Hospodársky denník
USD48,734 Sk
EUR43,266 Sk
CHF28,638 Sk
CZK1,268 Sk
  Piatok  7.Septembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Druhá tvár Strediska cenných papierov

Alexander F. Zvrškovec

Zavedením systému trhového mechanizmu utrpeli prívrženci centrálneho riadenia spoločnosti zdanlivo smrteľnú ranu. Nič však nie je také húževnaté, ako centrálny byrokratický štátny aparát reprezentovaný tisíckami „všetkých verných“ úradníkov. Základnou stratégiou ich prežitia je identifikácia takých politikov, ktorí ich vždy potrebujú. Tento jav aktívnej odolnosti byrokracie voči zmenám je známy aj v iných disciplínach, napríklad v medicíne, ktorá už dlhé roky bojuje s rezistentnými baktériami proti penicilínu. To, čo sa kedysi v medicíne ukázalo ako cesta, ktorou sa môžeme zbaviť parazitov, zrejme neplatí všade. Dnes sa napríklad v slovenskom finančnom trhu ukazuje, že úradníci sa nielenže stali všestranne odolní, ale sa dokonca rozmnožujú.

Fungujúci trh s cennými papiermi je základným predpokladom fungovania trhovej ekonomiky. Keď túto skutočnosť pochopili aj na ministerstve financií, došlo k totálnemu skratu v hlavách niekoľkých úradníkov a vyvolených politikov. Napriek tomu, že nevedeli nič o cenných papieroch alebo o obchodovaní s nimi, rozhodli sa, že náš slovenský trh bude príkladom pre celý svet! Z pozície moci a v dôsledku toho, že kupónová privatizácia vyžadovala registráciu vlastníkov akcií v procese ich predaja, pri ministerstve financií zriadili Stredisko cenných papierov. Jeho úlohou bolo zriadiť a viesť účet pre každého, kto sa stal vlastníkom tzv. zaknihovaného cenného papiera. Slovenská burza vznikla neprirodzene ako teoretický model vyvinutého kapitalizmu pod vedením „expertov“ z ministerstva financií. Výsledkom je, že viac ako polovica podnikov, ktoré sa násilne ocitli na burze, je v konkurze alebo v likvidácii. Dodnes nemôžu podniky, ktoré boli komendované na burzu, z nej vystúpiť! O tých, ktorí snívali o ekonomickom zázraku a o živote v blahobyte, ani nehovorím. Jedinou organizáciou, ktorá nepostrehla, že reálna burza už neexistuje a že jej služby by sa dali vykonávať podstatne lacnejšie a jednoduchšie, je Stredisko cenných papierov. Na to, aby sa jeho činnosť aspoň trochu podobala takej činnosti, akú vykonávajú v iných krajinách, schválili, že ceny za služby, ktoré Stredisko cenných papierov bude poskytovať, je kontrola a schvaľovanie, tzv. Úrad pre finančný trh.

Jediné, čo dodnes v Stredisku cenných papierov fungovalo, bol rýchly nákup techniky (klasická vlastnosť vyspelej byrokracie a korupcie). Slabá organizácia, neschopné vedenia, podozrenia z podvodov a záhadné prevody akcií, to sú charakteristiky doterajšej činnosti Strediska cenných papierov. Napriek očakávaniam, že jeho činnosť sa presunie od štátu na nezávislú inštitúciu, sa nesplnilo. Vláda M. Dzurindu sa nielenže nedokázala vyrovnať so základnými problémami slovenského kapitálového trhu, ale naopak, stala sa zodpovednou za ďalšie manipulácie v Stredisku cenných papierov. Ide o monopolnú organizáciu, ktorej výnosy plynú z dvoch zdrojov. Prvým je poplatok, ktorý vyberá za vedenie účtu a druhým zdrojom sú poplatky za transakcie na účte. Zriadenie účtu je podľa zákona bezplatné, z čoho vyplýva, že aj vedenie účtu by malo byť bezplatné!

V trhovej ekonomike je základným princípom možnosť voľby. Ak takáto možnosť z nejakého nevysvetliteľného dôvodu neexistuje, je dôležité, aby iný štátny orgán, napríklad Protimonopolný úrad, kontroloval, či nedochádza k zneužívaniu monopolu. V prípade Strediska cenných papierov je viac ako jednoznačné, že k zneužitiu monopolu dochádza. Posledný cenník, ktorý uplatňujú, zavádza progresívne poplatky za vedenie účtu. Čím viac máte na účte, tým väčší poplatok. Táto horibilná a morbídna myšlienka pripomína konanie daňové a nie servisné. Stredisko cenných papierov sa v rukách ministerstva financií v rozpore so zákonom a dobrými mravmi stáva daňovým inštrumentom. Tak ministerka financií, ako aj vicepremiér I. Mikloš by si rýchlo mali zabaliť svoje batôžky a odísť do neznáma. Premiér M. Dzurinda sa konečne musí rozhodnúť, či je únosné, aby deformácie kapitálového trhu, kedysi nazývané „magulovčiny“, pokračovali a aj za jeho vlády alebo či tieto deformácie dostanú novú prezývku.

Alexander F. Zvrškovec

Počasie

Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky alebo občasný dážď. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 13 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade a v Košickej kotline s nárazmi okolo 10 m/s. Teplota vo výške 1500 m 8 stupňov. V sobotu bude od západu postupne veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, na horách od asi 2000 m sneženie. Nočná teplota 13 až 9, v horských dolinách okolo 7, denná teplota väčšinou 12 až 16 stupňov. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, od asi 1700 m sneženie. Na severozápade prechod k premenlivej oblačnosti s prehánkami. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 6, denná teplota 11 až 16 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.21 a zapadne o 19.17 hod.

Počasie v európskych mestách a teplota v °C

Amsterdamdážď16
Atényjasno30
Belehradprehánky23
Berlíndážď16
Bratislavaoblačno16
Brusel dážď16
Budapešťoblačno17
Bukurešť dážď25
Frankfurtdážď15
Helsinkioblačno16
Istanbulpolooblačno26
Kodaň prehánky17
Kyjevdážď15
Lisabonoblačno24
Londýnoblačno18
Madridpolooblačno30
Moskvaoblačno16
Oslodážď15
Parížoblačno19
Prahaprehánky14
Rímpolooblačno25
Sofiaoblačno25
Štokholmdážď16
Varšavadážď15
Viedeňoblačno15
Záhreboblačno21
Ženevadážď16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.