
Ženevadážď11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.