Hospodársky denník
USD48,618 Sk
EUR42,256 Sk
CHF28,814 Sk
CZK1,325 Sk
  Pondelok  28.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













„Záujem“ o špeciál

Export zbraní a najmä ich výroba dosiahli v SR počas uplynulých troch rokov značný rast. Slovenskí dodávatelia špeciálnej výroby sa pomaly vracajú na stratené pozície vo svete z konca 80. rokov. A náhodou práve v období jeho rozmachu narastajú snahy obviniť slovenský špeciál z nelegálnosti a diskreditovať ho pred očami domácej i svetovej verejnosti. Nie je pritom vylúčená zahraničná zainteresovanosť.

Slovenský export zbraní vzrástol podľa informácií, ktoré poskytol riaditeľ odboru špeciálnej výroby a licencií MH SR Ing. Peter Dudák, za deväť mesiacov roku 2001 na hodnotu vyše 2,84 miliardy Sk. Očakáva sa, že za celý uplynulý rok dosiahne najvyšší objem od roku 1993. A čo je ešte dôležitejšie, rýchlejšie ako vývoz sa pritom v SR zvyšovala počas uplynulých troch rokov samotná špeciálna výroba. Zatiaľ čo v roku 1999 predstavovala objem 620 miliónov Sk, v roku 2000 sa viac než zdvojnásobila na 1,48 miliardy Sk a za deväť mesiacov uplynulého roka dosiahla hodnotu vyše 1,16 miliardy Sk... Nemusí byť teda náhoda, že pred necelými tromi rokmi, teda približne po tom, čo začali byť vo svete známe údaje o výraznom úspechu dodávateľov špeciálu zo SR, prichádza na Slovensko istý Brian Johnson-Thomas. Jeho cesta vedie do dubnickej spoločnosti Hermes, kde sa predstaví a zanechá vizitku ako nezávislý novinár. Riaditeľ tejto spoločnosti Dušan Herda ho informuje o tom, že Hermes ako jedna z najúspešnejších firiem svojho druhu v SR realizuje legálne dodávky špeciálu do zahraničia na základe slovenských zákonov. Sprostredkovane sa tiež podieľa na zabezpečení opráv špeciálu, a tým na zamestnaní v regióne okolo 900 osôb. Nevyváža ani nevyvážala zbrane do krajín, kam to slovenská legislatíva zakazuje. Zároveň tohto britského návštevníka upozornil, že Hermes sa ako zakladajúci člen Združenia obranného priemyslu SR (Association of Defence Industry of The Slovak Republic) priamo zaväzuje k legálnosti svojich dodávok zbraní.

Od tejto návštevy v Dubnici nad Váhom uplynuli zhruba dva roky. Úspechy slovenského špeciálu vrátane dubnickej spoločnosti Hermes narastajú. Medzinárodné aktivity SR, ako napríklad neskoršia návšteva prezidenta SR Rudolfa Schustera v Kazachstane a rozhovory o objednávke na opravu pol tisíca tankov k tomu, vytvárajú ďalšie predpoklady. A práve odvtedy sa intenzívne šíria tvrdenia o údajných slovenských nelegálnych dodávkach zbraní či o bratislavskom letisku ako jednej z centrál tejto prepravy. Podľa doterajších zistení ich ako prvý začal publikovať nemecký denník Handelsblatt. Následne ich rozšírili viaceré slovenské médiá. Handelsblatt vraj o nelegálnych dodávkach zo SR získal dokument. Dodať mu ho mal práve už menovaný Brian Johnson-Thomas, ktorý údajne vyšetroval na Slovensku ilegálne obchody so zbraňami ako pracovník OSN. Hodnovernosť jeho informácií však logicky spochybňuje už to, že uvedený pán navštívil SR dva roky predtým, než ich zverejnil a prezentoval sa pritom ako voľný novinár, nie pracovník OSN. Spoločnosť Hermes preto už uplynulý rok písomne požiadala uvedený nemecký denník o vysvetlenie, respektíve o poskytnutie dokumentu v súvislosti so zverejnenými údajmi. Dokument ani vysvetlenie k nemu dodnes poskytnuté neboli. Môže tak ísť o vykonštruované, nie reálne pravdivé tvrdenia. Novinár alias vyšetrovateľ OSN Brian Johnson-Thomas sa odvtedy tiež neozval. Nie je vôbec vylúčené, že v skutočnosti nepôsobí iba ako novinár alebo pracovník OSN.

