Hospodársky denník
USD47,286 Sk
EUR43,387 Sk
CHF28,61 Sk
CZK1,264 Sk
  Pondelok  3.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nie zelenej lúke, áno rúbanisku...

Vojenské lesy na Záhorí sú známe tým, že sa v nich vynikajúco darí hubám. Len absolútny optimista sa však môže domnievať, že ak sa na ich časti s rozlohou takmer 1400 hektárov vybuduje priemyselný park s asi poltisíckou podnikov, budú si môcť ich zamestnanci (o desať rokov by ich malo byť až 18-tisíc) počas obedňajšej prestávky naplniť košíky voňavými dubákmi a suchohríbmi. Plánovaná megavýstavba - zatiaľ v podobe zámeru s dvoma variantmi - ohrozuje nielen huby. Predstavuje obrovský zásah do ekológie krajiny, takže je namieste otázka, či prínos v podobe zamestnania pre kvalifikovanú pracovnú silu preváži na miske váh napríklad likvidáciu danielej zvernice s asi 180 kusmi danielej, muflonej a srnčej zveri. Či za to stojí likvidácia jedinečných rybníkov a mokradí? Zničenie prirodzeného prostredia pre bahenné korytnačky, žaby, jašterice a užovky, ohrozené a chránené druhy vtákov a netopierov či stovky druhov motýľov? Záhorie totiž ako celok predstavuje jedinečný

prírodný klenot,

o ktorý môžeme v mene zlatého teľaťa prísť. Otázka, samozrejme, nestojí tak, či budovať priemyselné parky alebo nie. Treba sa však zamyslieť nad pochybnosťami o tom, či je v tomto prípade lokalita pre slovenské „Silicon Valley“ vhodne zvolená. Predpokladá sa, že firmy, ktoré budú v priemyselnom parku Záhorie pôsobiť, budú zamerané na high-tech (mikroelektronika, optoelektronika, mikroelektromechanika), informačné technológie a telekomunikácie, automatizáciu, robotizáciu a bioinžiniering, ako aj automobilový priemysel a ďalšie ekonomické odvetvia, ktoré sa významne podieľajú na exporte SR. Park by mal byť pokračovaním „malého“ priemyselného parku s rozlohou 25 hektárov medzi severným okrajom Lozorna a hranicou danielej zvernice, kde majú sídliť dodávateľské firmy automobilky Volkswagen. „Malý“ park je akýmsi predvojom „veľkého“. O odovzdaní tejto časti vojenských lesov už vláda rozhodla, pričom zároveň uložila prezidentovi Prezídia FNM vyčleniť z rozpočtu FNM 78 mil. Sk pre Auto Martin, a. s. na výkup pozemkov a ich prípravu. Ďalších 255 mil. Sk mala uvoľniť ministerka financií na vybudovanie železničnej vlečky a na prívod pitnej vody. Vplyv vyrúbania takmer 1300 ha lesov na klimatické a pôdne podmienky si

dokáže predstaviť

aj školák, ktorý dobre počúval učiteľku, keď hovorila o význame borovicových vetrolamov na piesčitých pôdach Záhoria. Nemožno sa teda čudovať ochranárskym združeniam, ako napríklad SOS Záhorie, že kričia na poplach. S ich názorom, že priemyselné zóny by sa mali nachádzať na takých miestach, kde výstavba a prevádzka spôsobia minimálne škody na prírodnom a životnom prostredí a pri čo možno najväčšom spoločenskom prínose, možno len súhlasiť. Veľmi vecné stanovisko, ktoré popri ochrane vôd, klímy, pôdy, lesa a živočíchov hovorí aj o strate zo zastavenia prevádzky pieskovne a nevyužitia ložiska zlievarenských pieskov na danom území, vypracoval riaditeľ odštepného závodu Vojenských lesov a majetkov (VLM), š. p., Ing. Ľubomír Huťan. Podnikové riaditeľstvo ho postúpilo ministrovi obrany Jozefovi Stankovi, no zostalo bez odozvy, podobne ako otvorený list mimovládnych ochranárskych organizácií vláde SR z júna tohto roku. Podľa agentúrnych správ súhlasilo ministerstvo obrany s vyčlenením 400 hektárov vojenských lesov v prospech priemyselného parku ešte v máji a ďalších 900 hektárov prisľúbil minister J. Stank ministrovi hospodárstva Ľ. Harachovi na ich spoločnom rokovaní 16. júla tohto roku.

