Hospodársky denník
USD47,567 Sk
EUR43,807 Sk
CHF29,735 Sk
CZK1,288 Sk
  Štvrtok  27.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tajomná alchýmia

Bola alchýmia vývojovým predvstupom k modernej chémii alebo obskúrnou pavedou, v ktorej nachádzali útočisko šarlatáni, podvodníci a dobrodruhovia?

Ako príklad podvodníka býva zvyčajne uvádzaný obľúbenec cisára Rudolfa II. a neskôr uväznený Angličan Edward Kelley. Tento názor však spochybňuje mnoho svedectiev naopak potvrdzujúcich, že bol prinajmenej zručným a skúseným lučobníkom. Kelleyho žiak Matyaš Erbinäus z Brandova napríklad uvádzal, že videl na vlastné oči elixír života vyrobený jeho majstrom alebo, že Kelley vedel za necelú štvrťhodinu pripraviť „slnečnú ortuť“. Bohužiaľ, v tomto prípade sme odkázaní iba na nepriame svedectvá. Sami alchymisti totiž dbali na pravidlá sformulované pre nich už v 13. storočí významným nemeckým prírodovedcom a filozofom Albertom Veľkým. Teda, že majster alchymistického umenia musí vedieť zachovávať tajomstvo a musí mať oddelený dom skrytý pred ľudskými zrakmi, v ktorom musia byť dve alebo tri komnaty, v ktorých sa robia nevyhnutné operácie s chemickými látkami. O výsledkoch alchymistických pokusov sa môžeme iba dohadovať. V duchu pravidiel Alberta Veľkého a, samozrejme, aj zo strachu z konkurencie a ešte viac zo svätej inkvizície sa žiadny z majstrov tajných náuk príliš nerozširoval o výsledkoch svojho bádania.

Napriek tomu po smrti Rudolfa II. vraj objavili v jeho zbierkach „popolavosivú tinktúru, osemdesiatštyri centýrov zlata a šesťdesiat centýrov striebra zliatych vo forme tehál“. Išlo o výsledok alchymistických pokusov?

Podľa iných údajov malo byť kdesi v podzemí Pražského hradu veľké alchymistické laboratórium, akási „akadémia alchymistická“. Jej miestnosti vraj boli iba nahrubo vydláždené, ale na jednej strane väčšieho z dvoch prepojených salónov bolo vybudovaných niekoľko komínov, v ktorých sa tehlové pece zbavovali dymu a sadzí.

Ibaže po takomto podzemnom laboratóriu by ste dnes pátrali márne. Rovnako tak alchymisti nikdy nebývali na Vydrici v Bratislave, kde podľa legiend mali žiť a bádať a robiť pokusy, o akých sa dnešným chemikom ani nesníva. Seriózne vedecké štúdie však zdôrazňujú, že alchymisti boli skutočne prvými

(kab)

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno. Zrána v údoliach miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 13 až 17, v severných okresoch okolo 11, na horách vo výške 1500 m 4 stupne. Severozápadný až severný vietor 2 až 5, na východe spočiatku okolo 7 m/s. V piatok bude polooblačno, na západe a severe časom až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Zrána hmlisto. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 3, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 14 stupňov. V sobotu bude prevažne malá oblačnosť. Zrána a miestami aj predpoludním v nižších polohách hmla. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 4, denná teplota 18 až 23, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle, miestami okolo 14 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.49 a zapadne o 18.35 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdampolooblačno18
Atényjasno31
Belehradpolooblačno24
Berlínpolooblačno16
Bratislavapolooblačno16
Brusel polooblačno18
Budapešťpolooblačno21
Bukurešť oblačno25
Frankfurtpolooblačno17
Helsinkidážď11
Istanbulpolooblačno32
Kodaňoblačno13
Kyjevjasno16
Lisabonoblačno23
Londýnoblačno18
Madridpolooblačno23
Moskvapolooblačno12
Oslooblačno13
Parížpolooblačno18
Prahapolooblačno15
Rímjasno24
Sofiaoblačno26
Štokholmoblačno12
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno15
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.