Hospodársky denník
USD47,746 Sk
EUR42,592 Sk
CHF28,773 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  14.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Až príliš opatrný Greenspan

„Hospodárstvo Spojených štátov vykazuje známky stabilizácie a ťurputne bojujeŤ s prekonávaním recesie, z krátkodobého výhľadu však stále pretrvávajú isté riziká,“ povedal v piatok Alan Greenspan, šéf amerického Úradu federálnych rezerv (FED). Analytici, ktorí už od októbra minulého roka s napätím očakávali prvé verejné vystúpenie tohto energického postaršieho pána, boli jeho výrokmi viac-menej zaskočení. Slová Greenspana na konferencii najvýznamnejších firemných manažérov z oblasti San Franciska sa totiž nekryli s líniou, ktorú naznačili vo svojich posledných prejavoch jeho kolegovia. Tí vo svojich výrokoch nešetrili optimizmom a hlásali, že znovunaštartovanie ekonomického rastu v USA je už na obzore. Greenspan však na rozdiel od nich zaujal triezve a vecné stanovisko a vyhol sa akýmkoľvek predikciám. Naopak, bol až nápadne opatrný. Analytici z jeho slov vycítili, že je ešte príliš skoro na to, aby sa dalo predpovedať oživenie. Ako poznamenala „jeho šedá eminencia“ Greenspan, „znaky stabilizácie, v mnohých ohľadoch nápadne podobné tým, ktoré boli badateľné v období krátko pred septembrovými teroristickými útokmi na finančné a politické ciele v New Yorku a vo Washingtone, sa objavujú s čoraz väčšou frekvenciou“. jeho ďalšie slová sa niesli v duchu podmieneného optimizmu: „Sú tu reálne dôvody usudzovať, že obraz ekonomiky z dlhodobého hľadiska zostáva priaznivý, dokonca aj signály indikujúce aktuálne smerovanie ekonomiky sa z vyslovene negatívnych, tak ako to bolo koncom minulého roka, zmenili v súčasnosti na zmiešané“. Nezabudol však dodať: „Zdôrazňujem však, že v krátkodobom horizonte naďalej stojíme pred značnými rizikami.“

Podľa Greenspana bolo hlavným faktorom, ktorý v marci minulého roka stiahol USA do recesie, ochabnutie podnikateľských investícií. Kritickým faktorom úspechu skorého rozbehnutia ekonomiky bude podľa neho skoré postavenie amerických spoločností ako nositeľov ekonomickej obrody späť na pevné nohy. Práve kapitálové výdavky a nové investície sú krvným obehom celého hospodárstva. V súčasnosti sú však zjavne „pod tlakom“.

Podľa pozorovateľov jeho slová pootvárajú dvere ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb (s najväčšou pravdepodobnosťou o ďalších 0,25 percentuálnych bodov). Či sa ich odhady naozaj splnia, uvidíme až koncom januára. Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) totiž 29. a 30. januára zasadne, aby určil ďalšie smerovanie úrokových sadzieb. Pre ďalšie predikcie bude kľúčovou reč A. Greenspana pred Rozpočtovou komisiou Senátu, ktorú prednesie 24. januára.

Ivana Sedliaková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.