Z hľadiska prípadných zahraničných investorov je zrejmé, že sa im pozdáva priestor medzi Lozornom a Malackami hraničiaci s diaľnicou a s dvoma medzinárodnými letiskami nablízku. Podľa slov Ing. Maroša Virgoviča z VLM však možno nájsť v neďalekom okolí dokonca viacero

vhodných lokalít

na výstavbu priemyselného parku: Celý rad nevyužívaných pozemkov dokonca aj s inžinierskymi sieťami a s vlečkami, ktoré patrili zaniknutým priemyselným a poľnohospodárskym podnikom, či zanedbané sady sú v tesnej blízkosti komplexu Volkswagen, poblíž Lakšárskej Novej Vsi, v Jabloňovom, Veľkých Levároch, na okraji Malaciek. Ako konštatuje Macrel Duchoň z SOS Záhorie, ch jedinou podstatnou „nevýhodou“ je zrejme to, že nejde o pozemky vo vlastníctve štátu, takže získať ich by nešlo jednoduchým škrtnutím pera. Podľa informácií z VLM nie je pravda, že tých 320 ha, ktoré z oných 1300 ha lesa zaberá zhorenisko po požiari z roku 1992, predstavuje menej hodnotné pozemky, na ktorých sa nová výsadba z veľkej časti neuchytila. Ako hovorí Ing. Maroš Virgovič, ide prinajmenšom o omyl, pretože po veľkom požiari sa zhorenisko už osem rokov zalesňuje, stálo to dosiaľ 19,2 mil. Sk a stromčeky sa ujali, aj keď si to vyžadovalo veľké úsilie a starostlivosť.

Podľa zákona o priemyselných parkoch

znáša náklady

na zriadenie inžinierskych sietí obec, ktorá môže požiadať o štátnu dotáciu, a tá potom odovzdáva pozemok investorovi. Podľa komplexnej štúdie, ktorú pre Okresný úrad Malacky vypracovala firma Aurex, predbežné náklady len na urbanistickú, dopravnú a technickú infraštruktúru a na pozemky majú predstavovať 59 mld. Sk, prípadne 50,92 mld. Sk, podľa toho, ktorý z dvoch variantov by sa presadil. Na porovnanie: príjmová časť štátneho rozpočtu SR na rok 2001 je 180 mld. Sk. Ing. Ľubomír Huťan vyčísľuje ďalšie hodnoty, o ktoré prídu Vojenské lesy a majetky, resp. štát: štyri obývané lesovne (4,5 mil. Sk), strata zo zatvorenia pieskovne, ktorá sa nachádza na 20 hektároch príslušného územia (nevyťažené piesky za 7,4 mld. Sk) a takmer 9 mil. Sk ako hodnotu danielej zvernice, čo však ťažko vystihuje fakt, že zver príde o svoj domov. Okrem už spomínaných škôd, vyplývajúcich z likvidácie prirodzeného prostredia viacerých druhov živočíchov, upozorňujú ochranári i predstavitelia VLM na to, že:

- Lesné komplexy plnia úlohu stabilizátora piesčitých pôd Záhoria a budovaním na lesnej pôde sa porušia medzinárodné dohovory o zákaze odlesňovania chudobných a degradovaných pôd. Nestabilizované piesky by navyše mohli spôsobiť problémy s premávkou na diaľnici.

- Riziku kontaminácie by vystavili významný rezervoár podzemných vôd, ktorý zásobuje vodou okolité obce.

