Hospodársky denník
USD49,155 Sk
EUR42,254 Sk
CHF28,712 Sk
CZK1,327 Sk
  Streda  30.Januára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pomáha pri diagnóze

Vedci z Centra pre výskum vesmíru a vesmírnu techniku (ESTEC) pri Európskej vesmírnej agentúre (ESA) v holandskom Noordwijku vyvinuli kameru, ktorá by sa mohla stať novou zbraňou v boji proti rakovine. Kamera umožňuje stanovovať okamžité diagnózy a zreteľne ohraničiť tkanivo napadnuté rakovinou. Zariadenie môže byť v pohotovosti počas celej operácie, informovala agentúra Európskej únie pre výskum a rozvoj, Cordis. Nevýhodou súčasných prístrojov je, že v skorom štádiu majú problémy rozoznať rakovinové bunky a lekárom dávajú málo informácií o stave tkaniva. Účinná liečba však závisí od včasnej identifikácie a odstránenia rakovinových buniek.

Príkladom je rakovina prsníka, pri ktorej sa rakovinové bunky hromadia väčšinou v lymfatických uzlinách, odkiaľ sa rýchlo rozšíria do celého tela. Chirurg sa môže pokúsiť exploratívnym zásahom zistiť rozsah chorého tkaniva a odstrániť ho. Keď nie je možné zasiahnutú oblasť ohraničiť, musí sa vyrezať celý lymfatický systém, čo značne naruší hormonálny režim organizmu.

Nová kamera sníma rádioaktívnu kontaktnú tekutinu, ktorá sa vstrekne do nádoru alebo do jeho blízkosti. Kamera je veľmi malá, preto môže snímať napadnuté tkanivo nepretržite. Zariadenie nepracuje ako bežný fotoaparát, ale úplne digitálne, takže chirurg vidí na obrazovke celý lymfatický systém a potenciálne zasiahnuté miesta. Na základe toho sa rozhodne, ktorú časť tkaniva odstráni.

ESA chcela pôvodne vyvinúť prístroj, ktorý by robil snímky zachytávaním vysokoenergetických röntgenových lúčov. Niektoré nebeské telesá totiž vysielajú málo viditeľného svetla, ale o to viac röntgenového žiarenia. Túto technológiu využíva röntgenový teleskop ESA, XMM-Newton, avšak iba v oblasti nízkoenergetického röntgenového žiarenia.

Po zdokonalení technológie pre röntgenovú kameru chce ESA v spolupráci s priemyselnými podnikmi začať s výrobou kamery na medicínske účely.

(TASR)

Počasie

Dnes bude polojasno, časom až oblačno. Ráno a predpoludním miestami, najmä na východe územia hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhozápade a na juhu stredného Slovenska okolo 13 stupňov, na horách vo výške 1500 m 4 stupne. Západný vietor 3 až 6 m/s, na hrebeňoch hôr okolo 15 m/s, popoludní zoslabne.Vo štvrtok bude prevažne oblačno, miestami prehánky alebo občasný dážď. Cez deň na juhozápade zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 6 až 2, v horských dolinách okolo 0 stupňov, denná teplota 7 až 11, na juhu a juhozápade 12 až 16 stupňov. V piatok bude v noci oblačno a lokálne prehánky, cez deň prevažne polooblačno a prehánky len ojedinele v horských oblastiach. Nočná teplota 5 až 1 stupňov, v údoliach slabý mráz, denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.24 a zapadne o 16.47 hod.

Amsterdamobčasný dážď10
Atényslnečno17
Belehradoblačno12
Berlínoblačno12
Bratislavaoblačno13
Brusel občasný dážď9
Budapešťoblačno14
Bukurešť polooblačno14
Frankfurt oblačno13 
Helsinkioblačno-3
Istanbulpolooblačno14
Kodaňoblačno7
Kyjevobčasný dážď5
Lisabonoblačno16
Londýndážď11
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno-2
Oslooblačno3
Parížoblačno11
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno17
Sofiapolooblačno12
Štokholmpolooblačno3
Varšavaoblačno10
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.