Hospodársky denník
USD49,155 Sk
EUR42,254 Sk
CHF28,712 Sk
CZK1,327 Sk
  Streda  30.Januára 2002

Pozornosť zacielená na zásoby

Relatívne pokojná atmosféra dominovala v priebehu včerajšieho obchodovania na trhu ropy, keď väčšina investorov zaujímala vyčkávacie pozície pred zverejnením pravidelnej správy American Petroleum Institute týkajúcej sa vývoja priemyselných zásob ropy a jej derivátov v USA. Pondelkové zisky súvisiace so správou OPEC o redukcii ťažobných kvót boli pod tlakom sporadických predajov korigované. Podľa vyjadrení investorov trh ešte stále čaká na reálne dôsledky januárovej úpravy ťažby tejto strategickej komodity, ktorú koordinovane uskutočnili členovia OPEC a kľúčoví exportéri mimo organizácie. Vzhľadom na túto skutočnosť obchodníci pozorne sledujú týždňové reporty o vývoji ropných zásob, keď v prípade ich oslabenia môžeme očakávať zvýšenú nákupnú aktivitu. Predikcie analytikov hovoria o ďalšom zvýšení priemyselných zásob ropy, kým v prípade zásob derivátov by mal ich stav výrazne klesnúť.

Redukujú produkciu

Kľúčovým determinantom je v tomto prípade obmedzenie produkcie amerických rafinérií ako reakcie na nadpriemerne teplé počasie na severovýchode krajiny. Marcové kontakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange si odpočítali 36 USc zo svojej otváracej hodnoty a priebežne sa pohybovali na 19,69 USD za barel. V prípade rovnako datovaných dodávok ropy Brent na londýnskom trhu sa cena ustálila na hladine 19,33 USD za barel, pri priebežnej strate 32 USc. V línii hlavného trhu sa uberal aj sektor ropných derivátov, kde sa februárový vykurovací olej oslabil o 0,73 USc na dočasných 52,40 USc za galón. V prípade februárového benzínu sa cena stabilizovala na hodnote 56,80 USc za galón so stratou 1,31 USc. Súčasné fundamentálne faktory na trhu ropy nehovoria v prospech výraznejšej zmeny cenového trendu, čo sa môže v najbližších mesiacoch transformovať do posilnenia špekulácií o potrebe ďalšej redukcie produkčných kvót zo strany kartelu OPEC.

Prvý deň zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) amerického Federálneho rezervného systému podmienilo minimálnu aktivitu na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e. Aj napriek očakávaniam, že nedôjde v poradí už k dvanástemu zníženiu kľúčovej úrokovej sadzby v US hospodárstve, väčšina obchodníkov zaujímala vyčkávacie pozície. Zvýšená aktivita sa zaznamenala len v prípade rolovania pozícií na aprílové kontrakty zlata, v súvislosti s tohtotýždňovou exspiráciou aktuálneho benchmarku. Februárové dodávky zlata si v priebehu utorkového obchodovania odpočítali 1,50 USD a priebežne sa pohybovali na hodnote 280 USD za troyskú uncu.

Čakajú na reakciu

Analytici podmieňujú budúce smerovanie zlata pohybom akciových, devízových a dlhopisových trhov v súvislosti s ich reakciou na konečný verdikt FOMC. Aktuálne oslabovanie spoločnej európskej meny na páre s dolárom však limituje mimoamerický dopyt, čoho výsledkom môžu byť obmedzené zisky zlata. Mierne zisky boli charakteristické pre trh striebra, kde sa jeho marcové kontrakty posilnili o 2,5 USc na priebežnú hodnotu 4,275 USD/oz. Straty ovládli aj platinou vedenú skupinu kovov, kde sa marcové paládium prepadlo o 10,60 USD na priebežných 366,40 USD/oz. V prípade aprílovej platiny sa cena pohybovala na 448,50 USD/oz so stratou 8,70 USD.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.