Hospodársky denník
USD47,851 Sk
EUR42,377 Sk
CHF28,778 Sk
CZK1,322 Sk
  Štvrtok  24.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Aj k zázraku treba pomôcť

Svetové trendy je potrebné zladiť s vnútornými možnosťami

Najvhodnejší makroekonomický model cestovného ruchu neexistuje, pretože každá krajina zohľadňuje svoje národné špecifiká. Hoci sa ťažko môžeme porovnávať s Chorvátskom, pretože Slovensko nemá jedinú turistickú atrakciu, a to je more, úspech, ktorý sa v krajine deje, stojí aspoň za zamyslenie. Po negatívnych následkoch svetom sledovaného vojnového ohniska v Kosove, Chorvátsko definitívne získalo dôveru zahraničných turistov. Rok 2000 bol jedným z dôležitých prelomov histórie jeho cestovného ruchu. Počet zahraničných turistov sa medziročne zvýšil o 56 %. Celkový nárast návštevníkov využívajúcich aj ubytovacie služby takto vzrástol o 45 %. Kým devízové príjmy v roku 2000 dosiahli sumu 3,28 mld. USD, v roku 2001 to už bolo 3,75 mld. USD, pričom podiel cestovného ruchu na tvorbe HDP vzrástol na 15 %.

Podobný prelom vo vývoji ukazovateľov cestovného ruchu by potrebovala aj naša krajina. Tak ako Chorvátsko, aj my si predsa pamätáme lepšie časy a vieme, že dlhodobá recesia má svoje konkrétne korene. Mnohých znechucuje ich ustavičné obchádzanie, ako aj tendencia v snahe nachádzať rýchle riešenia, kopírovať svetové trendy bez toho, aby sme ich zladili s vnútornými potrebami a možnosťami našej krajiny. Chorvátsko, ktoré budovalo moderný cestovný ruch už od začiatku šesťdesiatych rokov, po zmene politických pomerov v strednej Európe a na Balkáne v 90. rokoch, prehodnotilo

štátnu politiku

cestovného ruchu. Okrem všeobecných ekonomických podmienok, ku ktorým patrí aj kontrola inflačných tlakov, stabilita bankovej sféry atď., prijalo pre oblasť cestovného ruchu súbor najpotrebnejších zákonov. Privatizáciu ubytovacích zariadení v štátnom vlastníctve podriadilo globalizačným trendom a potrebe zabezpečiť obsadzovania ubytovacích kapacít v dlhodobom časovom horizonte. Na podporu malého a stredného podnikania prijalo finančné balíky a navyše v roku 2001 neváhalo prijať na podporu podnikania také motivačné opatrenie, ako je neúčtovanie 22 % DPH na služby cestovného ruchu.

To všetko sa dialo v súčinnosti s jasnou regionálnou politikou a podporou aktivít regionálnych združení cestovného ruchu (turistička zajednica), z ktorých sa mnohé profilovali desiatky rokov. Kým u nás sme štátne štruktúry (Okresné správy cestovného ruchu) s cieľom šetrenia výdavkov na štátnu správu v regióne likvidovali bez toho, aby sme im vytvorili priestor na transformáciu, Chorváti podporovali regionálne aktivity turistických združení a centrálne riadenou politikou motivovali rozvoj jednotlivých druhov podnikania. Navyše dokázali

včas rešpektovať

to, na čo my stále zabúdame, a to svetovú renesanciu národných turistických agentúr. Na splnenie nového poslania Chorvátskej národnej turistickej agentúry vyčlenili zo štátneho rozpočtu viac ako pol percenta z úhrnu devízových príjmov z aktívneho cestovného ruchu, čo predstavuje približne 825 mil. Sk. Nepomerne menší rozpočet Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) je neadekvátny pomeru turistického potenciálu týchto dvoch krajín. Navyše chorvátska agentúra má vo svete 15 obchodných zastúpení a dve expozície, čo pozitívne ovplyvňuje prácu s verejnosťou a uľahčuje tvorbu pozitívneho imidžu krajiny ako turistického cieľa.

Kým Chorvátsko a krajiny strednej Európy už dlhšie pracujú na zlepšovaní podmienok pre rozvoj cestovného ruchu, Slovensko zostáva v pozadí a na medzinárodnej scéne je v tieni svojich úspešnejších susedov. Pritom ide o odvetvie, ktoré je schopné bez mimoriadnych vkladov vytvárať nové pracovné miesta. Navyše efektivita práce je oveľa vyššia ako v poľnohospodárstve a priemerné mzdy vysoko nad úrovňou miezd v textilnom priemysle. Je to odvetvie, ktoré čerpá predovšetkým z vlastných zdrojov a pokiaľ by došlo k posilneniu vlastnej distribučnej siete, na Slovensku by mohla zostať aj veľká časť pridanej hodnoty. Je preto

najvyšší čas,

aby sa stratégie a koncepcie v cestovnom ruchu riešili komplexne vo vzájomných súvislostiach a nie čiastkovo, ako je to dosiaľ. Týka sa to aj koncepcie marketingu a štátnej propagácie cestovného ruchu, ktorá za jeden z hlavných cieľov vytyčuje potrebu zriadenia zahraničných zastúpení SACR. Tieto nové úrady ako zahraničné obchodné a informačné zastúpenia pre turistiku musia mať k dispozícii aj kompletnú informačnú databázu a odborne dokonale pripravených zamestnancov. Pokiaľ zamestnanci nebudú mať priamy prístup k ustavične sa meniacim informáciám z integrovanej informačnej databázy doplňovanej priamo z regiónov, nepomôže im dokonalá znalosť jazyka, ba ani len všeobecné znalosti o geografii Slovenska či akákoľvek láska k cestovnému ruchu, ich práca nebude dostatočne efektívna. Aby sme boli konkrétni, pred založením zahraničných zastúpení SACR je potrebné prehodnotiť plnenie uznesenia vlády č. 499/99 ku komplexnému programu podpory exportu a dôkladne zvážiť spôsob použitia finančného balíka, ktorý je na tento účel pridelený zo štátneho rozpočtu na rok 2002.

Rudolfa Vallová

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno. V nižších polohách zrána a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku, udrží po celý deň. Popoludní od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr na niektorých miestach slabý dážď. Najvyššia denná teplota 3 až 8, na západe miestami 8 až 12 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 2 až 5, na západe okolo 7 m/s a v horských oblastiach 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m slabo nad nulou.V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky, postupne aj v nížinách snehové. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach miestami slabý mráz. Denná teplota 2 až 6, na severe okolo 0 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota 0 až -5, v údoliach miestami okolo -8, denná teplota 2 až 6, na severe okolo 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.31 a zapadne o 16.37 hod.

Amsterdamzamračené8
Aténypolojasno16
Belehradpolojasno9
Berlínpolooblačno8
Bratislavapolooblačno9
Brusel zamračené6
Budapešťpolojasno8
Bukurešť oblačno7
Frankfurt zamračené7 
Helsinkisneženie1
Istanbulpolojasno11
Kodaňzamračené6
Kyjevoblačno4
Lisabonpolojasno15
Londýnpolooblačno7
Madridjasno11
Moskvaoblačno0
Oslosnehové prehánky0
Parížpolojasno11
Prahaoblačno7
Rímdážď10
Sofiapolojasno12
Štokholmdážď so snehom3
Varšavaprehánky8
Viedeňpolojasno8
Záhreboblačno10
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.