Brian Johnson-Thomas však svoju úlohu splnil. Jeho údajné zistenia naštartovali sériu obvinení o domnelých nelegálnych slovenských obchodoch so zbraňami. Domnelých preto, že napriek zvýšenému úsiliu zatiaľ ani v jednej so známych káuz v SR nebol nikomu zo Slovenska preukázaný nelegálny obchod so zbraňami. Uvedené kauzy sa však spätne dostávajú do hodnotení SR v zahraničí na rôznych stupňoch vrátane OSN. Jediný slovenský občan obvinený v súvislosti s údajným nelegálnym vývozom vrtuľníka do embargovanej krajiny, riaditeľ firmy Pecos Peter J., bol prepustený z väzby na slobodu a uplynulý týždeň mu vrátili aj pas. Základom na jeho obvinenie bola práve správa výboru špecialistov Bezpečnostnej rady OSN. Krajský súd Banská Bystrica vo svojom uznesení o prepustení Petra J. sa pritom okrem iného pozastavuje nad nasledujúcim: „Je pozoruhodné, že nebolo súdu predložené okrem spomenutej správy nič iné, čo by dosvedčovalo, že konanie obvineného alebo firmy PECOS, z minulosti hodnotené Správou ako porušenie embarga, by bolo predmetom konania znamenajúceho vyvodenie zodpovednosti s uložením sankcií.“

Ani jedinému občanovi SR Petrovi J., obvinenému v súvislosti s nelegálnym obchodom so zbraňami, teda dosiaľ vina preukázaná nebola. Pri vyšetrovaní uvedeného prípadu však vyšla najavo iná závažná okolnosť. Ako je zaznamenané vo výpovedi jedného zo svedkov, v rámci hľadania dôkazov proti obvinenému uskutočnili dôvernú návštevu a kontrolu uvedeného vrtuľníka počas dvoch víkendov v slovenskom štátnom podniku na opravu špeciálu orgány tajných služieb zo zahraničia. Zhodou okolností boli z rovnakého štátu ako novinár alias vyšetrovateľ OSN Brian Johnson-Thomas. Intenzívny záujem o osud špeciálu na Slovensku verejne prezentuje zhodou okolností „nezávislé“ výskumné centrum Saferworld. V spolupráci s tuzemskými reprezentantmi tretieho sektora si kladie za cieľ na Slovensku „zlepšenie systému kontroly zbrojného exportu a zvýšenie transparentnosti v rámci obchodu so zbraňami“.

Nelegálny obchod so zbraňami je celosvetový problém. Minister hospodárstva SR Ľubomír Harach uskutočňuje viaceré opatrenia na podporu a zároveň zaručenie legálnosti slovenského exportu zbraní. V kontexte s vývojom, ktorý nemá inú alternatívu, tak robí Slovensko ďalšie kroky do európskych štruktúr, aby potvrdilo svoje predpoklady participovať na výzbroji NATO. V súlade s jednoznačným záujmom SR o vstup do NATO a ďalších západoeurópskych zoskupení a snahami o integráciu slovenského obranného priemyslu do týchto štruktúr. Legálny obchod so špeciálom a jeho výroba sú však osobitne lukratívne a vedie sa v nich ostrý konkurenčný boj. Zhruba pre desiatimi rokmi Slovensko takpovediac svojou prílišnou ústretovosťou v tejto oblasti svoje pozície takmer stratilo a postupný návrat na ne podľa všetkého niekomu veľmi-veľmi prekáža.

Dr. Peter Kresánek, CSc.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.