CZK1,325 Sk
  Pondelok  28.Januára 2002

Druhý grandslamový titul v mixe

Víťazmi dvojhier v Melbourne Capriatiová a Johansson

Víťazmi dvojhier prvého tohtoročného grandslamového turnaja Australian Open v Melbourne sa stala Američanka Jennifer Capriatiová po víťazstve nad Švajčiarkou Martinou Hingisovou a prekvapujúco Švéd Thomas Johansson, ktorý vo finále zdolal Rusa Marata Safina. Slovenská tenistka Daniela Hantuchová získala v nedeľu svoj druhý grandslamový titul v miešanej štvorhre. Po vlaňajšom wimbledonskom triumfe s Čechom Friedlom zopakovala víťazstvo v mixe aj na Australian Open, keď spolu s Kevinom Ullyettom zo Zimbabwe zdolali vo finále argentínsky pár Etlis, Suarezová za 57 minút hladko v dvoch setoch 6:3 a 6:2. Rodáčka z Popradu v piatok neuspela vo finále ženskej štvorhry po boku Španielky Sanchezovej-Vicariovej. Hantuchová ako jediná z aktérov finálového duelu v mixe nestratila ani raz svoje podanie a bola ústrednou postavou víťazného páru. Víťazný pár zinkasoval šek na sumu 112 800 austrálskych dolárov (2 806 700 Sk). Hantuchová si na Australian Open pripísala na konto celkovo 196 670 austrálskych dolárov - 38 400 za účasť v treťom kole dvojhry, 101 870 za postup do finále ženskej štvorhry a 56 400 za triumf v mixe.

Najvyššie nasadená Capriatiová (vlani vyhrala Australian Open i Roland Garros a bola v semifinále Wimbledonu a US Open) vybojovala svoj tretí grandslamový titul a obhájila titul z vlaňajška, keď odvrátila štyri mečbaly súperky a po 130 minútach sa tešila z trojsetového víťazstva 4:6, 7:6 a 6:2. Američanka prehrávala v druhom sete už 0:4, napriek tomu dokázala stratený zápas vyhrať. „Neviem, ako sa mi to mohlo podariť. Jednoducho som bojovala do poslednej chvíle,“ tvrdila po finále šťastná Capriatiová. Tej sa iba ako druhej žene na Australian Open podarilo vo finále odvrátiť mečbal, a potom získať cennú trofej. Pred ňou to v roku 1956 dokázala Mary Carterová. Capriatiová zinkasovala rovnako ako víťaz mužskej dvojhry milión austrálskych dolárov (asi 24 880 000 Sk).

Až šestnásty nasadený Johansson si zabezpečil najväčší úspech svojej doterajšej kariéry, keď vo finále za 2:53 h zdolal turnajovú deviatku a víťaza US Open z roku 2000 Rusa Marata Safina po setoch 3:6, 6:4, 6:4 a 7:6. Pokazil tak Safinovi oslavu 22. narodenín a stal sa prvým švédskym víťazom Australian Open od roku 1988. Vtedy trofej nad hlavu dvíhal Safinov kouč Mats Wilander. Johansson prekvapil tenisový svet, pretože v doterajších 25 vystúpeniach na grandslamoch sa nikdy nedostal ďalej ako do štvrťfinále. Švéd v druhom sete zlepšil hru a po brejku v tretej hre viedol už 3:1. Náskok už z rúk nepustil a favorizovaný Safin začal strácať pôdu pod nohami. Dlho nevedel nájsť zbraň na zmenu štýlu Johanssonovej hry, z netrpezlivosti robil zbytočné chyby, a tak Švéd získal aj tretí set, navyše vo štvrtom viedol už 2:0. Rus však dokázal vyrovnať a vynútiť si aspoň tajbrejk. V ňom už jednoznačne dominoval jeho súper - viedol už 6:1 a hoci Safin odvrátil prvé tri mečbaly, na štvrtý už bol prikrátky.

Finálové výsledky Australian Open

ženy: Capriatiová (1-USA) - Hingisová (3-Švajč.) 4:6, 7:6 (7), 6:2

muži: Johansson (16-Švéd.) - Safin (9-Rus.) 3:6, 6:4, 6:4, 7:6 (4)

miešaná štvorhra: Ullyett, HANTUCHOVÁ (Zimb./SR) - Etlis, Suarezová (Arg.) 6:3, 6:2.