Hospodársky denník
USD47,567 Sk
EUR43,807 Sk
CHF29,735 Sk
CZK1,288 Sk
  Štvrtok  27.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bude Devín banka posledná s nálepkou: skrachovaná?

„Dopravná banka bola poslednou z problematických bankových inštitúcií na slovenskom bankovom trhu,“ túto optimistickú vetu pred novinármi vyslovil začiatkom júla minulého roka guvernér NBS Marián Jusko, pričom vyjadril presvedčenie, že k ďalším zásahom NBS proti bankám formou nútenej správy a odobratia licencie v budúcnosti nedôjde. Dnes je každému jasné, že tieto slová boli predčasné. Ani v čase zrodu tejto vety totiž nebol bankový sektor na Slovensku ešte dostatočne ozdravený. Sám guvernér vtedy nevylúčil možnosť vzniku problémov v ďalších bankách, tie sa však podľa neho mali riešiť štandardnými spôsobmi bez nútenej správy alebo likvidácie.

Mnohí sa však dnes nazdávajú, že bankový dohľad zlyhal, keď dostatočne nekontroloval činnosť niektorých bánk a v prípade ich evidentných problémov voči nim rázne nezakročil. Nedávno však viceguvernérka NBS Emília Kohútiková na margo týchto kritických pripomienok vyhlásila, že ak by NBS striktne trvala na plnení kritérií obozretného podnikania, musela by v roku 1998 zatvoriť 11 bánk, ktorých aktíva predstavovali 64 % aktív celého bankového sektora SR. Centrálna banka však má podľa nej záujem finančné inštitúcie ozdravovať a nie likvidovať, pretože to by malo dosah nielen na Fond ochrany vkladov, ale poškodilo by to aj klientov z podnikovej sféry.

Avšak práve táto „ostýchavosť“ NBS pri uvažovaní o ráznom zakročení proti Devín banke, zakrývaná snahou o bezbolestné(?) riešenie problému, spôsobila, že problém narástol do hrozivých rozmerov a bublina zákonite praskla. Devín banka, ktorá už dávno mala veľké problémy s likviditou, sa vysokými úrokovými sadzbami pri klientskych vkladoch snažila prilákať čo najväčší počet klientov. A aj sa jej to darilo, húfy obyvateľov sa hrnuli do tejto banky, aby v nej vysoko zúročili svoje peniaze bez ohľadu na to, že sa už dávnejšie vedelo o vážnych problémoch tejto banky. Zatiaľ čo predchádzajúce krachy problematických bánk (Slovenská kreditná banka (SKB), Dopravná banka a AG Banka) nenabrali príliš hrozivé rozmery, keďže išlo len o menšie banky, a tomu zodpovedal aj objem vložených prostriedkov klientov, v prípade Devín banky vklady klientov niekoľkonásobne prevyšovali objem uložených peňazí v uvedených bankách. Fond ochrany vkladov (FOV) použil v roku 2000 na výplatu náhrad za nedostupné vklady približne 8,271 mld. Sk (klientom AG banky bolo vyplatených 1,754 mld. Sk, SKB 4,323 mld. Sk a Dopravnej banky 2,238 mld. Sk). Objem chránených vkladov v Devín banke dosahuje podľa odhadov 12 mld. Sk. Je to teda o niekoľko miliárd korún viac ako vo všetkých troch predchádzajúcich prípadoch skrachovaných bánk dovedna. Podľa zákona by sa na výplatu týchto vkladov mali použiť prostriedky z FOV. Komerčné banky totiž podľa zákona každý štvrťrok odvádzajú do FOV príspevky v objeme 0,3 % klientskych vkladov. Fond je však dnes prázdny a navyše zaťažený úverom. Už pri výplate zákonom stanovených náhrad pre klientov Slovenskej kreditnej banky a Dopravnej banky si totiž fond z dôvodu nedostatku prostriedkov musel požičať časť finančných prostriedkov od NBS. Pritom z vlastných zdrojov fond použil 2,3 mld. Sk, mimoriadnymi odvodmi prispeli komerčné banky sumou 795 mil. Sk, najväčšiu časť však predstavoval úver od NBS vo výške 5,27 mld. Sk. Doteraz sa FOV pritom podarilo splatiť len časť z neho a k dnešnému dňu tak výška záväzku voči NBS prestavuje 4,188 mld. Sk. Na náhrady pre klientov si fond bude musieť opäť teda požičať. Komerčné banky sa však priečia myšlienke, že by mali odviesť mimoriadny príspevok alebo prípadne zvýšiť výšku pravidelných odvodov. Jediným riešením je teda opäť úver od NBS. Banková rada už minulý piatok sľúbila, že bude o tomto úvere rokovať. Fond sa tak opäť zadlží tentoraz na niekoľko rokov. Podľa predsedu prezídia FOV Milana Horvátha v prípade, že sa výška príspevkov bánk ponechá na súčasnej úrovni 0,3 %, tak by FOV ostal dlžníkom centrálnej banky približne až do roku 2014. Ak však parlament schválil zvýšenie tejto výšky príspevkov na 1 %, tak by mali byť záväzky fondu uhradené už v priebehu štyroch rokov. Samozrejme, rýchlosť splácania tohto úveru závisí aj od toho, ako rýchlo a v akej výške sa podarí odpredať majetok skrachovaných bánk, ktorých najväčším veriteľom je práve FOV.

V každom prípade krach ďalšej banky v situácii, keď FOV namiesto peňazí má len dlhodobé záväzky, si nevie nikto dosť dobre predstaviť.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno. Zrána v údoliach miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 13 až 17, v severných okresoch okolo 11, na horách vo výške 1500 m 4 stupne. Severozápadný až severný vietor 2 až 5, na východe spočiatku okolo 7 m/s. V piatok bude polooblačno, na západe a severe časom až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Zrána hmlisto. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 3, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 14 stupňov. V sobotu bude prevažne malá oblačnosť. Zrána a miestami aj predpoludním v nižších polohách hmla. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 4, denná teplota 18 až 23, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle, miestami okolo 14 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.49 a zapadne o 18.35 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdampolooblačno18
Atényjasno31
Belehradpolooblačno24
Berlínpolooblačno16
Bratislavapolooblačno16
Brusel polooblačno18
Budapešťpolooblačno21
Bukurešť oblačno25
Frankfurtpolooblačno17
Helsinkidážď11
Istanbulpolooblačno32
Kodaňoblačno13
Kyjevjasno16
Lisabonoblačno23
Londýnoblačno18
Madridpolooblačno23
Moskvapolooblačno12
Oslooblačno13
Parížpolooblačno18
Prahapolooblačno15
Rímjasno24
Sofiaoblačno26
Štokholmoblačno12
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno15
Záhrebpolooblačno18
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.