Hospodársky denník
USD48,775 Sk
EUR43,271 Sk
CHF28,656 Sk
CZK1,268 Sk
  Štvrtok  6.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Historické výzvy pre Paríž a Berlín

V moderných dejinách Európy vystupujú francúzsko-nemecké vzťahy ako jeden z rozhodujúcich faktorov. Čas ukázal, že proces zmierenia dvoch národov, ktorý prezidenti Adenauer a de Gaulle odštartovali po storočiach vzájomnej krvavej nenávisti, nielenže položil základ mierovej koexistencie na kontinente, ale otvoril aj cestu k jedinečnému integračnému projektu - zjednocovaniu Európy.

V súčasnosti však akoby francúzsko-nemeckému integračnému motoru dochádzalo palivo. Kontinentálne mocnosti na jednej strane majú rozličný názor na budúcnosť Európskej únie - Berlín sa prihovára za federalistický koncept, zatiaľ čo Paríž by radšej sledoval voľnejšiu integráciu -, na druhej strane obe ekonomiky musia čeliť hrozbe recesie. Francúzska vláda už musela zraziť rastovú prognózu na tento rok z vyše troch na 2,3 percenta, pričom stále nie je isté, či realita nebude ešte krutejšia. V Nemecku je situácia ešte komplikovanejšia. Vláda si ako cieľ stanovila 2-percentný rast HDP v roku 2001, prognózy mnohých ekonómov sa však pohybujú na úrovni jedného percenta. A hoci sú v oboch prípadoch hospodárske ťažkosti importované zo zahraničia ako dôsledok slabšej výkonnosti japonskej a najmä americkej ekonomiky, vo veľkej miere čerpajú čas a energiu domácim oficiálnym predstaviteľom. Zaťažujúcou okolnosťou sú aj dôležité voľby, ktoré na obe krajiny čakajú už v budúcom roku.

Pritom EÚ dnes možno potrebuje silnú a jednotnú francúzsko-nemeckú os viac ako hocikedy. Mince a bankovky spoločnej meny sú na ceste do bánk, do kritickej fázy vstupuje aj stále dostatočne nedefinovaný proces rozšírenia únie. V Paríži a v Bone sú si zrejme vedomí historickosti chvíle. Politickí pozorovatelia si napríklad všímajú obsahovú podobnosť medzi poslednými vyhláseniami Lionela Jospina a Gerharda Schrödera o potrebe regulácie krátkodobých špekulatívnych finančných tokov a označujú ich za snahu ukázať jednotu. Príležitosťou demonštrovať vzájomné porozumenie bolo aj včerajšie stretnutie na najvyššej úrovni za účasti prezidenta Chiraca, premiéra Jospina, ako aj kancelára Schrödera. Až čas však ukáže, či súčasná politická garnitúra dokáže pokračovať v ceste Adenauera a de Gaulla.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami, najmä na severe a západe územia, občas dážď. Najvyššia denná teplota 12 až 16 stupňov, na juhu stredného a východného Slovenska miestami okolo 18 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 8 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s, na juhozápade a na východe 7 až 11 s nárazmi 15 až 20 m/s.V piatok bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a na väčšine územia prehánky, asi od 1600 m snehové. Nočná teplota 13 až 9, v horských dolinách okolo 7 stupňov, denná teplota väčšinou 12 až 17 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, asi od 1500 m snehové. Cez deň od západu postupne až zamračené a neskôr občasný dážď. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5 stupňov. Denná teplota 15 až 19, v severných okresoch miestami okolo 13 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 19.19 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamoblačno17
Atényjasno30
Belehraddážď14
Berlíndážď16
Bratislavaobčasný dážď16
Brusel dážď16
Budapešťzamračené16
Bukurešť dážď20
Frankfurtdážď15
Helsinkipolooblačno17
Istanbulpolooblačno26
Kodaňdážď16
Kyjevdážď15
Lisabondážď28
Londýnpolooblačno20
Madridjasno30
Moskvazamračené14
Oslodážď13
Parížoblačno20
Prahaprehánky14
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno25
Štokholmdážď18
Varšavadážď15
Viedeňzamračené16
Záhrebdážď17
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.