Hospodársky denník
USD48,221 Sk
EUR42,504 Sk
CHF28,903 Sk
CZK1,322 Sk
  Štvrtok  17.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Strategický boj o vodu

Z Tel Avivu od našej redaktorky Slávky Blazsekovej

Tohtoročná zima priniesla na Blízky východ hojnejšie zrážky ako po minulé roky, čo by však nemalo zastaviť už niekoľko rokov trvajúce debaty na vládnej úrovni, tykajúce sa kritického nedostatku vody v regióne. Skutočnosť je taká, že jediným väčším zdrojom je aj v Izraeli rieka Jordán, o ktorej bohatstvo sa však dovedna delí Izrael, Palestínčania, Jordánsko, Sýria a Libanon, pričom prví traja sú od nej doslova existenčne závislí.

Spotreba vody nemysliteľne stúpa, ale jej životodarná schopnosť je zvyšovaním nárokov na životnú úroveň, ako aj rozvojom poľnohospodárstva značne obmedzená. Len na ilustráciu: Posvätná rieka troch náboženstiev, ktorá preteká Galilejským jazerom a končí hlboko pod morskou hranicou (408 m pod morom) v Mŕtvom mori, totiž z pôvodných 1200 mil. m3 vody ročne ( v 30. rokoch 20. storočia) privádza do mora už len slabých 250 mil. m3, čo je približne pätina. Izrael a Jordánsko, dvaja najväčší hráči v strategickom boji o Jordán, už niekoľko rokov presahujú limity čerpania stanovené medzinárodnými zmluvami o 15 až 20 %. Inak tomu však nie je ani v Gaze, kde nadmerné odčerpávanie spôsobilo zasolenie studní. Pravda, tu je situácia o to horšia, že kým obyvateľ Tel Avivu či Jeruzalema čerpá vodu neobmedzene (kvóta bola stanovená na 270 litrov vody denne na osobu, teda rovnako ako v západných krajinách), na Západnom brehu je to len 95 litrov a v Gaze len 68 litrov na osobu a deň (podľa rovnakých medzinárodných dohôd bola kvóta stanovená na 200 mil. m3 vody ročne). Túto vodu pritom prerozdeľuje Izrael a napr. z celkového objemu 670 mil. m3 podzemnej vody na Západnom brehu každoročne odvádza na svoje územie 340 mil. m3. Z kedysi posvätného veľtoku sa tak stal len väčší potok. Keďže však je otázka vody jednou z podmienok rokovaní o budúcom usporiadaní regiónu, je zrejmé, že sa Izrael nebude chcieť vzdať Západného brehu nielen pre vojensky strategickú polohu, ale aj pre vodu.

Ak zájdeme trochu do histórie, zistime, že Jordán sa stal zámienkou či príčinou celkovo 11 vojen (1951 - 1967) a 50 menších konfliktov (1965 - 1967). Napr. kým Chaim Waizman kedysi tvrdil, že prameň aj dolný tok Jarmuku a Litani (dnes preteká už len Libanonom) musia ležať vo vnútri vtedajšej Palestíny, už v prvej polovici 20. storočia začal Izrael uskutočňovať projekt bez súhlasu susedných štátov. Vyvrcholením sporov bola, samozrejme, šesťdňová vojna v roku 1967, v rámci ktorej sa Izrael zmocnil bohatých zásob podzemnej vody na Golanoch a Západnom brehu. Šesťdňovou vojnou Izrael zmenil aj hydrologické pomery vo svoj prospech s tým, že získal 900 mil. m3 vody ročne, čo je polovica jeho ročnej spotreby. Okrem toho izraelské zákony prijaté ešte v roku 1967 dovoľujú Izraelu zakázať Palestínčanom hĺbiť vlastné studne, čím najmä vidiecke obyvateľstvo trpí rôznymi chorobami z nevyhovujúcich hygienických podmienok vody.

K neškodlivej vode malo napr. na začiatku 90. rokov prístup len 5 % obyvateľov Gazy a 20 % obyvateľov Západného brehu. Dnes len 38 % Palestínčanov pozná vodu z vodovodného kohútika. Medzinárodné dohody z roku 1995 medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a izraelsko-jordánska zmluva z roku 1994 pritom stanovujú presne správu a rozdeľovanie vodných zdrojov, ako aj presné množstvo ročnej spotreby (Jordánsko má napr. nárok na 20 mil. m3 ročne vody z Galilejského jazera). Voda je však tým bodom rokovaní, v ktorom pôjde o boj o prežitie. Rokovania teda vôbec nebudú hladké a krátke, skôr naopak.

Slávka Blazsekova, Tel Aviv

Počasie

Dnes bude prevažne zamračené a hmlisto. Ojedinele mrznúce mrholenie alebo slabé sneženie. Na horách prevažne polojasno. Najvyššia denná teplota -6 až -2, vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Slabý premenlivý vietor. V piatok bude prevažne zamračené a hmlisto. Ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota -3 až -8, ojedinele až -11, denná teplota -5 až -1 stupeň. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené. Zrána hmlisto. Miestami slabé sneženie. Nočná teplota -3 až -7, v údoliach okolo -10, denná teplota -4 až 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.27 hod.

Amsterdamdážď5
Atényobčasný dážď7
Belehradzamračené2
Berlínhmla-2
Bratislavazamračené-2
Brusel oblačno5
Budapešťzamračené-2
Bukurešť zamračené0
Frankfurtzamračené-1
Helsinkizamračené0
Istanbuloblačno5
Kodaňoblačno1
Kyjevoblačno-4
Lisabonpolojasno13
Londýnoblačno6
Madridpolooblačno14
Moskvazamračené-2
Oslozamračené1
Paríždážď4
Prahazamračené-2
Rímjasno8
Sofiazamračené0
Štokholmprehánky2
Varšavahmla-3
Viedeňzamračené-2
Záhrebzamračené-3
Ženevapolooblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.