Hospodársky denník
USD47,746 Sk
EUR42,592 Sk
CHF28,773 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  14.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čo odporúčajú podnikatelia

O predsedníctve Španielska v EÚ v prvom polroku 2002

Riadiaci výbor CEOE (Confederación Espaňola de Organizaciones Empresariales – Španielske združenie podnikateľských zväzov) zriadil v apríli 2001 pracovnú skupinu na vypracovanie dokumentu, ktorý sumarizuje z podnikateľského hľadiska priority činnosti Španielskeho kráľovstva počas jeho predsedníctva v EÚ v prvom polroku 2002. Dokument, ktorý sa skladá z piatich častí, bol prijatý a schválený na zasadnutí riadiaceho výboru ešte v novembri minulého roka. Španielsko preberá predsedníctvo v EÚ už po tretí raz.

Keďže španielske predsedníctvo má pred sebou výzvy prvej veľkosti s priamym dosahom na podnikanie, CEOE si myslí, že Španielsko musí byť náročné pri napĺňaní cieľov predsedníctva, aby vytvorilo z Európy priestor nielen slobodný, bezpečný a právny, ale aj atraktívny, otvorený a schopný konkurencie.

Druhá časť dokumentu rozpracúva 5 hlavných priorít CEOE horizontálneho charakteru, a to revitalizáciu záverov summitu v Lisabone, garanciu úspešného prechodu na euro, posilnenie tendencie rozširovania s vyšším stupňom súdržnosti, upevňovanie zahraničného vplyvu únie a príspevok k lepšej budúcnosti EÚ. V marci 2000 sa hlavy štátov a predsedovia vlád členských štátov EÚ na mimoriadnom zasadnutí v Lisabone dohodli na premene európskej ekonomiky na svetovo najkonkurencieschopnejšiu a najdynamickejšie sa rozvíjajúcu. Bol stanovený podrobný zoznam akcií do roku 2010. Po stretnutí v Štokholme v marci 2001 sa však nezdá, že by nastal potrebný rytmus napĺňania stanovených cieľov. CEOE si preto želá, aby európska konferencia v Barcelone prispela k zefektívneniu reforiem v členských štátoch a k prijatiu príslušných európskych normatívov v schválených termínoch.

Požiadavky CEOE na európsku konferenciu v Barcelone

- Vytvorenie spoločného trhu s energiou

- Liberalizácia telekomunikačných služieb

- Harmonizácia dopravnej politiky

- Zjednodušenie predpisov na podnikanie

- Prijatie normatívu na verejné zákazky

- Revitalizácia akčného plánu na uskutočňovanie finančných služieb

- Zlepšenie politiky konkurencieschopnosti a potlačenie štátnych intervencií

- Efektívna aplikácia „Listu EÚ malým a stredným podnikom“ s cieľom skracovať čas a náklady na vytvorenie nových podnikov

- Znižovanie odvodového a daňového zaťaženia

- Rozvoj profesionálnej prípravy ľudských zdrojov a zladenie potrieb podnikov

- Zlepšovanie profesionálnych aktivít a foriem zamestnanosti

- Podpora iniciatívam, ktoré prispievajú k zlepšeniu internej a medzinárodnej mobility pracovných síl

Rozšírenie EÚ o krajiny SVE, Cyprus a Maltu, je imperatívom projektu európskej integrácie, čo vyžaduje súdržnosť medzi terajšími členskými štátmi a ich regiónmi. Španielske predsedníctvo musí zohrať kľúčovú úlohu pri prerokúvaní takých dôležitých prístupových kapitol, ako je poľnohospodárstvo a regióny. Počet obyvateľstva únie vzrastie o 45 %, t. j. o 170 miliónov, čo vytvorí trh s 500 miliónmi spotrebiteľov, na ktorom budú musieť podniky súťažiť za tých istých podmienok. Dá sa očakávať, že obchodné a kapitálové toky vrátane priamych zahraničných investícií vzrastú, čo treba chápať ako príležitosť pre všetky členské krajiny. V tejto súvislosti je podľa CEOE potrebné vytvoriť rámec na to, aby španielske firmy boli prvé, ktoré by mohli mať prospech z tejto jedinečnej šance. Výhody rozšíreného trhu budú väčšie, pretože ekonomiky kandidátskych krajín sú komplementárne hospodárstvu krajín „pätnástky” a potenciál zvýšenia úrovne produkcie sa ich pripojením k EÚ zvyšuje.

Pre španielskych podnikateľov existujú tradične dve prioritné oblasti zahraničného záujmu, iberoamerické krajiny a oblasť Stredozemného mora. CEOE chce zdôrazniť svoj záujem na rozvoji vzťahov s krajinami Latinskej Ameriky, ktorý by sa mal rozvíjať v troch smeroch. Na prvom mieste podporovaním regionálnych integračných procesov, na druhom mieste realizáciou zmlúv o partnerstve medzi EÚ a rôznymi regionálnymi integračnými blokmi a na treťom mieste podporou konsolidácie občianskej spoločnosti v týchto krajinách. CEOE sa tiež zasadzuje o rozvoj vzťahov medzi EÚ a USA. Podobne chce upriamiť pozornosť na preferenciu vývoja kontaktov s Ruskou federáciou. Od predsedníctva ŠK očakáva o. i. novú fázu dialógu o energetike medzi oboma zoskupeniami. Za dôležitú a kľúčovú požiadavku považuje tiež rozvoj podnikateľských vzťahov s krajinami tretieho sveta.

V záverečnej časti dokumentu CEOE uvádza podrobnejšie svoje názory na rozhodujúce témy spracúvané jednotlivými komisiami EÚ. Pomerne kriticky sa vyjadruje k direktíve EÚ o zdaňovaní energetických produktov, o niektorých technických prekážkach vnútorného obchodu, komplikovanosti predpisov pre činnosť malých podnikov. V oblasti zabezpečenia zdravotnej neškodnosti potravín požaduje napríklad vznik európskeho úradu, ktorý by mal mať sídlo v Barcelone. Pre oblasť rozvoja turistického ruchu zdôrazňuje aspekt ochrany životného prostredia a potrebu rozvoja informačných systémov a homologizáciu štúdia a prípravy kádrov. V procese rozširovania predpokladá CEOE prehĺbenie debaty v citlivých prístupových kapitolách regionálnej politiky, rozpočtových pravidlách, poľnohospodárstve a rozdielnosť názorov pri debate o výške kompenzačných poplatkov. Na druhej strane predpokladá, že konferencia v Seville v júni 2002 predloží informáciu o stave negociačného procesu s kandidátskymi krajinami a uvedie presný počet krajín, ktoré vstúpia do únie pred rokom 2004.

Igor Bláha

vedúci OBEO Madrid

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.