Hospodársky denník
USD47,815 Sk
EUR43,849 Sk
CHF30,055 Sk
CZK1,284 Sk
  Streda  26.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bude Európa nasledovať USA?

Rozplýva sa nádej, že krajiny eurozóny sa jej vyhnú

Medzi finančníkmi sa ako mor začína šíriť presvedčenie, že Európa stojí na prahu recesie. V ostrom kontraste k ich obavám stoja ubezpečujúce vyhlásenia predstaviteľov centrálnych bánk či iných inštitúcií o tom, že európskej ekonomike nič také nehrozí. Kde je vlastne pravda? Jedno je isté, nielen európska, ale aj svetová ekonomika v krátkodobom horizonte určite silno pocítia negatívny dosah teroristických akcií v USA. Mnohé spoločnosti už krátko po útokoch vydali varovné signály o poklese ziskov v tomto roku, či dokonca o hroziacich stratách, navyše začali hromadne prepúšťať a obmedzili investičné výdavky. Jednoducho povedané, súkromný sektor sa pripravuje na horšie časy. Najviac sú ohrozené firmy v USA, kde sa očakáva všeobecný pokles spotrebiteľského dopytu. Investičná banka Merrill Lynch nedávno vydala správu, v ktorej sa píše, že ani európske spoločnosti sa nemajú na čo tešiť, keďže aj tamojšia ekonomika bude tento rok nasledovať USA v hospodárskom poklese. „Eurozóna sa ocitne v recesii v priebehu 3. až 4. štvrťroka tohto roka, pričom jej zotavenie sa očakáva najskôr až v 2. štvrťroku 2002,“ píše sa vo vyhlásení Merrill Lynch. Táto americká investičná banka pritom predpokladá, že eurozóna zaznamená v tomto roku hospodársky rast len na úrovni 1,25 %. Ani jej pôvodné odhady pritom neboli príliš optimistické. Hovorili o raste na úrovni len 1,6 %, čo je menej ako polovica z rastu európskeho hospodárstva v roku 2000 (vtedy HDP krajín eurozóny stúpol o 3,4 %).

Oficiálni predstavitelia ekonomického života však nie sú s vývojom v eurozóne až tak znepokojení. Predstavitelia Európskej komisie síce priznali, že rast hospodárstva krajín Európskej menovej a hospodárskej únie (EMÚ) tento rok určite nepresiahne hranicu 2 %, na druhej strane však razantne odmietli všetky špekulácie o možnom páde tohto bloku do recesie. (Pod recesiou sa rozumie záporný prírastok HDP počas dvoch štvrťrokov za sebou.)

„Samozrejme, aj v Európe sme pocítili negatívny dosah udalostí z 11. septembra, som však presvedčený, že naše ekonomiky udržia svoj rast v tomto roku v kladných číslach,“ povedal na margo súčasnej situácie guvernér portugalskej centrálnej banky V. Constancio. „Ak však súčasný politický zmätok neutíchne ani v dlhšom časovom horizonte, tak sa to určite nepriaznivo odrazí aj na našich ekonomikách,“ dodal Constancio.

Svoju snahu o udržanie hospodárstva krajín EMÚ v rastúcom trende vyjadrila Európska centrálna banka svojím minulotýždňovým krokom, keď znížila kľúčové úrokové sadzby o 0,50 %. (Hlavná refinančná sadzba tak klesla na úroveň 3,75 %.) Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, čo americký Federálny rezervný systém znížil úrokové sadzby o 0,50 % na rovných 3,00 %. Hoci Medzinárodný menový fond vo svojom najnovšom vyhlásení odporučil obom centrálnym bankám „vychladnúť“ a teraz odložiť ďalšie kroky vedúce k zníženiu úrokových sadzieb (a radšej vyčkať, ako sa doterajšie zníženie prejaví), finančníci na celom svete sa zhodujú v tom, že na rozprúdenie ekonomického rastu je potrebné ďalšie zníženie úrokových nákladov. Merrill Lynch odhaduje, že v priebehu troch mesiacov by mali úrokové sadzby v eurozóne klesnúť na 3 % a v USA na 2 %. Podľa niektorých odborníkov by európskemu hospodárstvu určite pomohol aj vyšší prílev verejných investícií do ekonomiky, čím by sa čiastočne vykompenzoval negatívny efekt poklesu spotrebiteľského dopytu.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť a zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Najvyššia denná teplota 13 až 17, v severných okresoch okolo 11 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 4 stupne. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade a na východe miestami okolo 8, v nárazoch do 15 m/s. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach okolo 3 stupne. Denná teplota 12 až 16, na severe okolo 9 stupňov. V piatok bude prevažne oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 10 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, na severe okolo 12 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.47 a zapadne o 18.37 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamprehánky15
Atényjasno31
Belehradpolooblačno17
Berlínoblačno13
Bratislavadážď13
Brusel prehánky13
Budapešťdážď13
Bukurešť polooblačno18
Frankfurtprehánky14
Helsinkioblačno12
Istanbulpolooblačno26
Kodaňoblačno13
Kyjevjasno13
Lisabonoblačno22
Londýndážď15
Madridpolojasno22
Moskvajasno12
Oslojasno10
Parížzamračené15
Prahaprehánky12
Rímjasno23
Sofiapolooblačno19
Štokholmzamračené14
Varšavapolooblačno11
Viedeňdážď13
Záhrebprehánky16
Ženevajasno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.