Hospodársky denník
USD48,618 Sk
EUR42,256 Sk
CHF28,814 Sk
CZK1,325 Sk
  Pondelok  28.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Aféra okolo Enron neutícha

Obžalovaný bude možno aj viceprezident USA Dick Cheney

Dôkazy FBI o falšovaní účtovných záznamov, problémy audítorskej firmy, rezignácia prezidenta spoločnosti, tragická udalosť a súvislosti siahajúce až pred prah Bieleho domu. Aj takto by sme mohli zhrnúť udalosti, ktoré sprevádzali aféru s názvom Enron za posledných sedem dní.

Enron, pred rokom ešte solídne vyzerajúca firma, bola najväčším obchodníkom s energetickými komoditami na svete. Aktivity tejto americkej spoločnosti však boli širokospektrálne a smerovali od výroby elektrickej energie až po financovanie kampane súčasného prezidenta USA. Problémy firmy sa podarilo až do novembra minulého roka manažmentu firmy zakrývať. 28. novembra 2001 sa neoficiálne správy okolo zrušenia prevzatia konkurenčnou firmou Dynegy potvrdili a ratingové agentúry Enronu, topiacemu sa v dlhoch, znížili rating. V tom čase sa účastiny svetovej jednotky v predaji energetických komodít na burze znížili o viac ako 600 %. Prevzatie spoločnosťou Dynegy malo byť poslednou záchranou. Enron nakoniec požiadal súd o ochranu pred veriteľmi, čo oficiálne znamená vyhlásenie bankrotu spoločnosti. Ten sa do dejín zapíše ako dosiaľ najväčší v histórii USA.

Najväčší korporátny krach v novodobých dejinách pritiahol pozornosť médií. Krátko po „novembrovom“ páde sa objavili špekulácie o podvodoch a účtovných machináciách. Záujem o spoločnosť začala javiť aj americká Komisia pre cenné papiere (SEC), ktorá začala prípad vyšetrovať. Do problémov sa dostala aj audítorská spoločnosť Arthur Andersen, ktorej zamestnanci boli podozriví z likvidácie účtovných záznamov. FBI a zástupcovia ministerstva financií nakoniec našli dôkazy, ktoré usvedčujú zamestnancov audítorskej spoločnosti z ničenia dokumentov. Zlikvidované dokumenty sa týkali účtovníctva a mimobilančných partnerstiev, napríklad so spoločnosťami Jedi a Chewco, ktoré výrazne figurovali v historicky najväčšom bankrote. Manažment Enronu na túto správu reagoval rozviazaním zmluvy s firmou Arthur Andersen, a tá prepustila svojho zamestnanca David B. Duncana, ktorý je podozrivý so skartovania dokumentov.

SEC nie je jediný orgán, ktorý vedie vyšetrovanie v USA. O spoločnosť sa zaujíma aj výbor Kongresu USA a texaská Štátna rada verejného účtovníctva. Prípad Enronu dostal aj prívlastok politický, pretože spoločnosť sa v roku 2000 výraznou mierou podieľala na kampani súčasného prezidenta. Šéf spoločnosti Keneth Lay bol podľa vtedajšej tlače dokonca jedným z potenciálnych kandidátov na miesto ministra financií. Keneth Lay práve minulý štvrtok oznámil svoju rezignáciu na funkciu predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa spoločnosti. Naďalej však zostane členom správnej rady. Koncom minulého týždňa si ostro sledovaný škandál vyžiadal aj svoju prvú obeť. V piatok spáchal samovraždu jeden z bývalých topmanažérov spoločnosti John Clifford Baxter, ktorý bol do mája minulého roka členom predstavenstva.

Podľa posledných správ v súvislosti s Enronom hrozí americkému viceprezidentovi Richardovi Cheneymu žaloba Generálneho úradu Kongresu USA.

Marcel Laznia

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.