Hospodársky denník
USD48,338 Sk
EUR42,76 Sk
CHF28,884 Sk
CZK1,346 Sk
  Streda  2.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dvere zatiaľ len odchýlili

Otázniky nad otváraním sa slovenského trhu s energiou

Od 1. januára tohto roka sa podľa vyjadrení kompetentných na Slovensku otvára domáci trh s elektrickou energiou pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 100 GWh. Tých je asi devätnásť. Vlani sa pokusne trh otvoril len pre veľkoodberateľov s ročnou spotrebou nad 500 GWh. Keďže sa vzťahoval len na štyri podniky v SR, pre ktoré na domácom trhu neexistuje ani iný dodávateľ ako Slovenské elektrárne, zostalo prakticky len pri proklamáciách. Určitú brzdu predstavovala aj nejasnosť pravidiel novej hry. Aj keď vyhlášku ministerstva hospodárstva sprevádzali v pripomienkovacom konaní búrlivé diskusie, napokon predsa len pred niekoľkými dňami uzrela svetlo sveta. Napokon aj skúsenosti z EÚ potvrdzujú, že až liberalizácia nad 100 GWh vytvorí priestor na vznik konkurenčného prostredia. Liberalizácia je totiž vecou ponuky. Distribučné podniky majú okrem svojich sietí ešte obchodné oddelenia, ktoré si účtujú za svoju prácu nemalú maržu. A práve túto ich činnosť budú môcť vykonávať (za stanovených podmienok) aj iné subjekty. A môžu ponúknuť konečnému zákazníkovi výhodnejšiu obchodnú maržu. Výsledkom liberalizácie bude, že zákazník sa rozhodne, či ostane „cenníkový“ (s pravidelným zvyšovaním ceny ako doteraz) a nič sa oproti súčasnosti nezmení alebo využije nové možnosti. Určite nového obchodníka uprednostní iba vtedy, ak sa mu nezvýši cenu za elektrinu.

Na otvorenie trhu sa podľa odborníkov treba dobre pripraviť. Veď liberalizáciou sa nielen vytvoria šance pre súčasné, ale aj novovznikajúce alebo transformujúce sa spoločnosti a zároveň vznikne inštitút operátora trhu s elektrinou. Jeho hlavnými úlohami bude registrácia účastníkov, organizovanie obchodovania a finančného zúčtovania. No a práve tu nastáva problém. Keby sa hypoteticky SCP rozhodli odstaviť na čas prevádzku a elektrinu vyrobenú v paroplynovom zdroji dodávať nejakej firme pri Bratislave, tá z obchodu nebude mať nič. Obchodné regulačné miesto - operátor trhu (príklad v ČR) alebo burza (príklad v Nemecku) - sa musia najskôr zriadiť zákonom. Kým nie je regulátor trhu vytvorený, zbytočne sa bude akákoľvek firma snažiť nájsť si obchodníka, ktorý jej dohodne lepšiu cenu. Pokiaľ ide o štart otvorenia trhu s plynom, ministerstvo hospodárstvo už oznámilo, že sa otvorí s polročným odkladom. Dôvodom je práve nedostatočná legislatívna pripravenosť na novú situáciu. Veď súčasné zákony zatiaľ iba hovoria o tom, kto má právo získať licenciu na rozvod a tranzit plynu (pri elektrine na rozvod a výrobu ) a nie na obchod.

Opäť hypoteticky - Gaz de France či Ruhrgas nemôžu teda predávať potenciálnym záujemcom ani kubík plynu, lebo nemajú potrebnú licenciu. Liberalizácia trhu s energiami však súvisí s postupným začleňovaním sa Slovenska do EÚ. Keby SR s podmienkou postupného otvárania sa trhu nesúhlasilo, ťažko by na konci uplynulého roka uzavrelo kapitolu energetika. Podľa našich informácií je na príslušnom rezorte návrh zákona, ktorý odstraňuje všetky uvedené paradoxy, už dávno pripravený. Prečo sa s jeho predložením na schválenie otáľa, zostáva však nezodpovedanou otázkou.

Zdena Rabayová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.