Hospodársky denník
USD47,851 Sk
EUR42,377 Sk
CHF28,778 Sk
CZK1,322 Sk
  Štvrtok  24.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ohrozená stabilita

Každý šiesty Rakúšan poslúchol výzvy predstaviteľov Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), namierené proti českej Jadrovej elektrárne Temelín. S počtom 915 200 podpisov to bola tretia najúspešnejšia petícia Rakúšanov v histórii podobných podujatí, pričom na to, aby sa ňou zaoberal rakúsky parlament, stačilo podľa zákona iba 100 000 podpisov. Možno teda hovoriť v prípade Rakúšanov o protitemelínskej hystérii alebo - ako to už v politike býva - ide aj tentoraz o niečo celkom iné? Napríklad o to, ako vytĺcť čo najväčší kapitál z prirodzených obáv a celkového stavu neinformovanosti rakúskej populácie. Veď už vyše roka médiá s vďačnosťou živia správy o rakúsko-českých hraničných blokádach, o rakúskych antitemelínskych podujatiach a podobne. Kto dokáže využiť existujúce nálady a šikovne ich usmerniť vo svoj prospech, je hodný označenia politik, v plnom význame tohto slova. Podarilo sa to dosiahnuť rakúskym slobodným, ktorých bývalým lídrom je korutánsky hajtman Jörg Haider? Podľa všetkého áno. V posledných mesiacoch popularita FPÖ povážlivo klesala. Nevídaný a neočakávaný úspech podpisovej petície zrazu akoby haiderovcov staval do pozície ochrancov záujmov ľudu. Akoby platila rovnica: FPÖ vie, čo ľudí trápi a slobodní ako jediní sú ochotní ich starosti riešiť. Široká medializácia - v celej Európe - tejto kauzy pomohla tomu, že meno lídra FPÖ sa skloňuje najčastejšie od jeho sporu s Európskou úniou v prvej polovici roku 2000, keď sa pod tlakom únie a hrozbou, že sa Rakúsko dostane do diplomatickej izolácie, vzdal šéfovania strany a ostal „hradným pánom“ v Korutánsku. Jeho odchod z čela strany vtedy pomohol tomu, že koaličná vláda zostavená z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) kancelára Wolfganga Schüssela a FPÖ dostala šancu na prežitie a slobodní sa stali akceptovateľnými pre zvyšok Európy.

Tentoraz sú to práve slobodní, ktorí koalíciu najviac ohrozujú a Rakúsko vystavujú riziku predčasných volieb. Na vlne úspechu a nadšenia z nečakanej podpory „hlasu ulice“ traja poprední lídri FPÖ v utorok vyhlásili, že sa neboja ani predčasných volieb. Haider včera vyhlásil, že možno budú už tejto jari. Úspech zaslepuje. Ako spolu - ultimatívnym slovníkom - uviedli predsedníčka FPÖ Susanne Riesová-Passerová, Jörg Haider a predseda poslaneckého klubu Petr Westenthaler, kancelár a líder ich koaličnej ÖVP Wolfgang Schüssel sa musí vyjadriť, či jeho strana chce odísť z koalície a otvoriť cestu predčasným voľbám. Malo by sa tak stať, ak kabinet vedený Schüsselom zoberie na ľahkú váhu obavy Rakúšanov. Teda ak nevyvinie serióznejší nátlak na Prahu pre Temelín a v konečnom dôsledku ak nezablokuje prijatie ČR do EÚ, kým bude Temelín v prevádzke. V FPÖ však musia vedieť, že kancelár to urobiť nemôže, lebo táto otázka je už viac-menej vyriešená a Viedeň, Praha a Brusel sa už dávnejšie dohodli na tom, že o bezpečnosť temelínskych reaktorov sa budú starať spoločne. Politika slobodných sa potom však rovná nátlaku a vážne ohrozuje politickú stabilitu Rakúska. Listové referendum má iba konzultatívny charakter, vláda ho preto môže odignorovať alebo postupne „zahrať do autu“. To však haiderovci nechcú. Teraz sa cítia silní a schopní niečo meniť. Haider v rozhovore pre Lidové noviny už aj určil smer ich politiky voči ČR: stop Temelínu a rokovanie o sporných Benešových dekrétoch. Predstavitelia ÖVP však myšlienku predčasných volieb nepripúšťajú a vlastne to nechce ani väčšina Rakúšanov. A nakoniec by si haiderovci mohli referendovú matematiku vysvetliť aj opačne. Ich iniciatívu podporilo 11,5 % populácie, avšak čo zvyšných vyše 80 % občanov? Ich názor na ohrozenie politickej stability vyše pol druha roka pred voľbami a na ochladzovanie vzťahov so susednými krajinami už FPÖ nezaujíma?

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno. V nižších polohách zrána a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku, udrží po celý deň. Popoludní od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr na niektorých miestach slabý dážď. Najvyššia denná teplota 3 až 8, na západe miestami 8 až 12 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 2 až 5, na západe okolo 7 m/s a v horských oblastiach 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m slabo nad nulou.V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky, postupne aj v nížinách snehové. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach miestami slabý mráz. Denná teplota 2 až 6, na severe okolo 0 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota 0 až -5, v údoliach miestami okolo -8, denná teplota 2 až 6, na severe okolo 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.31 a zapadne o 16.37 hod.

Amsterdamzamračené8
Aténypolojasno16
Belehradpolojasno9
Berlínpolooblačno8
Bratislavapolooblačno9
Brusel zamračené6
Budapešťpolojasno8
Bukurešť oblačno7
Frankfurt zamračené7 
Helsinkisneženie1
Istanbulpolojasno11
Kodaňzamračené6
Kyjevoblačno4
Lisabonpolojasno15
Londýnpolooblačno7
Madridjasno11
Moskvaoblačno0
Oslosnehové prehánky0
Parížpolojasno11
Prahaoblačno7
Rímdážď10
Sofiapolojasno12
Štokholmdážď so snehom3
Varšavaprehánky8
Viedeňpolojasno8
Záhreboblačno10
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.