Hospodársky denník
USD47,746 Sk
EUR42,592 Sk
CHF28,773 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  14.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pozície eura sú stabilné

Po období pokračujúceho posilňovania sa dolára oproti japonskému jenu sa začína javiť, že tento proces nebude až tak plne v súlade so záujmami japonských ekonomických predstaviteľov, ako to už niekoľko týždňov od nich zaznievalo. Ekonómovia sa domnievajú, že pokračujúce klesanie jenu by mohlo vyvolať prudký pokles cien japonských akcií a dlhopisov. Obavy vyjadrili aj susediace krajiny vychádzajúceho slnka Čína a Kórejská republika, pretože súčasný stav znevýhodňuje ich exportujúce firmy v porovnaní s japonskými exportérmi. Obavy o ďalší vývoj obchodovania stupňoval aj očakávaný prejav prezidenta FED-u Greenspana. Prvým, kto prehovoril proti ďalšiemu oslabovaniu jenu, bol minister financií Shiokawa, ktorý povedal, že tempo oslabovania je príliš vysoké a minister obchodu Hirunama svojím vyhlásením, že hranica 135,00 JPY/1 USD by mala byť limitom pre ďalšie oslabovanie. Jen sa tak počas ázijského obchodovania oslabil z úrovní 132,80 k figúre 132,00, tesne nad ktorou prebiehalo aj európske obchodovanie.

Bezpečný prístav

Na páre s eurom sa jen dostal až na 117,60 JPY/1 EUR, odkiaľ sa jen mierne oslaboval. Zvýšenú pozornosť obchodníkov priťahovala aj vyostrujúca sa situácia medzi Indiou a Pakistanom. Olej do ohňa prilial indický armádny predstaviteľ generál Padmanabhan, ktorý povedal, že India je pripravená na konvenčnú vojnu, ale v prípade potreby aj na nukleárnu. Z takejto situácie ako zvyčajne ťaží švajčiarsky frank, ktorý je tzv. bezpečným prístavom pre investície v čase vojnových konfliktov. Frank si polepšil oproti doláru na denné maximá 1,6580 CHF/1 USD. Po impozantnom nástupe eura do tohto roka sú v posledných dňoch jeho pozície oproti doláru stabilné a v piatok sa kotácie tiež pohybovali v úzkom pásme okolo 0,8920 USD/1 EUR. Zverejnenie amerického PPI za december nemalo na obchodovanie výraznejší vplyv, keď index klesol o 0,7 %. Za celý rok 2001 došlo k zníženiu výrobných cien o 1,8 %, čo je najvyšší pokles od roku 1986. V Dánsku sa začalo opätovne hovoriť o ďalšom referende pre vstup krajiny do EMÚ, čo vytiahlo dánsku korunu na viac ako dvojročné maximá na páre s eurom 7,4325 DKK/1 EUR.

Pomohli očakávania

Britská libra zostávala po zasadaní BoE a jej rozhodnutí o ponechaní sadzieb na nezmenenej úrovni na vzostupnej úrovni. Jej sila spočíva aj v očakávaniach, že britská ekonomika bude v blízkej budúcnosti výkonnostne porážať ekonomiky krajín eurozóny. Libra vzrástla na úrovne 1,4440 oproti doláru a 0,6175 oproti euru. Česká koruna sa po začiatočných ziskoch oslabila k úrovniam 32,300 CZK/1 EUR. Oproti doláru jej kurz klesol na 36,200 CZK/1 USD. Slovenská koruna zažila na svoje pomery rušný deň, keď sa spočiatku oslabovala k 42,700. Opätovný záujem o našu domácu menu ju posunul na polročné maximá, keď došlo k prerazeniu úrovne 42,500 SKK/1 EUR a kotácie sa chvíľu pohybovali na 42,470. Následne sa kurz ustálil okolo 42,550. Po dlhšom čase sa krížový kurz CZK/SKK dostal pod 1,3200.

Branislav Mišík

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.