Hospodársky denník
USD47,746 Sk
EUR42,592 Sk
CHF28,773 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  14.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Na trhu chýbali impulzy

V piatok absentovali na newyorskom Wall Street oživujúce správy a pri nízkom objeme obchodov cena strategickej komodity - ropa sa oslabovala. Analytici poukazujú, že nad priaznivým vplyvom zníženia produkcie ropy kartelom OPEC prevažujú obavy z nadmerných zásob ropy v súčasnosti. Pretrvávajú tiež pochybnosti, či nečlenské krajiny dodržia dohodnuté zníženie ťažby. Rusko v piatok oznámilo, že nestanoví v januári limity na export vykurovacieho oleja ako zvyčajne, čo naznačuje, že sľúbené zníženie vývozu ropy bude kompenzovať zvýšením exportu rafinovaných produktov.

Rast zásob

Pravidelné údaje amerického energetického informačného úradu EIA v strede týždňa vykazujú zvýšenie zásoby ropných produktov, medzi ktoré patria napríklad aj vykurovacie oleje a motorová nafta o 4,6 milióna barelov oproti predchádzajúcemu týždňu a zásoby surovej ropy o 1,2 milióna barelov. Potvrdili tak správu ropného inštitútu API z utorka, podľa ktorej zásoby ropných produktov i cez chladnejšie zimné počasie na severovýchode krajiny vzrástli o 5,7 milióna barelov. Futuritné kontrakty ropy WTI datované na február na New York Mercantile Exchange stratili 18 USc a po miernom kolísaní sa stabilizovali na hodnote 20,20 USD za barel. Do záporných čísel sa vybrala i cena rovnako určenej dodávky ropy Brent, ktorá korigovala o 22 USc a finišovala na 21,07 USD za barel. Očakávajúc nové impulzy sa i ropné deriváty uberali klesajúcim tempom. Vykurovací olej s dodávkou vo februári si v závere týždňa odpočítal 0,33 USc na 55,00 USc za galón. Proti trendu sa nepostavili ani futurity benzínu datované na rovnaký mesiac a pohoršili si o 0,31 USc a uzatvárali na hodnote 58,65 USc za galón.

Zmiešané výsledky

Štvrtkové oživenie na čiastkovom trhu COMEX vystriedala posledný obchodovací deň negatívna nálada. Predpoludním bol trh pod vplyvom zvýšenia napätia medzi Indiou a Pakistanom, kým neskôr na drahé kovy doľahol útlm aktivity. Cena spotového zlata na londýnskom trhu sa ustálila na hodnote 285,75 USD za troyskú uncu. Po ranných správach o ďalšom vystupňovaní napätia v južnej Ázii si žltý kov pripočítal asi pol dolára. Len čo sa však situácia upokojila, zlato sa rýchlo oslabovalo. Trh v najbližšom čase očakáva ďalšiu aukciu zásob z rezerv britskej centrálnej banky a cenové pohyby zostanú podľa analytikov obmedzené v rozpätí 284 - 290 USD. Februárové kontrakty zlata na COMEX-e sa posilnili o 20 USc na 287,60 USD za troyskú uncu. Limitovaný rast zaznamenal i ďalší kov - striebro. Ako sa vyjadrili niektorí obchodníci, keďže je na trhu dostatok tohto kovu, očakáva sa, že v najbližších dňoch sa napätie okolo lízingových sadzieb samé upraví. Dodávky striebra určené na marec si polepšili o 1,5 USc na konečnú hodnotu 4,715 USD za uncu. Zmiešanými výsledkami finišovala platinou vedená skupina, kým marcové paládium padlo o 1,50 USD na 435 USD za uncu. Futuritné kontrakty platiny s dodávkou v apríli vzrástli o 4,70 USD na 483 USD za uncu. Marcová meď v piatok korigovala po tom, ako stroskotal pokus o zabezpečenie rastu. Jeho hodnota si tak odpočítala 0,30 USc a stabilizovala sa na úrovni 70,25 USc za libru.

(D. Candráková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.