CZK1,325 Sk
  Pondelok  28.Januára 2002

Najmladší majster v šachu

Rad Jaroslava Múdreho pridal prezident Kučma

Prekvapujúci víťaz ukrajinského finále o šachového majstra sveta FIDE v Moskve 18-ročný Ruslan Ponomariov z Kramatorska sa stal nielen prvým šampiónom z Ukrajiny, ale vôbec aj najmladším v histórii. Presvedčivý spôsob a najmä prehľad, s akým zdolal svojho krajana z Ľvova 32-ročného Ivančuka po siedmich z ôsmich plánovaných partií 4,5:2,5, potvrdil opodstatnenosť tvrdení o jeho veľkom talente. Skúsenejšiemu, no menej vyrovnanému súperovi nedovolil vyhrať ani jednu partiu a sám zvíťazil v prvej a piatej. Ruslan s neodmysliteľným zeleným svetrom sa na životný súboj pripravoval na Kryme. V jeho veľkom štábe bol takisto známy bulharský veľmajster Topalov a jedným zo sekundantov iba 12-ročný talent Karjakyn tiež z Kramatorska. Príprava Ponomariova na finále vraj stála viac ako 20 tis. USD. Túto nemalú investíciu bohato zúročí, veď ako majster berie odmenu 500 tis. USD, Ivančuk dostane polovicu tejto sumy. Podľa pravidiel FIDE dajú po 20 % prostriedkov do jej fondu. V Ruslanovej zbierke sú aj dva individuálne tituly majstra sveta v kategórii do 12 a 18 rokov, raz bol majstrom Európy do 18 rokov a vlani aj majstrom sveta v tíme Ukrajiny. Z cieľovej prémie 500 000 dolárov pre víťaza a 250 000 pre neúspešného finalistu pripadne Medzinárodnej šachovej federácii 20 percent. Prezident krajiny Leonid Kučma vyznamenal svetového šampióna Ponomariova radom Jaroslava Múdreho 5. stupňa.