Hospodársky denník
USD47,286 Sk
EUR43,387 Sk
CHF28,61 Sk
CZK1,264 Sk
  Pondelok  3.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pozde či priskoro?

Peter Kasalovský

Márne som v piatok pred polnocou hľadal agentúrnu správu, ktorá by oznamovala vstup zahraničného investora do Devín banky. Napriek tomu, že sa dostala do nútenej správy, ako aj odmietnutiu prípadnej pomoci väčšinou hlasov vládneho kabinetu, nepatričným výrokom prinajmenej z časového hľadiska tak guvernéra NBS M. Juska, ako aj niekoľkých koaličných nie nevýznamných politikov. Nehovoriac už o mediálnych útokoch proti straníckej príslušnosti k SDĽ jej bývalého generálneho riaditeľa a iných činiteľov.

Taká správa nebola vydaná a neobjavila sa ani v čase včerajšej uzávierky. Tri miliardy korún, ktoré by situáciu zvrátili, a niektoré osobnosti emisnej banky a vlády SR by sa tak stali takmer politickými mŕtvolkami, nedoplávali pod slovenské štíty a to naše nebíčko. Nezvratným faktom by malo byť, že banka s najvyšším objemom úspor fyzických osôb, ktorý sa odhaduje na vyše jedenásť miliárd korún, je v nútenej správe. Otázkou však je jej priam voľný pád do konkurzu, ktorý sa poponáhľali verejne vyznačovať 24., resp. 28. augusta guvernér NBS M. Jusko a podpredseda vlády pre ekonomiku I. Mikloš.

V minulom týždni sa v kuloároch kabinetov vládnych, straníckych a tiež nezávislých, aké sa majú nachádzať aj v takej NBS, nemlčalo a z najrôznejších zdrojov, ktoré si väčšinou zachovali tajuplnosť, prúdili zaručene pravdivé informácie do médií vrátane Hd. Predovšetkým o tom, že v momente odmietnutia pomoci zo strany štátu bolo v trojkoalícii (bez SDĽ a ministerky financií SR B. Schmögnerovej) dohodnuté, kto prevezme deblokačný mandát smerom na Ruskú federáciu. Nebol však bližšie identifikovaný.

Došla však iba jedna superinformácia. Týkala sa vyše dvaapolmiliardovej pohľadávky Devín banky voči SR. Tá bola, je a bude spochybňovaná až do právoplatnosti súdneho verdiktu, ktorý je v nedohľadne. Aj keď ju odmietajú viaceré autority štátnych financií, osobitne tvrdo štátny tajomník V. Podstránsky, tak jestvuje a jej uznanie by mohlo spôsobiť nedozerné politické škody pre vládnu koalíciu bez SDĽ, ktorá je aj v tejto veci vytlačená mimo herného poľa. V akom stave je pohľadávka, a vôbec, nemohla by byť povedzme čírou náhodou predaná?!

Informácie o prípadnom politickom vydieraní touto kauzou nie sú na vode. Ak sa už bankový dohľad rozhodol pre nútenú správu týždeň pred posledným termínom pre vstup tzv. trojmiliardového investora, tak mu zahatal všetky cesty. V tom pokračovali tí, ktorí navonok vyslali také negatívne signály, že by ich nevnímal iba zošalený filantrop v pozícii päťhviezdičkového finančníka. Bankový dohľad dospel akousi zhodou okolností k svojmu záveru práve v období, keď médiá pootvorili vládnym neveľmi príjemné kauzy.

Okrem iných rezonovala a je stále otvorená kauza Memoranda o porozumení medzi SR a spoločnosťou SkyEurope, posvätená podľa všetkého vicepremiérom I. Miklošom. Po prípadnom vyhlásení konkurzu na Devín banku by bolo k dispozícii aj 38 % akcií Slovenských aerolínií, ktoré boli už dlhšie dehonestované a očierňované viacerými vládnymi činiteľmi. Verejným tajomstvom sú aj finančné zväzky Devín banky s televíznou stanicou Luna, ktorej by sa mohlo urobiť zle-nedobre, ba mdlo z pomerov nútenej správy.

