Hospodársky denník
USD48,338 Sk
EUR42,76 Sk
CHF28,884 Sk
CZK1,346 Sk
  Streda  2.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













EURO PRINÁŠA NÁDEJ

Euro – vízia a sen alebo omyl a nočná mora? Na túto tému by sa dalo polemizovať niekoľko hodín bez toho, aby niekto našiel definitívnu odpoveď. Názorov je množstvo a navzájom sa od seba líšia podľa presvedčenia a viery opýtanej osoby v úspech najambicióznejšieho projektu v menovej histórii. Najlepším sudcom je však čas a iba on dokáže posúdiť, či euro uspeje tam, kde zlyhalo toľko iných. Mnoho mocných vo svetových dejinách sa už snažilo zjednotiť starý kontinent a neuspelo. Spoločná európska mena sa na chybách „svojich predchodcov“ poučila a tam, kde predtým rozhodovala veľkosť armády a počet zbraní, argumentuje euro hospodárskou silou a stabilitou.

Z európskej „pätnástky“ presvedčilo euro dvanásť členov, ktorí sa združili pod štítom Európskej menovej únie a od 1. januára 2002 prijímajú euro za svoju národnú menu. Zvyšné tri štáty sa rozhodli vyčkať a v prípade úspechu naskočiť na rozbiehajúci sa vlak. Jednotná Európa pod modrou zástavou so zlatými hviezdičkami však nie je prisľúbený raj. Nie je to iba vysoká životná úroveň, blahobyt, nízka miera nezamestnanosti a zabezpečený sociálny systém. V prvom rade sú to povinnosti, výkon, pot a práca.

Intenzívne prípravy

Novoročný prechod na spoločnú menu si žiada intenzívne prípravy, a to nielen v členských krajinách, ale v celom svete. Jedným z kľúčových faktorov budú banky, ktoré sú už niekoľko mesiacov v plnej pohotovosti. Inak to nie je ani na Slovensku, kde komerčné banky hlásia plnú pripravenosť na prechod k euru. Národná banka Slovenska (NBS) nebude robiť výmenu národných bankoviek a mincí členských štátov Európskej menovej únie za eurá. Výmenné kurzy mien jednotlivých členov EMÚ prestane NBS vyhlasovať od 1. marca 2002. Hoci už v priebehu tohto mesiaca mali na Slovensko dôjsť eurá v celkovej hodnote asi 38 miliónov EUR (1,63 mld. Sk), nebudú bankovky v žiadnom prípade v obehu pred 1. januárom 2002. Vyžaduje to totiž smernica Európskej centrálnej banky (ECB).

Komerčné banky začnú s hotovostnou výmenou meny euro od 1. januára budúceho roka. Keďže v tento deň budú z dôvodu štátneho sviatku Dňa vzniku Slovenskej republiky obchody a banky zatvorené, začne vlastná výmena eur o deň neskôr, 2. januára 2002. Najjednoduchším a zároveň najpohodlnejším spôsobom výmeny národných mien členských štátov EMÚ za euro je založenie euroúčtu.

Čo s devízami

Konverzia devízových účtov a termínovaných devízových vkladov sa viaže totiž na 31. 12. 2001, resp. na 1. 1. 2002 automaticky a vo väčšine slovenských bánk bude bezplatná. Prijímať bankovky národných mien štátov Európskej menovej únie budú komerčné banky do ukončenia ich jednotlivých platností, ktorá je v každej krajine iná. Výmena bude síce v niektorých slovenských bankách pokračovať aj po tomto období, klient však bude musieť rátať s vyššími poplatkami. Alternatívou je minúť tieto financie v stanovenom období v krajine pôvodu, čo však bude možné iba do konca prechodného obdobia. Neskôr príležitosť platenia národnými menami zanikne a meniť ich budú iba národné banky krajiny pôvodu. Horšia je situácia s mincami. Na Slovensku ich obchodné banky väčšinou už neberú a v krajine pôvodu ich možno vymeniť iba do konca prechodného obdobia. Hoci je euro proti falšovaniu zabezpečené lepšie ako pôvodné meny, treba vzhľadom na jeho relatívne nízku známosť medzi obyvateľstvom dávať pozor na možné falzifikáty. Podnikavý duch niektorých ľudí je totiž až príslovečný, a to najmä na Slovensku. Preto netreba prepadnúť ilúzii zdanlivo lacného výmenného kurzu ponúkaného neoficiálnymi zdrojmi a radšej zájsť do banky.

Peter Machala

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.