Hospodársky denník
USD47,746 Sk
EUR42,592 Sk
CHF28,773 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  14.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tlak majetkového priznania

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413

alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

V majetkovom priznaní sa vykazujú len tie nehnuteľnosti, ktoré sú nadobudnuté po 1. septembri 1999. Ako sa posúdi prípad, keď stavebník - fyzická osoba uhradil väčšinu stavebných prác do uvedeného dátumu, a len menšiu časť uhradil po tomto dátume - je tu povinnosť podať majetkové priznanie? K 31. decembru 2000 už bola nehnuteľnosť (rodinný dom) zapísaná v katastri nehnuteľností a suma preukazne vynaložených nákladov je asi 3,5 mil. Sk.

- Účelom majetkových priznaní je zistenie majetkových prírastkov fyzických osôb. Majetkové priznanie je preto zamerané na vykázanie majetku vo vlastníctve fyzickej osoby tak, ako to ustanovuje § 40 ods. 1 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení novely č. 493/2001 Z. z. s účinnosťou od 1. decembra 2001 (ďalej len „zákon o správe daní”). Podľa § 40 ods. 5 zákona o správe daní je fyzická osoba povinná podať majetkové priznanie, ak vlastní nehnuteľný majetok (pozemky, budovy, stavby) nadobudnutý od 1. septembra 1999, ktorého súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 mil. Sk. Majetok vlastnený fyzickou osobou sa v majetkovom priznaní uvádza v členení podľa vykonávacej vyhlášky č. 495/2001 Z. z., kde sa uvádza aj rozostavaná stavba (§ 1 ods. 1 písm. u/ vyhlášky). Táto vykonávacia vyhláška v prípade rozostavanej stavby odkazuje na § 6 ods. 1 písm. c/ zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení novely č. 255/2001 Z. z. Podľa uvedeného ustanovenia katastrálneho zákona sa v katastri nehnuteľností evidujú stavby spojené so zemou pevným základom, okrem iných aj také, ktoré sú rozostavanými stavbami v súvislosti so vznikom, zmenou alebo zánikom práva k nim; rozostavanou stavbou na evidovanie v katastri je stavba, na ktorú nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie a pridelené súpisné číslo a je aspoň v takom stupni rozostavanosti, že už je zrejmé stavebnotechnické a funkčné usporiadanie jej prvého nadzemného podlažia. Pri zápise údajov o práve k rozostavanej stavbe sa predkladá právoplatné stavebné povolenie, geometrický plán a znalecký posudok o cene rozostavanej stavby a ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v právoplatnom stavebnom povolení. Z uvedeného vyplýva, že rozostavaná stavba by sa vykázala v majetkovom priznaní dotyčnej fyzickej osoby len v prípade, ak je zapísaná v katastri nehnuteľností. Podľa praxe údajne takéto prípady vznikajú pri dedení (zmena vlastníka počas výstavby); predpokladáme, že to nie je váš prípad. Podľa otázky bola predmetná stavba už skolaudovaná a riadne zapísaná do katastra nehnuteľností ako rodinný dom k súpisnému dňu (31.12. 2000), preto sa vykáže v majetkovom priznaní ako rodinný dom. Rozhodujúcim dokumentom o vlastníctve tejto nehnuteľnosti je výpis z katastra nehnuteľností.

Hnuteľné veci sa v majetkovom priznaní vykážu bez ohľadu na to, kedy boli obstarané, teda aj nábytok, obrazy, šperky a pod. po babičke. Ocenia sa cenou obvyklou, za ktorú sa vec predáva v určitom čase a na určitom mieste. Ako sa teda ocenia staršie veci. Má si ich dať vlastník, fyzická osoba oceniť?

- Dovoľte úvodom praktickú poznámku. Z dôvodu zostavenia majetkového priznania by si občan nemal robiť viac starostí, ako požaduje zákon. Podľa § 40 ods. 8 zákona o správe daní sa hnuteľný majetok a majetkové práva na účely majetkového priznania ocenia cenou obvyklou (logicky okrem peňazí, lebo tie majú svoju nominálnu hodnotu). Pritom cenou obvyklou sa na účely majetkového priznania rozumie cena, za ktorú sa v určitom čase a na určitom mieste taký majetok obvykle predáva. Ide o typickú definíciu obvyklej ceny v daňovom práve (porovnaj napr. § 3 a § 18 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov alebo § 7 ods. 3 zákona č. 289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty). Na základe uvedeného rozumieme obvyklou cenou cenu, ktorú by hnuteľné veci a majetkové práva mali (pri ich potencionálnom predaji) v mieste ich skutočnej existencie a v čase k súpisnému dňu (31. 12. 2000). Zákon nevyžaduje, aby si fyzická osoba obstarala stanovenie obvyklej ceny inou osobou, napríklad znalcom. V súčasnosti, teda počas januára 2002, vyčísliť obvyklú cenu k 31. 12. 2000 hnuteľného majetku a majetkových práv je tak trochu „umením“, ale treba k tomu pristúpiť pragmaticky. Každá fyzická osoba by si mala svoj hnuteľný majetok a majetkové práva oceniť zodpovedne sama, a to s pocitom dobrého hospodára a v dobrej viere (bez úmyslu skresliť údaje).

Ako vykážu fyzické osoby - podnikatelia svoj hnuteľný majetok (najmä zásoby), ktoré majú v obchodnom majetku. Tieto osoby vedú spravidla jednoduché účtovníctvo, kde sú zásoby ocenené skutočnými obstarávacími cenami v čase nákupu. Ale ceny zásob sa menia a k 31. 12. 2000 mohli mať inú trhovú cenu, ako je zachytená v účtovníctve. To majú fyzické osoby - podnikatelia všetko znovu oceňovať a zisťovať, čo to stálo k dátumu 31. 12. 2000?

- Fyzická osoba má jedinú právnu subjektivitu, a preto podáva jediné majetkové priznanie, kde vykáže majetok, ktorý používa na osobné použitie, ako aj majetok, ktorý má zaradený v podnikaní a o ňom účtuje (obchodný majetok). Pravidlo - jedna fyzická osoba rovná sa jedno majetkové priznanie - vyplýva z vyššie uvedenej úvahy, ako aj z nasledovnej právnej opory. Podľa § 40 ods. 3 zákona o správe daní sa majetkové priznanie vrátane príloh podáva vždy písomne. Pritom vzor tlačiva ustanoví Ministerstvo financií Slovenskej republiky - stalo sa tak vo Finančnom spravodajcovi č. 17/2001 a tieto tlačivá sú k dispozícii na daňových úradoch. Z dôvodu čitateľnosti a elektronického spracovania údajne treba používať originálne tlačivá (nie prefotené kópie). V poučení na vyplnenie záväzného vzoru tlačiva majetkového priznania sa uvádza, že fyzická osoba - občan, ktorá je súčasne podnikateľom, podáva iba jedno majetkové priznanie.

Ing. Vladimír Pastierik

HZ Prievidza, s. r. o.

AGENTÚRA RIA – Ing. Mária Meravá, Vás pozýva na pracovný seminár:

MAJETKOVÉ PRIZNANIE

Termín: 19.1. 2002 v Trenčíne. Telefón: 032-6529954, Fax: 032-6525032

Lektor: Ing. Vladimír Pastierik, daňový poradca

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.