Z niektorých zdrojov sa vynorili aj špekulácie, že vývoj v Devín banke je výsledkom tichej konfrontácie a „veľkej hry“ vo vládnej koalícii. Navonok sa nijaké dôkazy nepredrali, ale nie sú nemožné, pokiaľ mlčanie zosadeného vrcholového manažmentu nesignalizuje jeho prípravu na brandžovú popravu, resp. odpratanie zo scény tzv. veľkých financií, inak vždy spätých s politikou a jej aktérmi. Ak by predsa išlo o konfrontačný výsledok, tak hodnú chvíľu nebudú oficiálne známi víťazi, pretože koniec tejto kauzy je ďaleko.

Je fiaskom bankového dohľadu, že konal tak, ako konal. Buď neskoro, alebo priskoro. Do bankových orgánov predsa boli dosadení vládou odobrení odborníci na financie a je namieste, prečo im nedošlo, že banka padá. Je fiaskom vlády, že svojím odmietnutím pomoci začala odpočítavať koniec tejto banky. Nie je vylúčené, že bola liečiteľná a s tendenciou ozdraviť sa. Keď sa strácajú z majetku štátu a jeho rozpočtu stámilióny, ktorých súčtom sú miliardy, tak trojmiliardová injekcia (aj so zreteľom na dvaapolmiliardovú pohľadávku) by stála už len za to, že by sa predišlo problémom s výplatou „odškodného“ z prázdneho FOV.

NBS vyhlásila, že opäť požičia Fondu, ktorý je jej dlžníkom. Nie je však od veci akcentovať, že tento priam cisársky palác doteraz nepresvedčil verejnosť, prečo podporil smrť, a nie život ďalšej banky. Vyzerá to tak, že je tu niekoľko desiatok tisíc vkladateľov, ktorým hrozí nemalé nebezpečenstvo práve od tých, ktorí mali bdieť nad Devín bankou. Takou, ktorá si práve za ten jediný rok od svojej vlaňajšej krízy získala veľkú dôveru medzi občanmi - sporivcami. Nie je totiž vylúčené, že Devín banka ako pacient bola riadením osudu a z vyššej moci uznaná za hodnú krachu, a to napriek tomu, že bola pri živote...

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude veľká, na juhu spočiatku zmenšená oblačnosť. Na severe popoludní miestami slabý dážď. Najvyššia denná teplota 18 až 21 stupňov, na severe okolo 16 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 5, na horách 10 až 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách miestami okolo 6 stupňov. Denná teplota 18 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov. V stredu bude veľká, cez deň časom zmenšená oblačnosť a početné prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,15 a zapadne o 19,25 hod.

Amsterdamoblačno18
Aténybúrky30
Belehradprehánky23
Berlíndážď 17
Bratislavaoblačno21
Bruseloblačno18
Budapešťoblačno22
Bukurešťdážď25
Frankfurtoblačno19
Helsinkidážď15
Istanbuldážď24
Kodaňprehánky18
Kyjevdážď17
Lisabonjasno29
Londýnpolooblačno18
Madridjasno31
Milánojasno24
Moskvajasno16
Oslodážď 12
Parížoblačno19
Prahaoblačno19
Rímjasno29
Sofiaprehánky24
Štokholmdážď14
Varšavadážď16
Viedeňoblačno21
Záhrebbúrky29
Ženevajasno23

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 30. 8. 2001: Bratislava 99,84, Sliač 97,84, Košice 98,75, Poprad 93,48, za 31. 8. 2001: Bratislava 99,64, Sliač 97,72, Košice 98,73, Poprad 93,39, za 1. 9. 2001: Bratislava 99,45, Sliač 97,41, Košice 98,31, Poprad 93,03.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.