Hospodársky denník
USD49,078 Sk
EUR42,401 Sk
CHF28,785 Sk
CZK1,333 Sk
  Utorok  29.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Viera v silný dolár nesie so sebou riziko

V závere minulého týždňa atakoval americký dolár oproti euru šesťmesačné maximum na úrovni 0,8635 USD za jedno euro. Mnohí odborníci si kladú otázku, prečo sa pozícia eura na svetových devízových trhoch otriasa v základoch, veď makroekonomické fundamenty nie sú preň až také „ničivé“. Za piatkovým oslabením jednotnej európskej meny, resp. výrazným posilnením amerického dolára treba jednoznačne hľadať štvrtkový prejav Alana Greenspana, šéfa amerického Úradu federálnych rezerv (FED). V ňom sa Greenspan optimisticky vyjadril, že americká ekonomika je na bezpečnej ceste von z recesie. Mnohí odborníci však zostali výraznou reakciou devízových trhov predsa len zaskočení. Veď už pred Greenspanovým prejavom boli zverejnené makroekonomické správy, ktoré potvrdili, že hospodárstvo sa začína zotavovať. Bola to teda Greenspanova charizma, ktorá obchodníkov pomkla k objemným nákupom dolárov?

Nech už to bolo čokoľvek, Európska centrálna banka (ECB) teraz stojí pred dilemou - intervenovať či neintervenovať v prospech eura? Naposledy sa tak stalo 9. novembra 2000, teda v čase, keď v USA mali problémy s určením víťazného kandidáta prezidentských volieb. Vtedy vzájomný kurz osciloval okolo úrovne 0,86 USD/1 EUR. Tak ako vtedy, aj dnes osobnosti ekonomického sveta vyjadrujú svoju kritiku voči postoju obchodníkov na devízových trhoch. Predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF), ako aj popredné osobnosti Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) obviňujú participientov na finančných trhoch, že až prehnane veria v neohrozenú silu amerického dolára. Vykoreniť toto presvedčenie z mysle obchodníkov je však zrejme nad ľudské sily, veď dolár v minulom roku prekonal svojím posilnením všetky svetové meny, a to aj napriek skutočnosti, že práve ekonomika Spojených štátov sa zmietala v recesii. Ochladenie tempa ekonomického rastu sa následne prelialo aj do iných ekonomík, krajiny eurozóny nevynímajúc.

Silný dolár však v sebe skrýva nebezpečenstvo aj pre samotné Spojené štáty americké. Ako sa pre rakúsky denník Der Standard vyjadril viceprezident ECB Christian Noyer, silný dolár ohrozuje všetky odvetvia amerického priemyslu. Hlavne je ohrozený americký automobilový a oceliarsky priemysel. V snahe vykompenzovať stratu konkurenčných výhod amerických exportérov na zahraničných trhoch by sa americká vláda mohla uchýliť k protekcionistickým opatreniam. A to je podľa názoru Ch. Noyera nežiaduce. Na druhej starne, ak americkí exportéri nebudú môcť umiestniť svoj predražený tovar na zahraničných trhoch, očakávané naštartovanie US hospodárstva sa môže dostaviť oveľa neskôr, ako sa momentálne očakáva. Ako ďalej podotkol viceprezident ECB, za jednu z najdôležitejších úloh považuje dosiahnuť stabilný kurz medzi dolárom a eurom, lebo od neho v krajinách euromeny závisí cenová stabilita.

Podľa názoru prezidenta nemeckej Bundesbanky Ernsta Weltekeho súčasná slabosť eura oproti doláru súvisí s rozdielmi v očakávaniach vývoja ekonomiky USA a eurozóny. Všeobecne sa očakáva, že USA sa už čoskoro „spamätajú“ a tempo rastu hospodárstva sa opäť zrýchli, v Európe si na naštartovanie ekonomiky budeme musieť ešte istý čas počkať.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhozápade a na juhu stredného Slovenska okolo 13 stupňov. Západný vietor 4 až 7, na hrebeňoch hôr 13 až 18 m/s. Na vrcholoch Tatier víchrica. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude prevažne malá oblačnosť, na severe časom až oblačno a ojedinele slabý dážď. Ráno v nižších polohách ojedinele hmla. Nočná teplota 8 až 4, v horských dolinách okolo 2, denná teplota 12 až 16, na severe a východe okolo 9 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno. Miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2, denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.25 a zapadne o 16.45 hod.

Amsterdamprehánky8
Aténypolojasno15
Belehradjasno15
Berlínpolooblačno12
Bratislavapolooblačno14
Brusel prehánky8
Budapešťpolooblačno15
Bukurešť jasno14
Frankfurt oblačno9 
Helsinkisnehové prehánky-6
Istanbulpolooblačno12
Kodaňdážď7
Kyjevdážď7
Lisabonpolojasno14
Londýnoblačno14
Madridpolojasno17
Moskvasnehové prehánky-7
Oslooblačno0
Parížpolojasno15
Prahaoblačno12
Rímjasno17
Sofiajasno12
Štokholmpolojasno0
Varšavaoblačno8
Viedeňpolooblačno14
Záhreboblačno13
Ženevapolojasno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.