Hospodársky denník
USD47,467 Sk
EUR42,701 Sk
CHF28,777 Sk
CZK1,353 Sk
  Štvrtok  3.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bežný život novej meny

Eufória pominula, nastáva bežný život. Aj tak by sa dalo zhrnúť posledných viac ako 48 hodín, ktoré sprevádzali uvedenie hotovostnej podoby novej meny do života. Takmer 300 miliónov obyvateľov v dvanástich európskych krajinách privítalo spolu s novým rokom aj bankovky a mince eura. Oslavy boli veľkolepé, s patričnou pozornosťou všetkých médií.

V prvých minútach nového roka panoval na starom kontinente doslova eurový ošiaľ. Takmer každý sa v tejto historickej chvíli chcel stať majiteľom úplne nových bankoviek. „Zdá sa, že vládne nadšenie a ľudia si chcú vybrať eurá a dotknúť sa ich práve ešte dnes,“ uviedol 1. januára na tlačovom brífingu hovorca Európskej komisie pre ekonomické a menové otázky Gerassimos Thomas. Vo všetkých európskych mestách sa v prvý deň nového roka pred bankomatmi a zmenárňami vytvárali dlhé rady. Len vo Francúzsku v prvý deň existencie novej meny sa v bankomatoch uskutočnili výbery v celkovej hodnote 450 000 EUR, čo je štyrikrát viac ako v bežných dňoch. V tom istom čase sa v Belgicku z bankomatov uskutočnilo za minútu až 600 výberov. Väčšinou išlo o bankovky v nižších nominálnych hodnotách (10 a 20 EUR). Podľa komisára Európskej únie (EÚ) pre menové záležitosti Pedra Solbesa sa ukázalo, že v prvý deň existencie hotovostného eura výbery z bankomatov v dvanástich krajinách EMÚ dosiahli dvojnásobok bežnej úrovne. Solbes včera zároveň vyjadril mimoriadnu spokojnosť s priebehom udalostí, ktoré sprevádzali zavedenie novej meny do obehu. „Výsledky prvého dňa a predovšetkým reakciu občanov môžeme považovať za veľmi pozitívne,“ povedal v stredu komisár EÚ.

Kým 1. január bol poznačený vstupom novej európskej meny do histórie, skutočný vstup do každodenného života sa však udial len včera, v prvý pracovný deň nového roku 2002. V stredu 2. januára nastáva vytriezvenie nielen z novoročných osláv, ale aj z eurového ošiaľu. V Taliansku v tento deň vstupujú do štrajku zamestnanci centrálnej banky. Vo Francúzsku sa to isté deje v komerčných bankách. Ani tieto skutočnosti však nič nezmenili na tom, že obyvatelia EMÚ včera mohli uskutočňovať bežné nákupy už v nových bankovkách. Okrem 12 krajín EMÚ sa euro ako zákonné platidlo používa aj mimo európskeho kontinentu v územiach, ktoré prináležia štátom EMÚ (Kanárske ostrovy, Madeira, Azory, Guyana, Martinique, Reunion). Podľa britského denníka Financial Times (FT) sa eurom dá platiť aj v niektorých obchodoch v Spojenom kráľovstve. Zákonným platidlom na Britských ostrovoch aj naďalej ostáva libra. Najväčšie obchodné reťazce Harrods, Marks and Spencer, Selfridges akceptujú pri platbách v hotovosti euro, podobne ako americký dolár. Denník však upozorňuje, že pre turistov je výhodnejšie aj naďalej platiť britskou librou, pretože obchodníci účtujú za konverziu vyššiu poplatky ako zmenárne a banky.

Prvý pracovný deň prial euru aj na svetových devízových trhoch, aj keď podľa Pedra Solbesa hotovostná podoba spoločnej európskej meny má len minimálny vplyv na jej obchodovanie. Euro na páre oproti všetkým hlavným menám získavalo na hodnote. Na konci dňa sa euromena oproti americkému doláru posilnila na úroveň 0,905 USD/1 EUR. Rovnakú hodnotu poslednýkrát dosiahla 17. decembra minulého roka. Na viac ako 14-mesačné maximum sa dostalo euro na páre oproti japonskému jenu (119,64). Britská libra sa oproti euromene včera prepadla o 2 %, čo je najväčší pokles v jej histórii. Nakoniec sa obchodovala pri kurze 0,6209 GBP/1 EUR.

Zdá sa, že euro v hotovostnej podobe vykročilo správnym smerom. Jeho podpora u obyvateľov eurozóny je vysoká, čomu nasvedčuje aj včerajší prípad z Rakúska, kde pre veľký počet výberov došlo v popoludňajších hodinách k výpadku bankomatov v celej krajine. V nasledujúcich dňoch však sila euromeny nebude závisieť len od jej podpory medzi obyvateľmi EMÚ, ale predovšetkým od vývoja ekonomiky v krajinách eurozóny.

Marcel Laznia

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.