- Odstránenie lesných porastov by malo za následok výrazné prehrievanie pôdy, následný vznik stĺpu vzostupného horúceho vzduchu, ktorý by odrážal miestnu oblačnosť (komínový efekt) a mal by negatívny vplyv na beztak nízky úhrn zrážok v okolí Malaciek, a to najmä vo vegetačnom období.

- V oblasti je aj dnes zvýšené riziko požiarov, a to najmä v suchých rokoch, znížením zrážok by sa riziko ešte zvýšilo.

Vybudovanie priemyselného parku Záhorie, podľa ktoréhokoľvek z dvoch predpokladaných variantov, by porušilo ďalších päť medzinárodných dohovorov, ku ktorým Slovenská republika pristúpila, medzi nimi: o mokradiach, biologickej diverzite, ochrane netopierov atď.

Podľa Ing. Viery Huskovej, riaditeľky odboru ministerstva životného prostredia, sú vzrušené listy a argumentovanie ochranárov predčasné. „Posudzovanie priemyselného parku Záhorie podľa zákona 127/1994 Z. z. ešte ani zďaleka nie je ukončené,“ vysvetľuje. „Po tom, čo sme dostali stanoviská k zámeru od tých, ktorí môžu byť výstavbou a prevádzkou dotknutí, vypracovali sme tzv. rozsah hodnotenia. Ide o dokument, ktorý stanovuje navrhovateľovi, teda Okresnému úradu Malacky, čo všetko musí zohľadniť a vyhodnotiť, dali sme mu ďalšie

varianty pozemkov,

ktoré musí takisto vyhodnotiť a porovnať.“ Pretože ešte bude nasledovať sumarizácia ďalších odborných posudkov, vypracovanie nezávislého odborného posudku a prerokovanie s obyvateľmi všetkých obcí, ktorých sa výstavba má dotknúť, V. Husková nepredpokladá vydanie záverečného stanoviska, ktoré je podmienkou na vydanie územného rozhodnutia skôr ako o pol roka.

Chceme veriť, že lokalizácia priemyselného parku, ktorý má rozprúdiť život supermoderných technológií na Slovensku, je zatiaľ príbehom s otvoreným koncom. A že záver napokon bude signalizovať nielen našu technickú vyspelosť, ale i to, že dokážeme žiť v súlade s prírodou.

K problematike sa vyjadrí hlavný riešiteľský tím priemyselného parku Záhorie CP Consult, s. r. o.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude veľká, na juhu spočiatku zmenšená oblačnosť. Na severe popoludní miestami slabý dážď. Najvyššia denná teplota 18 až 21 stupňov, na severe okolo 16 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 5, na horách 10 až 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách miestami okolo 6 stupňov. Denná teplota 18 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov. V stredu bude veľká, cez deň časom zmenšená oblačnosť a početné prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,15 a zapadne o 19,25 hod.

Amsterdamoblačno18
Aténybúrky30
Belehradprehánky23
Berlíndážď 17
Bratislavaoblačno21
Bruseloblačno18
Budapešťoblačno22
Bukurešťdážď25
Frankfurtoblačno19
Helsinkidážď15
Istanbuldážď24
Kodaňprehánky18
Kyjevdážď17
Lisabonjasno29
Londýnpolooblačno18
Madridjasno31
Milánojasno24
Moskvajasno16
Oslodážď 12
Parížoblačno19
Prahaoblačno19
Rímjasno29
Sofiaprehánky24
Štokholmdážď14
Varšavadážď16
Viedeňoblačno21
Záhrebbúrky29
Ženevajasno23

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 30. 8. 2001: Bratislava 99,84, Sliač 97,84, Košice 98,75, Poprad 93,48, za 31. 8. 2001: Bratislava 99,64, Sliač 97,72, Košice 98,73, Poprad 93,39, za 1. 9. 2001: Bratislava 99,45, Sliač 97,41, Košice 98,31, Poprad 93,03.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.