Hospodársky denník
USD47,746 Sk
EUR42,592 Sk
CHF28,773 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  14.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Viditeľné cenové rozdiely

Pozrime sa najprv k našim západným susedom a zistíme, že nás nedelí len hranica. V Českej republike je v súčasnosti cena internetu v slabej prevádzke 15 Kč, pričom v tomto roku sa České telekomunikácie rozhodli znížiť cenu v nočnej prevádzke na 12,5 Kč. V silnej prevádzke stojí u susedov hodina internetu približne 50 Kč. Český dominantný poskytovateľ pripojenia na internet chcel pred časom tiež výrazne zvýšiť svoje ceny, no spojili sa proti nemu internetoví používatelia a poskytovatelia internetových služieb dokonca vyhlásili štrajk, počas ktorého neposkytovali svoje služby. Internet bol vďaka štrajku na jeden deň úplne ochromený a ceny sa nielen nezvyšovali, ale od štrajku sú dokonca nižšie. Mohla by táto situácia nastať aj u nás? Dokázali by slovenskí poskytovatelia služieb, napríklad slovenské vyhľadávače, spojiť svoje sily a v ich záujme v jeden deň neposkytovať svoje služby, aby si to všimli kompetentní? A to už ani nespomínam vybavenosť internetom v domácnostiach u našich susedov a u nás.

Pre región strednej Európy je typický jeden monopolný poskytovateľ telekomunikačných služieb, čo je, samozrejme, spojené s prechodom z centrálne riadenej na trhovú ekonomiku a procesov s tým súvisiacich, a preto sme zvyknutí hovoriť o jednotných cenách internetu platiacich pre nás všetkých. Vo vyspelejších ekonomikách je však možnosť výberu a porovnávania služieb. Vo Veľkej Británii sa platí za internet 14,99 libry, čo je vyše tisíc slovenských korún, ale tento poplatok je vrátane telefónneho pripojenia a internet môžete využívať 24 hodín denne. V porovnaní cenových hladín v Británii a Slovenskej republiky je ich cena za internet smiešna, pričom väčšina providerov, ktorí sa chcú udržať na trhu, musia mať takéto nízke ceny, inak by ich ľudia jednoducho dali okamžite odpojiť. Systém a ceny vo Veľkej Británii sú veľmi podobné cenám v celej Európskej únii. Poskytovatelia v konkurenčne vyspelejšej časti Európy poskytujú aj možnosť pripojenia, pri ktorom sa cena počíta za presný čas strávený na internete. Cena za hodinu pripojenia sa pohybuje na maximálnej úrovni 15 korún, pričom má výrazne klesajúcu tendenciu.

V USA je systém podobný ako vo Veľkej Británii, priemerne sa platí 20-dolárový poplatok za pripojenie na internet, v tomto poplatku je zahrnutá telefónna linka a neobmedzený prístup na internet. Pokiaľ by ste boli pripojení celých 24 hodín celý mesiac na internet na Slovensku, bude vás to stáť podľa cenníka Slovenských telekomunikácií vyše 30 000 Sk, a to musíte platiť aj paušál za to, že telefónnu linku vôbec máte. V USA za tú istú službu treba zaplatiť neuveriteľných 1000 Sk. A to nehovoriac o kvalite pripojenia, mysliac stabilitu a rýchlosť prenosu dát na internete. Je totiž úplne normálne, že sa pripojíte a hneď aj nechtiac odpojíte a nie je to spôsobené vami ani providerom. A tak to vyzerá, že na celom svete je vybavenosť internetom samozrejmosťou, no u nás je privilégiom a prepychom. Quo vadis, Slovensko?

Peter Polakovič

Autor je koordinátorom celoštátneho protestu proti zdražovaniu internetu na stránkach www.bystro.host.sk

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.