Hospodársky denník
USD47,746 Sk
EUR42,592 Sk
CHF28,773 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  14.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Recesia stiahla akcie

Americký kapitálový trh bol v roku 2001 jednoznačne zaujímavý pre obchodníkov s indexmi, ako aj jednotlivými akciami. Väčšina technologických indexov, ako aj jednotlivých sektorov tejto skupiny v priebehu roka stratila výrazné percentuálne podiely, a preto je zaujímavé, že najlepší aj najhorší výnos sa dosiahol práve v tejto oblasti. Len pre úplnosť, Dow Jones Industrial Average stratil za rok 2001 6,3 % a technologický index NASDAQ Composite si zaúčtoval 28-percentný pokles. Indexy si tak zapísali historické, za sebou idúce ročné straty po viac ako 27 rokoch.

Prečo sa to všetko takto skončilo? Americká ekonomika začala dostávať prvé injekcie vo forme nižších úrokov hneď v prvých dňoch roku 2001. Centrálna banka tak reagovala na znižovanie dopytu obyvateľstva, klesajúce zisky korporačného sektora, ako aj enormné straty trhových kapitalizácií spoločností a prudkých poklesov cien akcií. Nemalú úlohu hrala aj rastúca nezamestnanosť, ktorá ku koncu roka dosiahla pre najväčšiu ekonomiku sveta hrozivých 5,8 %.

Nemálo významnou udalosťou boli aj tragické momenty z utorku 11. septembra a dali by sa

charakterizovať ako tragédia pre celú Ameriku a pre celý svet. Škody súvisiace s touto katastrofou sa odhadujú na 40 mld. USD a prevažnú väčšinu zaplatia americké a európske poisťovne. Dow Jones ešte v pondelok pred tragédiou obchodoval bez výraznejšej zmeny a uzatváral na hodnote 9605.

Otvorenie trhov prišlo až v pondelok 17. septembra a výrazné výpredaje sa zapísali do histórie amerického kapitálového trhu. Dow Jones zaznamenal najväčší bodový prepad vo svojej histórii napriek psychologickej podpore americkej centrálnej banky vo forme ďalšieho zníženia úrokových sadzieb pred otvorením trhov. Technologické akcie zaznamenali tiež výrazné poklesy, keď NASDAQ stratil viac ako 6 %. Celkové straty investorov v pondelok 17. septembra 2001 sa odhadujú na 600 miliárd USD.

Ku koncu roka sa oči investorov sústredili hlavne na energetický sektor. Najväčší obchodník s energiou Enron Corp. nedokázala zabrániť zníženiu ratingu na vlastné dlhy. Odštartoval sa tak prudký pád akcií z ceny 40 USD za kus na terajšiu cenu okolo 1 USD.

Pre európske akciové trhy bol rok 2001 rokom priepastných rozdielov. Ekonomika eurozóny sa pasovala s niekoľkými problémami: rastúca nezamestnanosť, sústavne znižovaná prognóza ekonomického rastu v krajinách EÚ, problémy s BSE, ako aj problémy s udržaním inflácie pod stanovenú maximálnu hranicu 2 %, ktoré sa na akciových trhoch podpísali pod dramatický prepad a testovanie historických miním. K tomu sa pridal tiež nepriaznivý vývoj americkej ekonomiky, ktorá už aj pred teroristickými útokmi vykazovala známky recesie a stiahla so sebou aj EÚ. Situácia je o to horšia, že pokles ekonomickej aktivity v jednej časti sveta nebol kompenzovaný konjunktúrou niekde inde, keďže Japonsko sa zmieta v problémoch už od konca 90. rokov. Signály o spomalení hlavných ekonomík EÚ sa začali hromadiť už koncom roku 2000. Spomenuté skutočnosti prinútili ECB pristúpiť počas roka k znižovaniu úrokových sadzieb.

Prepad ceny ropy v polovici roka, spôsobený vyhlásením Iraku o opätovnom začatí jej exportu, ako aj prekvapujúco vysoké zásoby USA negatívne ovplyvnili akcie ropných spoločností, ktoré majú vo väčšine indexov najväčšiu váhu. Pokles akcií BP Amoco, Shell alebo Total Fina Elf tak znegoval snahu o oživenie v technologickom sektore.

V letných mesiacoch zažili burzové parkety výpredaje, ktoré sa vidia len raz za čas. Pokles PMI Indexu v júni preukázal klesajúcu výkonnosť hospodárstva eurozóny tretí mesiac za sebou. Najnižšia úroveň (47,9 bodu) od decembra 1998 naznačila, v akom smere sa bude obchodovanie v najbližšom čase uberať. Začiatkom septembra európske indexy ešte viac prehĺbili „letný výpredaj“ na trhoch. Európske indexy v tom čase testovali dvojročné minimá. To však trhy ešte netušili, že najhoršie ich ešte len čaká. Dňa 11. septembra prišlo k jednému z najväčších prepadov akciových trhov dejinách, keď v priebehu niekoľkých hodín stratili európske indexy 6 - 9 %. Obchodovanie bolo niekoľkokrát pozastavené zo strachu pred burzovým krachom.

Približne po 6 týždňoch sa trhom podarilo priblížiť k úrovni spred 11. septembra, ale výraznejšie sa im ju nepodarilo prekonať ani do konca roku 2001. Vlna varovaní z podnikovej sféry a dvaapolročné minimum ceny ropy, ktoré spôsobilo drastický pokles akcií ropných gigantov, vzali trhom ťažko nadobudnutý optimizmus.

Dôsledky plynúce z teroristických útokov bude finančný svet pociťovať ešte nejaký čas. Posledné hospodárske ukazovatele však naznačujú možný koniec poklesu globálnej ekonomiky a investori dúfajú, že v druhom kvartáli 2002 by trhy mohli prelomiť dlhodobý medvedí trend. Veď príležitosť na nákup akcií za súčasnú cenu sa už nemusí tak rýchlo zopakovať.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.